Världscupen i alpint – så tv-sänds det, fakta och guide

Av: Hilda Djupenström

Publicerad:
Uppdaterad:
 Petra Vlhova, Federica Brignone, Mikaela Shiffrin på Världscupen i alpint 2020.
Foto: Marco Trovati / TT NYHETSBYRÅN
Petra Vlhova, Federica Brignone, Mikaela Shiffrin på Världscupen i alpint 2020.

När och var avgörs världscupen i alpint 2020/2021?

Hur sänds tävlingarna och vilka svenskar kan vinna?

Sportbladet ger dig allt du behöver veta inför säsongen!

Tävlingsschemat alpina världscupen 2020/2021

17–18 oktober, Sölden, Österrike

Lördag:

10.00: Damer, storslalom, åk 1

13.00: Damer, storslalom, åk 2

Söndag:

10.00: Herrar, storslalom, åk 1

13.00: Herrar, storslalom, åk 2

21–22 november, Levi, Finland

Lördag:

10.15: Damer, slalom, åk 1

13.15: Damer, slalom, åk 2

Söndag:

10.15: Damer, slalom, åk 1

13.15: Damer, slalom, åk 2

5–6 december, Val d’lsere, Frankrike

Lördag:

10.30: Herrar, storslalom, åk 1

13.30: Herrar, storslalom, åk 2

Söndag:

10.00: Herrar, storslalom, åk 1

13.30: Herrar, storslalom, åk 2

5–6 december, St. Moritz, Schweiz

Lördag:

11.30: Damer, Super G

Söndag:

11.30: Damer, Super G

12–13 december, Val d’lsere, Frankrike

Lördag:

10.30: Herrar, störtlopp

Söndag:

13.30: Herrar, Super G

12–13 december, Courchevel, Frankrike

Lördag:

9.30: Damer, storslalom, åk 1

12.30: Damer, storslalom, åk 2

Söndag:

9.30: Damer, storslalom, åk 1

12.30: Damer, storslalom, åk 2

18–19 december, Val Gardera / Groeden, Italien

Lördag:

11.45: Herrar, Super G

Söndag:

11.45: Herrar, störtlopp

18–20 december, Val d’lsere, Frankrike

Fredag:

10.30: Damer, störtlopp

Lördag:

10.30: Damer, störtlopp

Söndag:

11.00: Damer, Super G

20–21 december, Alta Badia, Italien

Söndag:

10.00: Herrar, storslalom, åk 1

13.30: Herrar, storslalom, åk 2

Måndag:

10.00: Herrar, slalom, åk 1

13.00: Herrar, slalom, åk 2

22 december, Madonna di Campiglio, Italien

17.45: Herrar, slalom, åk 1

20.45: Herrar, slalom, åk 2

28–29 december, Bormio, Italien

Måndag:

11.30: Herrar, störtlopp

Tisdag:

11.30: Herrar, Super G

28–29 december, Semmering, Österrike

Måndag:

10.00: Damer, storslalom, åk 1

13.00: Damer, storslalom, åk 2

Tisdag:

15.15: Damer, slalom, åk 1

18.30: Damer, slalom, åk 2

3–6 januari, Zagreb, Kroatien

Söndag:

12.30: Damer, slalom, åk 1

16.00: Damer, slalom, åk 2

Onsdag:

12.15: Herrar, slalom, åk 1

15.30: Herrar, slalom, åk 2

8–10 januari, Adelboden, Schweiz

Fredag:

10.30: Herrar, storslalom, åk 1

13.30: Herrar, storslalom, åk 2

Lördag:

10.30: Herrar, storslalom, åk 1

13.30: Herrar, storslalom, åk 2

Söndag:

10.30: Herrar, slalom, åk 1

13.30: Herrar, slalom, åk 2

9–10 januari, St. Anton, Österrike

Lördag:

11.45: Damer, störtlopp

Söndag:

11.30: Damer, Super G

12 januari, Flachau, Österrike

18.00: Damer, slalom, åk 1

20.45: Damer, slalom, åk 2

15–17 januari, Wengen, Schweiz

Fredag:

12.30: Herrar, störtlopp

Lördag:

12.30: Herrar, störtlopp

Söndag:

10.15: Herrar, slalom, åk 1

13.15: Herrar, slalom, åk 2

16–17 januari, Maribor, Slovenien

Lördag:

11.00: Damer, storslalom, åk 1

14.00: Damer, storslalom, åk 2

Söndag:

9.15: Damer, storslalom, åk 1

12.15: Damer, storslalom, åk 2

22–24 januari, Kitzbuehel, Österrike

Fredag:

11.30, Herrar, Super G

Lördag:

11.30: Herrar, störtlopp

Söndag:

10.30: Herrar, slalom, åk 1

13.30: Herrar, slalom, åk 2

23–24 januari, Crans Montana, Schweiz

Lördag:

10.00 Damer, störtlopp

Söndag:

11.30: Damer, störtlopp

26 januari, Schladming, Österrike

17.45: Herrar, slalom, åk 1

20.45: Herrar, slalom, åk 2

26 januari, Kronplatz, Italien

10.30: Damer, storslalom, åk 1

13.30: Damer, storslalom, åk 2

31–31 januari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

Lördag:

11.00: Damer, störtlopp

Söndag:

Damer, Super G

30–31 januari, Chamonix, Frankrike

Lördag:

9.30: Herrar, slalom, åk 1

12.30: Herrar, slalom, åk 2

Söndag:

9.30: Herrar, slalom, åk 1

12.30: Herrar, slalom, åk 2

5–6 februari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

Fredag:

11.30, Herrar, Super G

Lördag:

11.30: Herrar, störtlopp

27–28 februari, Yanqing, Kina

Lördag:

04.00: Damer, störtlopp

Söndag:

04.00: Damer, störtlopp

27–28 februari, Bansko, Bulgarien

Lördag:

10.00: Herrar, storslalom, åk 1

13.00: Herrar, storslalom, åk 2

Söndag:

10.00: Herrar, storslalom, åk 1

13.00: Herrar, storslalom, åk 2

6–7 mars, Kvitfjell, Norge

Lördag:

11.00: Herrar, störtlopp

Söndag:

10.30: Herrar, Super-G

6–7 mars, Jasna, Slovakien

Lördag:

9.30: Damer, storslalom, åk 1

12.30: Damer, storslalom, åk 2

Söndag:

9.30: Damer, slalom, åk 1

12.30: Damer, slalom, åk 2

12–13 mars, Åre, Sverige

Fredag:

13.30: Damer, slalom, åk 1

16.30: Damer, slalom, åk 2

Lördag:

10.30: Damer, slalom, åk 1

13.45: Damer, slalom, åk 2

13–14 mars, Kranjska Gora, Slovenien

Lördag:

9.30: Herrar, storslalom, åk 1

12.30: Herrar, storslalom, åk 2

Söndag:

9.30: Herrar, slalom, åk 1

12.30: Herrar, slalom, åk 2

17–21 mars, Lenzerheide, Schweiz

Onsdag:

9.30: Herrar, störtlopp

11.00: Damer, störtlopp

Torsdag:

9.30: Damer, Super G

11.00: Herrar, Super G

Lördag:

9.00: Herrar, storslalom, åk 1

10.30: Damer, slalom, åk 1

12.00: Herrar, storslalom, åk 2

13.30: Damer, slalom, åk 2

Söndag:

9.00: Damer, storslalom, åk 1

10.30: Herrar, slalom, åk 1

12.00: Damer, storslalom, åk 2

13.45: Herrar, slalom, åk 2

Sveriges alpina landslag

Damer, träningsgrupp 1:

Magdalena Fjällström

Sara Hector

Emelie Wikström

Estelle Alphand

Anna Swenn-Larsson

Charlotta Säfvenberg

Damer träningsgrupp 2:

Liv Ceder

Elsa Fermbäck

Jonna Luthman

Sara Rask

Emelie Henning

Hilma Lövblom

Lisa Nyberg

Moa Boström-Müssener,

Hanna Aronsson-Elfman

Herrar, träningsgrupp 1:

Gustav Lundbäck

Lukas Karlberg

Kristoffer Jakobsen

Tobias Hedström

Tobias Windingstad

William Hansson

Mattias Rönngren

Herrar, träningsgrupp 2:

Adam Hofstedt

Jesper Brändholm

Carl Jonsson

Alfred Olsson

Axel Lindqvist

Gustaf Lindqvist

William Jonsson

Lukas Ermeskog

Philip Lundquist

Så sänds världscupen i alpint

Sänds i SVT och på Eurosport.

Så hittar du resultaten

Alla resultat från världscupen går att hitta på internationella skidförbundets hemsida, här.

Totalställningen i världscupen 2019/20

Damer:

1) Federica Brignone, Italien, 1378 poäng

2) Mikaela Shiffrin, USA, 1225 poäng

3) Petra Vlova, Slovakien, 1189 poäng

4) Corinne Suter, Schweiz, 837 poäng

5) Marta Bassino, Italien, 817 poäng

Herrar:

1) Aleksander Aamondt Kilde, Norge, 1202, poäng

2) Alexis Pinturualt, Frankrike, 1148 poäng

3) Henrik Kristoffersen, Norge, 1041 poäng

4) Matthias Mayer, Österrike, 904 poäng

5) Vincent Kriechmayr, Österrike, 794 poäng

Publicerad: