Finnkampen

Finnkampen 2021 – allt om landskampen i friidrott

Tv-tider, program och schema

Av: 

Sportbladet.se

SPORTBLADET

Finnkampen 2021 är igång.

Efter lördagens tävlingar leder Sverige på både dam- och herrsidan.

De svenska damerna leder med 113–91 och herrarna med 115–89.

Armand Duplantis kommer till Finnkampen 2021 på Stockholms stadion men bestämmer sig först på tävlingsdagen om han ska hoppa.
Armand Duplantis kommer till Finnkampen 2021 på Stockholms stadion men bestämmer sig först på tävlingsdagen om han ska hoppa.

2020 när Finnkampen avgjordes i finska Tammerfors slog Sverige till med segrar på både dam- och herrsidan precis som året före i Stockholm.

De svenska damerna har fem raka segrar i Finnkampen medan Sveriges herrar vunnit åtta av de nio senaste (2018 enda plumpen i den sviten).

Vem sänder Finnkampen 2021?

Finnkampen sänds även i år i SVT. På lördagen startar sändningen 16.30 och avslutas 20.00 och på söndagen sänder SVT 12.10–16.00

Vilka är med i Finnkampen?

Armand Duplantis kommer att komma till Stockholms stadion under söndagen men bestämmer först på tävlingsdagen om han tävlar. Anledningen är ett tight schema med Diamond League-tävling i Bryssel på fredagen.

Sveriges trupp i Finnkampen

DAMER

100 meter

  • Julia Henriksson, IFK Helsingborg
  • Daniella Busk, Malmö AI
  • Wilma Rosenquist, Malmö AI

200 meter

  • Lisa Lilja, Ullevi FK
  • Elvira Tanderud, Ullevi FK
  • Moa Hjelmer, Spårvägens FK

400 meter

  • Lova Perman, IF Göta Karlstad
  • Sandra Knezevic, Hässelby SK
  • Moa Hjelmer, Spårvägens FK

800 meter

  • Wilma Nielsen, Göteborgs KIK
  • Yolanda Ngarambe, Turebergs FK
  • Lovisa Lindh, Ullevi FK

1 500 meter

  • Hanna Hermansson, Turebergs FK
  • Lovisa Lindh, Ullevi FK
  • Yolanda Ngarambe, Turebergs FK

5 000 meter

  • Sara Christansson, Sävedalens AIK
  • Samrawit Mengsteab, Hälle IF
  • Meraf Bahta, Hälle IF

10 000 meter

  • Meraf Bahta, Hälle IF
  • Sarah Lahti, Hässelby SK
  • Carolina Wikström, Roslagens LK

100 meter häck

  • Amanda Hansson, Hässelby SK
  • Julia Wennersten, IK Ymer
  • Hanna Palmqvist, Mölndals AIK

400 meter häck

  • Ebba Svantesson, Upsala IF
  • Moa Granat, Vallentuna FK
  • Hanna Karlsson, IF Göta Karlstad

3 000 meter hinder

  • Caroline Högardh, Hässelby SK
  • Emilia Lillemo, Täby IS
  • Linn Söderholm, Sävedalens AIK

5 000 meter gång

  • Monica Svensson, Växjö AIS
  • Helena Sandmer, SK Svängen
  • Ellinor Hogrell, Mälarhöjdens IK

Höjdhopp

  • Sofie Skoog, IF Göta Karlstad
  • Bianca Salming, Turebergs FK
  • Erika Kinsey, Trångsvikens IF

Stav

  • Linnea Jönsson, IFK Helsingborg
  • Gabriella Jönsson, IFK Helsingborg
  • Michaela Meijer, Örgryte IS

Längdhopp

  • Kaija Karlén, IF Göta Karlstad
  • Maja Åskag, Råby-Rekarne FIF
  • Khaddi Sagnia, Ullevi FK

Tresteg

  • Madeleine Nilsson, Gefle IF
  • Malin Otterling Marmbrandt, Västerås FK
  • Rebecka Abrahamsson, Örgryte IS

Kula

  • Frida Åkerström, Hässelby SK
  • Sara Lennman, Spårvägens FK
  • Fanny Roos, Malmö AI

Diskus

  • Mathilda Eriksson, Malmö AI
  • Vanessa Kamga, Upsala IF
  • Emma Ljungberg, Spårvägens FK

Slägga

  • Sara Forssell, Motala AIF
  • Tracey Andersson, Ullevi FK
  • Grete Ahlberg, Hammarby IF

Spjut

  • Elisabeth Lithell, KFUM Örebro
  • Matilda Elfgaard, IFK Växjö
  • Carolin Näslund, IF Göta Karlstad

Trekamp (höjd, kula, 100 meter häck)

  • Amanda Holmberg, Hässelby SK
  • Sophie Reid, IK Ymer
  • Bianca Salming, Turebergs FK

HERRAR

100 meter

  • Thomas Jones, IFK Växjö
  • Henrik Larsson, IF Göta Karlstad
  • Austin Hamilton, Malmö AI

200 meter

  • Desmond Rogo, Upsala IF
  • Anders Pihlblad, Örgryte IS
  • Henrik Larsson, IF Göta Karlstad

400 meter

  • Emil Johansson, Turebergs FK
  • Nick Ekelund Arenander, Malmö AI
  • Carl Bergström, Örgryte IS

800 meter

  • Erik Martinsson, Upsala IF
  • Alexander Lundskog, Ullevi FK
  • Andreas Kramer, Ullevi FK

1 500 meter

  • Abubakar Abdullahi, Malmö AI
  • Samuel Pihlström, Hälle IF
  • Johan Rogestedt, Stenungsunds FI

5 000 meter

  • Omar Ismail, Högby IF
  • Andreas Almgren, Turebergs FK
  • Emil Danielsson, Spårvägens FK

10 000 meter

  • Jonas Leandersson, IF Göta Karlstad
  • Suldan Hassan, Ullevi FK
  • Olle Ahlberg, Hälle IF

110 meter häck

  • Fredrick Ekholm, IFK Lidingö
  • Max Hrelja, Malmö AI
  • Jonathan Holm, Hammarby IF

400 meter häck

  • Viktor Bondesson, Malmö AI
  • Johan Claesson, IFK Växjö
  • Carl Bengtström, Örgryte IS

3 000 meter hinder

  • Axel Djurberg, Hässelby SK
  • Vidar Johansson, Sävedalens AIK
  • Simon Sundström, IFK Lidingö

10 000 meter gång

  • Perseus Karlström, Eskilstuna FI
  • Remo Karlström, Eskilstuna FI
  • Christer Svensson, Växjö AIS

Höjdhopp

  • Arvid Ryberg, IF Göta Karlstad
  • Oskar Lundqvist, Upsala IF
  • Fabian Delryd, Täby IS

Stavhopp

  • Robin Jacobsson, Ullevi FK
  • Micael Fagö, IFK Växjö
  • Armand Duplantis, Upsala IF

Längdhopp

  • Jonathan Hirsh, Örgryte IS
  • Andreas Carlsson, IK Ymer
  • Thobias Montler, Malmö AI

Tresteg

  • Isak Persson, Örgryte IS
  • Erik Ehrlin, Hammarby IF
  • Gabriel Wallmark, Örgryte IS

Kula

  • Wictor Petersson, Malmö AI
  • Viktor Gardenkrans, Upsala IF
  • Jesper Arbinge, Spårvägens FK

Diskus

  • Jakob Gardenkrans, Upsala IF
  • Simon Pettersson, Hässelby SK
  • Daniel Ståhl, Spårvägens FK

Slägga

  • Mattias Lindberg, Skellefteå AIK
  • Oscar Vestlund, IF Göta Karlstad
  • Ragnar Carlsson, Hässelby SK

Spjut

  • Sebastian Thörngren, IFK Växjö
  • Jakob Samuelsson, Hässelby SK
  • Kim Amb, Bålsta IK

Trekamp (höjd, kula, 110 meter häck)

  • Fredrik Samuelsson, Hässelby SK
  • Rasmus Elfgaard, Högby IF
  • Andreas Gustafsson, Upsala IF
Damernas längdhopp med i Finnkampen startar 18.55 på lördagen.

Finnkampen 2021: Program och tider lördag 4 september

  • 15.53 Stav damer
  • 15.50 Gång 10000m herrar + 5000m damer
  • 16.05 Trekamp Höjd damer
  • 16.10 Trekamp Höjd herrar
  • 16.35 Kula herrar
  • 16.55 100m herrar
  • 17.03 100m damer
  • 17.15 5000m herrar
  • 17.20 Tresteg herrar
  • 17.37 3000m hinder damer
  • 17.45 Spjut damer
  • 17.50 Trekamp Kula herrar/damer
  • 17.57 400m herrar
  • 18.05 400m damer
  • 18.15 800m herrar
  • 18.30 Höjd herrar
  • 18.35 110m häck herrar
  • 18.45 Trekamp 110m häck herrar
  • 18.55 Längd damer
  • 18.57 Trekamp 100m häck damer
  • 19.05 Spjut herrar
  • 19.10 Kula damer
  • 19.15 4x100m Pojkar
  • 19.22 4x100m Flickor
  • 19.30 4x100m herrar
  • 19.37 4x100m damer
  • 19.45 800m damer
OS-mästaren Daniel Ståhl kastar diskus i Finnkampen 2021 klockan 14.15 på söndagen.

Finnkampen 2021: Program och tider söndag 5 september

  • 12.10 Slägga herrar
  • 12.30 400m häck damer
  • 12.40 400m häck herrar
  • 12.57 Veteranstafett
  • 13.00 Höjd damer
  • 13.05 Slägga damer
  • 13.15 3000m hinder herrar
  • 13.35 5000m damer
  • 14.00 200m damer
  • 14.05 Tresteg damer
  • 14.07 200m herrar
  • 14.15 Diskus herrar
  • 14.17 10000m herrar
  • 14.20 Stav herrar
  • 15.07 100m häck damer
  • 15.15 Diskus damer
  • 15.17 Längd herrar
  • 15.22 4x400m K + flickor
  • 15.30 4x400m herrar + pojkar
  • 15.40 1500m damer
  • 15.50 1500m herrar

Poängräkning i Finnkampen

Sex tävlande ställer upp i varje gren, tre från Sverige och tre från Finland.

Så här fördelas poängen i grenarna:

  • Placering 1: 7 poäng
  • Placering 2: 5 poäng
  • Placering 3: 4 poäng
  • Placering 4: 3 poäng
  • Placering 5: 2 poäng
  • Placering 1: 1 poäng

Om ett land slutar etta, tvåa och trea i en gren blir poängställningen i den grenen 16–6.

I stafetter får vinnande laget fem poäng och förlorande laget två poäng.

Tidigare resultat i Finnkampen

Så här har det gått i de senaste tio årens Finnkamper:

Damer:

  • 2020: Finland-Sverige 186–221
  • 2019: Sverige-Finland 217,5-192,5
  • 2018: Finland-Sverige 194–216
  • 2017: Sverige-Finland 232,5–177,5
  • 2016: Finland-Sverige 197–213
  • 2015: Sverige-Finland 193,5–213,5
  • 2014: Finland-Sverige 204–206
  • 2013: Sverige-Finland 215–195
  • 2012: Sverige-Finland 187–223
  • 2011: Finland-Sverige 182–225

Herrar:

  • 2020: Finland-Sverige 201–206
  • 2019: Sverige-Finland 228–181
  • 2018: Finland-Sverige 206–202
  • 2017: Sverige-Finland 216–188
  • 2016: Finland-Sverige 200–210
  • 2015: Sverige-Finland 231–179
  • 2014: Finland-Sverige 193–216
  • 2013: Sverige-Finland 235–173
  • 2012: Sverige-Finland 220–187
  • 2011: Finland-Sverige 206–194

ANNONS EXTERN LÄNK

Den bästa fotbollen från Europa – allt samlat på Europatipset. Fixar du full pott i dag? Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stodlinjen.se

Svenska Spel Sport & Casino AB

Publisert:

LÄS VIDARE

”Blandar man svenskt och finskt, då jävlar!”

ÄMNEN I ARTIKELN

Finnkampen

Armand Duplantis

Khaddi Sagnia

Daniel Ståhl

Friidrott