11,7 miljoner i vinst för IFK Göteborg

Av: 

TT

Publicerad:
Uppdaterad:
Försäljningen av bland andra Benjamin Nygren till Genk har gjort att IFK Göteborg kan redovisa en vinst för 2019 på 11,7 miljoner. Arkivbild.
Foto: Erik Simander/TT
Försäljningen av bland andra Benjamin Nygren till Genk har gjort att IFK Göteborg kan redovisa en vinst för 2019 på 11,7 miljoner. Arkivbild.

SPORTBLADET

IFK Göteborg Fotboll redovisar en vinst på 11,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2019. Det framgår av klubbens bokslutskommuniké som presenterades på måndagen.

Klubben har sålt flera spelare, bland andra Benjamin Nygren till Genk och Carl Starfelt till Rubin Kazan, och kan därför redovisa ett transferöverskott på 39,9 miljoner kronor. Samtidigt har klubben sänkt sitt driftsunderskott.

"Vi jobbar målmedvetet med den plan som det beslutades om förra året. Det är positivt att vi sänker driftsunderskottet med nästan 28 procent i förhållande till 2018 och att vi har stärkt vårt eget kapital", säger klubbens ordförande Mats Engström i ett pressmeddelande.

IFK Göteborg har vid årsskiftet ett eget kapital på 22,6 miljoner kronor.

Valberedningen föreslår på årsmötet den 9 mars att Marie Svensson, tidigare förbundskapten för F16-landslaget, väljs in i styrelsen. Medlemmar har också skickat in motioner och föreslår bland annat att klubben aktivt ska verka mot införandet av VAR i svensk fotboll.

Foto: MICHAEL ERICHSEN / BILDBYRÅN

"Vi jobbar målmedvetet med den plan som det beslutades om förra året. Det är positivt att vi sänker driftsunderskottet med nästan 28 procent i förhållande till 2018 och att vi har stärkt vårt eget kapital", säger klubbens ordförande Mats Engström i ett pressmeddelande.

IFK Göteborg har vid årsskiftet ett eget kapital på 22,6 miljoner kronor.

Valberedningen föreslår på årsmötet den 9 mars att Marie Svensson, tidigare förbundskapten för F16-landslaget, väljs in i styrelsen. Medlemmar har också skickat in motioner och föreslår bland annat att klubben aktivt ska verka mot införandet av VAR i svensk fotboll.

Publicerad: