Veckans tv-fotboll: tisdag 2 maj-söndag 7 maj

SPORTBLADET

Här är höjdarna i rutan

TISDAG

Dynamo Kiev–Metalurg Z, Ukrainan cup, final, Inter Plus 16.00, direkt.

Köln–Hamburger SV, Bundesliga, NRK2 19.55, direkt.

Hertha Berlin–Bayer Leverkusen, Bundesliga, Sportexpressen 19.55,

direkt.

Blackburn–Chelsea, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

ONSDAG

CSKA Sofia–Nafteks, bulgariska cupen, TV Bulgaria 16.30, direkt.

Belgien–Tyskkland, U17 EM, Eurosport 17.00, direkt.

Molde–Brann, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Landskrona–IFK Norrköping, superettan, Sportexpressen 18.30, direkt.

Groningen–Ajax, Eredivisie, playoff, Viasat Sport 18.55, direkt.

Fenerbache–Besiktas, Türkiey Kupasi, final, Lig TV 19.00, direkt.

Hammarby–AIK, allsvenskan, Canal+ Sport 19.40, direkt.

Ham Kam–Lilleström, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Rennes–Paris Saint Germain, Ligue 1, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Roma–Inter, Coppa Italia, final, Viasat Sport 2

Celta Vigo–Barcelona, Primera Division, TV4 Plus 20.55, direkt.

Bolton–Middlesbrough, Premier League, Canal+ Sport 22.05, direkt.

TORSDAG

Bröndby–Nordsjälland, danska ligan, TV3+ 18.30, direkt.

Viborg–FC Köpenhamn, danska ligan, Viasat Sport 2 18.55, direkt.

Esbjerg–Sönderjyske, danska ligan, Viasat Sport 3 18.55, direkt.

Odense–FC Midtjylland, danska ligan, Viasat Xtra 1 19.00, direkt.

Aab–Silkeborg, danska ligan, Viasat Xtra 2 19.00, direkt.

AGF–Horsens, danska ligan Viasat Xtra 3 19.00, direkt.

Stabeck-Rosenborg, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt.

Manchester City–Arsenal, Premier League, Canal+ Sport 20.40, direkt.

Racing–Real Madrid, Primera Division, Kanal 5 Danmark 22.00, direkt.

FREDAG

Spanien–Ryssland, U17 EM, Eurosport 17.00, direkt

Vasas–Honved, Borsodi Liga, Duna TV 19.00, direkt.

Tyskland–Tjeckien, U17 EM, Eurosport 19.00, direkt.

LÖRDAG

Crystal Palace–Watford, The Championship, playoff, Viasat Sport 1

13.10, direkt.

Cherno More–CSKA Sofia, Premier League, TV Bulgari 15.00, direkt.

REAC–Ferencvaros, Borsodi Liga, SportKlub HU 15.00, direkt.

Tavriya–Kynamo Kiev, Premier League, Inter Plus 15.00, direkt.

Kaiserslautern–Bayern München, Bundesliga, Sportexpressen 15.30, direkt.

Jiul Petrosani–Dianmo, Divizia A, TVRI 16.00, direkt.

AEK Aten–Olympiakos, cup, final, ERT Sat 17.30, direkt.

Ankaraspor–Trabzonspor, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

St Etienne–Rennes, Ligue 1, Viasat Sport 2 19.55, direkt.

Barcelona–Espanyol, Primera Division, TV2 Zebra Norge 20.00, direkt.

Valencia–Atletico Madird, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Fluminense–Parana, Torneo Paulista, Lig Tv 23.10, direkt.

Cruz Azul–Toluca, Torneo Clausurra, Estrellas Europe 00.00, direkt.

SÖNDAG

Sakaryaspor–Antalyaspor, Superlig, Lig TV 14.30, direkt.

Juventus–Palermo, Serie A, Canal+ 14.55, direkt.

Lecce–Chievo, Serie A, TV 15.00, direkt.

West Ham–Tottenham, Premier League, Canal+ Film 2 15.55, direkt.

Arsenal–Wigan, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Rosenborg–Sandefjord, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Besiktas–Galatasaray, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Real Madrid–Villarreal, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Lilleström–Start, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Deportivo–Athletic Bilbao, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.