Göteborg Horse Show – här är allt du behöver veta

avMagnus Wilsson

Foto: LINE SKAUGRUD LANDEVIK / BILDBYRÅN

Göteborg Horse Show är redo för ridsportseliten.

Bland annat så kommer det bjudas på världscupsfinaler till helgen.

Sportbladet ger dig allt du behöver veta.

Svenska hopptruppen:

Peder Fredricson

Henrik von Eckermann

Irma Karlsson

Rolf-Göran Bengtsson

Stephanie Holmén

Evelina Tovek

Linda Heed

Douglas Lindelöw

Erica Swartz

Fredrik Spetz

Emma Emanuelsson

TV-tiderna att hålla koll på

Torsdag 4 april
17.45-19.40 SVT 1, Världscupfinal 1, hoppning

Fredag 5 april
12.55-16.30 SVT1, Världscupfinal, Dressyr Grand Prix
17.50-19.45 SVT1, Världscupfinal 2, hoppning

Lördag 6 april
15.45-19.50 SVT1, Dressyr: Grand Prix kür
20.45-22.40 SVT1, Göteborg Trophy

Söndag 7 april
13.45-17.30 SVT1, Världscupfinal 3, hoppning

Samtliga hålltider:

Onsdag 3 april

09.00 SWB-Trophy hoppning fem-åringar

10.30 SWB-Trophy hoppning sex-åringar

12.00 Warm Up

14.45 Internationell hoppklass

16.00 Open Arena

16.45 Show - Pas de deux, Agility, Mounted Games

18.30 Sverigeponnyn semifinal

21.30 Morgondagens Vinnare omgång 1

22.50 Krafft Young Rider Cup omgång 1

Torsdag 4

09.00 Morgondagens vinnare, final

10.45 Krafft Young Rider Cup omgång 2

12.00 Lövsta Future Challenge Jumping unga hästar omgång 1

14.00 Internationell hoppklass

15.10 Clinic - Hoppning

18.00 Longines FEI World Cup Jumping

21.00 Internationell hoppklass

Fredag 5 april

09.00 SWB Trophy dressyr 5-åringar

09.30 SWB Trophy dressyr 6-åringar

10.00 SWB Trophy dressyr 7-åringar

10.50 Clinic Tristan Tucker

13.00 FEI World Cup Dressage, Grand Prix

18.00 Longines FEI World Cup Jumping

21.20 Internationell hoppklass 1,45

Lördag 6 april

09.00 Krafft Young Rider Cup final

11.10 Lövsta Future Challenge Jumping unga hästar omgång 2

13.00 Sverigeponnyn final

13.50 Utdelning av stipendier

14.00 Show - Pas des deux, Agility, Mounted Games

16.00 FEI World Cup Dressage, Grand Prix Kür

17.30 Show Brett Kidding

17.50 Fortsättning FEI World Cup Dressage, Grand Prix Kür

20.40 Hall of Fame

21.00 Gothenburg Trophy

Söndag 7 april

09.00 Internationell hoppklass

11.00 Lövsta Future Challenge Jumping unga hästar final

12.00 Show - Mounted Games

14.00 Longines FEI World Cup Jumping