Friidrotts-VM

SPORTBLADET

Alla onsdagens resultat

OSAKA

VM

herrar, 1500 m, final 1) Bernard Lagat, USA, 3.34,77, 2) Rashid Ramzi, Bahrain, 3.35,00, 3) Shedrack Kibet Korir, Kenya, 3.35,04, 4) Asbel Kiprop, do, 3.35,24, 5) Tarek Boukensa, Algeriet, 3.35,26, 6) Antar Zerguelaine, do, 3.35,29, 7)Arturo Casado, Spanien, 3.35,62, 8) Alan Webb, USA, 3.35,69, 9) Andrew Baddeley, Storbritannien, 3.35,95, 10) Nicholas Willis, NyaZeeland, 3.36,13, 11) Belal Mansoor Ali, Bahrain, 3.36,44, 12) Sergio Gallardo, Spanien, 3.37,03, 13) Juan Carlos Higuero, do, 3.38,43, 14) Youssef Baba, Marocko, 3.38,78.

Höjd, final 1) Donald Thomas, Bahamas, 2,35, 2) Jaroslav Rybakov, Ryssland, 2,35, 3) Kyriakos Ioannou, Cypern, 2,35, 4) Stefan Holm, Sverige, 2,33, 5) Tomas Janku, Tjeckien, 2,30, 5) Victor Moya, Kuba, 2,30, 7) Eike Onnen, Tyskland, 2,26, 8) Jaroslav Baba, Tjeckien, 2,26, 9) Kabelo Kgosiemang, Botswana, 2,26, 10) Tom Parsons, Storbritannien, 2,26, 11) Michal Bieniek, Polen, och Andrej Silnov, Ryssland, båda 2,21, 13) Jesse de Lima, Brasilien, 2,21, 14) Martyn Bernard, Storbritannien, 2, 21, 15) Linus Thörnblad, Sverige, 2,16.

200 m, semifinal (vidare till final), heat 1 1) Usain Bolt, Jamaica, 20,03, 2) Wallace Spearmon, USA, 20,05, 3) Rodney Martin, do, 20,18, 4) Churandy Martina, Nederländska Antillerna, 20,20.

Heat 2 1) Tyson Gay, USA, 20,00, 2) Marvin Anderson, Jamaica, 20,06, 3) Christopher Williams, do, 20,24, 4) Anastasios Gousis, Grekland, 20,33.

400 m, semifinal (vidare till final), heat 1 1) Angelo Taylor, USA, 44,45, 2) Johan Wissman, Sverige, 44,56, 3) Avard Moncur, Bahamas, 44,86.

Heat 2 1) Jeremy Wariner, USA, 44,34, 2) Chris Brown, Bahamas, 44,52.

Heat 3 1) LaShawn Merritt, USA, 44,31, 2) Leslie Djhone, Frankrike, 44,46, 3) Tyler Christopher, Kanada, 44,47.

110 m häck, första kvalomg (vidare till semifinal), heat 1 1) Terrence Trammell, USA, 13,40, 2) Gregory Sedoc, Holland, 13,48, 3) Robert Kronberg, Sverige, 13,51, 4) Xing Yanan, Kina, 13,56, 5) Thomas Blaschek, Tyskland, 13,56.

Heat 2 1) Liu Xiang, Kina, 13,36, 2) Jackson Quinonez, Spanien, 13,39, 3) Maurice Wignall, Jamaica, 13,47, 4) Sergej Demydjuk, Ukraina, 13,53, 5) Anselmo da Silva, Brasilien, 13,58.

Heat 3 1) Stanislavs Olijars, Lettland, 13,38, 2) Yoel Hernandez, Kuba, 13,46, 3) Masato Naito, Japan, 13,54, 4) Ryan Brathwaite, Barbados, 13,62, 5) David Oliver, USA, 13,66.

Heat 4 1) Dayron Robles, Kuba, 13,41, 2) Ladji Doucoure, Frankrike, 13,61, 3) Tasuku Tanonaka, Japan, 13,61, 4) Adrien Deghelt, Belgien, 13,61, 5) Jared MacLeod, Kanada, 13,61.

Heat 5 1) Shi Dongpeng, Kina, 13,22, 2) David Payne, USA, 13,27, 3) Andrew Turner, Storbritannien, 13,27, 4) Dudley Dorival, Haiti, 13,63.

Längd, kvalomg (vidare till final), grupp A 1) Dwight Phillips, USA, 8,22, 2) Christian Reif, Tyskland, 8,19, 3) Andrew Howe, Italien, 8,17, 4) Irving Saladino, Panama, 8,13, 5) Aleksej Lukasjevitj, Ukraina, 8,11, 6) Hussein Taher Al-Sabee, Saudiarabien, 8,01, 7) Trevell Quinley, USA, 7,99.

Grupp B 1) Godfrey Khotso Mokoena, Sydafrika, 8,28, 2) James Beckford, Jamaica, 8,22, 3) Ahmed Faiz Bin Marzouq, Saudiarabien, 8,12, 4) Miguel Pate, USA, 8,10, 5) Ndiss Kaba Badji, Senegal, 8,04.

Damer, 400 m, final 1) Christine Ohuruogu, Storbritannien, 49,61, 2) Nicola Sanders, do, 49,65, 3) Novlene Williams, Jamaica, 49,66, 4) Ana Guevara, Mexiko, 50,16, 5) DeeDee Trotter, USA, 50,17, 6) Natalja Antiutj, Ryssland, 50,33, 7) Jilona Usovitj, Vitryssland, 50,54, 8) Mary Wineberg, USA, 50,96.

100 m häck, final 1) Michelle Perry, USA, 12,46, 2) Perdita Felicien, Kanada, 12,49, 3) Delloreen Ennis-London, Jamaica, 12,50, 4) Susanna Kallur, Sverige, 12,51, 5) Virginia Powell, USA, 12,55, 6) LoLo Jones, do, 12,62, 7) Vonette Dixon, Jamaica, 12,64, 8) Angela Whyte, Kanada, 12,66.

Diskus, final 1) Franka Dietzsch, Tyskland, 66,61, 2) Darja Pisjtjalnikova, Ryssland, 65,78, 3) Yarelis Barrios, Kuba, 63,90, 4) Nicoleta Grasu, Rumänien, 63,40, 5) Sun Taifeng, Kina, 63,22, 6) Olena Antonova, Ukraina, 62,41, 7) Joanna Wisniewska, Polen, 61,35, 8) Natalya Fokyna-Semenova, Ukraina, 61,17, 9) Ma Xuejun, Kina, 59,37, 10) Irina Jatjenko, Vitryssland, 58,67, 11) Yania Ferrales, Kuba, 58,20, 12) Melina Robert-Michon, Frankrike, 57,81.

200 m, första kvalomg (vidare till kvartsfinal), heat 1 1) Allyson Felix, USA, 22,50, 2) Susanthika Jayasinghe, Sri Lanka, 22,55, 3) Sherry Fletcher, Grenada, 22,94, 4) Roxana Diaz, Kuba, 23,06, 5) Tahesia Harrigan, Britiska Jungfruöarna, 23,46.

Heat 2 1) LaShauntea Moore, USA, 22,93, 2) Debbie Ferguson-McKenzie, Bahamas, 23,07, 3) Jelena Bolsun, Ryssland, 23,11, 4) Zudikey Rodriguez, Mexiko, 23,96.

Heat 3 1) Tezzhan Naimova, Bulgarien, 22,84, 2) LaVerne Jones, Amerikanska Jungfruöarna, 23,03, 3) Julija Tjermosjanskaja, Ryssland, 23,21, 4) Irina Sjtanhyejeva, Ukraina, 23,23, 5) Geraldine Pillay, Sydafrika, 23,39.

Heat 4 1) Sanya Richards, USA, 22,74, 2) Cydonie Mothersill, Kajmanöarna, 22,86, 3) Aleen Bailey, Jamaica, 22,94, 4) Vida Anim, Ghana, 23,16, 5) Guzel Khubbieva, Uzbekistan, 23,25, 6) Louise Ayetotche, Elfenbenskusten, 7) Ewelina Klocek, Polen, 23,38.

Heat 5 1) Muriel Hurtis-Houairi, Frankrike, 22,83, 2) Kim Gevaert, Belgien, 22,91, 3) Virgil Hodge, Saint Kitts och Nevis, 23,00, 4) Cathleen Tschirch, Tyskland, 23,30, 5) Felipa Palacios, Colombia, 23,32, 6) Olena Tjebanu, Ukraina, 23,40.

Heat 6 1) Veronica Campbell, Jamaica, 22,87, 2) Torri Edwards, USA, 22,90, 3) Joice Maduaka, Storbritannien, 23,22, 4) Affoue Amandine Allou, Elfenbenskusten, 23,24, 5) Natalia Rusakova, Ryssland, 23,24.

Kvartsfinal (vidare till semifinal), heat 1 1) Richards 22,31, 2) Jayasinghe 22,55, 3) Hodge 22,84, 4) Jones 23,03.

Heat 2 1) Felix 22,61, 2) Bolsun 22,80, 3) Mothersill 22,82, 4) Gevaert 22,96.

Heat 3 1) Campbell 22,55, 2) Edwards 22,62, 3) Naimova 22,87, 4) Fletcher 23,02.

Heat 4 1) Bailey 22,60, 2) Moore 22,71, 3) Diaz 22,79, 4) Ferguson-McKenzie 22,81.

1500 m första kvalomg (vidare till semifinal), heat 1 1) Mariem Alaoui Selsouli, Marocko, 4.09,05, 2) Maryam Yusuf Jamal, Bahrain, 4.09,47, 3) Lidia Chojecka, Polen, 4.09,52, 4) Iris Fuentes-Pila, Spanien, 4.09,58, 5) Hilary Stellingwerff, Kanada, 4.09,60, 6) Abby Westley, Storbritannien, 4.09,67, 7) Sarah Jamieson, Australien, 4.10,02, 8) Nataliya Panteljeva, Ryssland, 4.10,69, 9) Tatjana Holovtjenko, Ukraina, 4.10,98.

Heat 2 1) Julia Fomenko, Ryssland, 4.09,57, 2) Irina Lisjtjynska, Ukraina, 4.10,03, 3) Viola Kibiwot, Kenya, 4.10,53, 4) Daniela Yordanova, Bulgarien, 4.10,61, 5) Lisa Dobriskey, Storbritannien, 4.10,61, 6) Erin Donohue, USA, 4.10,89, 7) Dolores Checa, Spanien, 4.11,24.

Heat 3 1) Jelena Soboleva, Ryssland, 4.10,45, 2) Treniere Clement, USA, 4.10,85, 3) Agnes Samaria, Namibia, 4.10,96, 4) Sonja Roman, Slovenien, och Veronica Nyaruai Wanjiru, Kenya, båda 4.11,04, 6) Lisa Corrigan, Australien, 4.11,11, 7) Natalija Tobias, Ukraina, 4.11,22, 8) Marina Muncan, SRB, 4.11,24.

5000 m, kvalomg (vidare till final), heat 1 1) Elvan Abeylegesse, Turkiet, 15.06,26, 2) Vivian Cheruiyot, Kenya, 15.06,54, 3) Sylvia Jebiwott Kibet, do, 15.06,54, 4) Gelete Burika, Etiopien, 15.07,21, 5) Shalane Flanagan, USA, 15.07,47, 6) Volha Krautsova, Vitryssland, 15.17,64, 7) Kayoko Fukushi, Japan, 15.19,67.

Heat 2 1) Meseret Defar, Etiopien, 15.10,13, 2) Meselech Melkamu, do, 15.10,32, 3) Priscah Jepleting Cherono, Kenya, 15.11,22, 4) Joanne Pavey, Storbritannien, 15.11,83, 5) Jennifer Rhines, USA, 15.14,30, 6) Silvia Weissteiner, Italien, 15.15,74, 7) Marija Konovalova, Ryssland, 15.16,49, 8) Jessica Augusto, Portugal, 15.21,23.

Tresteg, kvalomg ( vidare till final), grupp A 1) Yargelis Savigne, Kuba, 14,67, 2) Marija Sestak, Slovenien, 14,58, 3) Anna Pjatych, Ryssland, 14,51, 4) Olga Rypakova, Kazakstan, 14,41, 5) Keila Costa, Brasilien, 14,36, 6) Dana Veldakova, Slovakien, 14,20.

Grupp B 1) Hrysopiyi Devetzi, Grekland, 15,09, 2) Magdelin Martinez, Italien, 14,62, 3) Tatjana Lebedeva, Ryssland, 14,57, 4) Olga Saladuga, Ukraina, 14,43, 5) Olesya Bufalova, Ryssland, 14,40, 6) Xie Limei, Kina, 14,34.

Spjut, kvalomg (vidare till final), grupp A 1) Nikola Brejchova, Tjeckien, 64,29, 2) Barbara Madejczyk, Polen, 60,86, 3) Christina Obergföll, Tyskland, 60,77, 4) Sonia Bisset, Kuba, 60,25.

Grupp B 1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 63,77, 2) Paula Tarvainen, Finland, 63,58, 3) Linda Stahl, Tyskland, 62,80, 4) Savva Lika, Grekland, 62,38, 5) Steffi Nerius, Tyskland, 61,89, 6) Olga Ivankova, Ukraina, 61,68, 7) Marija Abakumova, Ryssland, 60,55, 8) Felicia Tilea-Moldovan, Rumänien, 60,07.

ARTIKELN HANDLAR OM

Friidrott