Guide: Friidrotts-EM – dag för dag

SPORTBLADET

Hela tävlingsprogrammet 12-17 augusti

✓ Onsdag 13 augusti

09:20 20 km gång (m)
10:05 Tiokamp (m) 110 m häck Fabian Rosenquist, Marcus Nilsson
10:07 Höjdhopp (m) kval
10:50 Tiokamp (m) Diskus Fabian Rosenquist, Marcus Nilsson
10:55 400 meter häck (d) kvalheat
11:40 110 meter häck (m) kvalheat Alexander Brorsson
12:03 Tiokamp (m) Diskus Fabian Rosenquist, Marcus Nilsson
12:20 800 meter (d) kvalheat Lovisa Lindh
13:15 Slägga (d) kval Tracey Andersson, Ida Storm
13:40 Tiokamp (m) Stavhopp Fabian Rosenquist, Marcus Nilsson
14:35 Slägga (d) kval Tracey Andersson, Ida Storm

17:55 Tiokamp (m) Spjut Fabian Rosenquist, Marcus Nilsson
17:55 400 meter häck (m) semifinal
18:20 100 meter (d) semifinal
18:30 Tresteg (d) kval
18:40 400 meter (m) semifinal
18:54 400 meter (d) semifinal
19:10 Tiokamp (m) Spjut Fabian Rosenquist, Marcus Nilsson
19:23 100 meter (m) semifinal
19:51 10 000 meter (m) Final Mikael Ekvall, Adil Bouafif
20:00 Längdhopp (d) Final
20:25 100 meter (d) Final
20:35 Diskus (m) Final
20:37 Tiokamp (m) 1500 m Fabian Rosenquist, Marcus Nilsson
21:08 800 meter (m) semifinal
21:34 100 meter häck (d) Final
21:49 100 meter (m) Final

✓ Torsdag 14 augusti

09:10 20 km (d)
10:07 Slägga (m) kval Markus Johansson
10:15 Stavhopp (m) kval Alhaji Jeng, Melker Svärd Jakobsson
10:30 Sjukamp (d) 100 m häck Jessica Samuelsson
11:10 200 meter (d) kvalheat Irene Ekelund
11:32 Slägga (m) kval Markus Johansson
12:05 200 meter (m) kvalheat Nil de Oliveira
12:05 Sjukamp (d) Höjdhopp Jessica Samuelsson

17:30 Spjut (m) kval Kim Amb, Gabriel Wallin
18:10 400 meter häck (m) semifinal
18:38 800 meter (d) semifinal
18:45 Spjut (m) kval Kim Amb, Gabriel Wallin
19:15 110 meter häck (m) semifinal
19:19 Stavhopp (d) Final
19:42 200 meter (d) semifinal
19:50 Sjukamp (d) Kula Jessica Samuelsson
20:10 Tresteg (m) Final
20:15 200 meter (m) Semifinal
20:40 Spjut (d) Final
20:45 3000 meter hinder (m) Final
21:12 Sjukamp (d) 200 m Jessica Samuelsson
21:50 110 meter häck (m) Final

✓ Fredag 15 augusti

09:00 50 km (h) Andreas Gustafsson, Perseus Karlström, Anatole Ibunez
10:04 Kula (d) kval Frida Åkerström
10:10 Diskus (d) kval
10:35 Höjdhopp (d) kval Emma Green
11:00 3000 meter hinder (d) kvalheat Charlotta Fougberg
11:30 Diskus (d) kval Sofia Larsson, Julia Wiberg
11:40 Sjukamp (d) Längdhopp Jessica Samuelsson
11:50 1500 meter (m) kvalheat

18:04 Sjukamp (d) Spjut Jessica Samuelsson
18:50 400 meter (m) Final
19:10 400 meter (d) Final
19:15 Sjukamp (d) Spjut Jessica Samuelsson
19:25 1500 meter (d) Final
19:30 Längdhopp (m) kval Michel Torneus
19:46 Höjdhopp (m) Final
19:55 800 meter (m) Final
20:25 200 meter (d) Final
20:40 Slägga (d) Final
20:52 400 meter häck (m) Final
21:15 Sjukamp (d) 800 m Jessica Samuelsson
21:49 200 meter (m) Final

✓ Lördag 16 augusti

09:00 Marathon (d) Lena Eliasson, Charlotte Karlsson, Frida Lundén, Annelie Johansson, Hanna Lindholm

15:00 Slägga (m) Final
15:03 Stavhopp (m) Final
15:10 4x100 meter (d) semifinaler Isabelle Eurenius, Daniella Busk, Pernilla Nilsson, Irene Ekelund, Hanna Adriansson
15:35 4x100 meter (m) semifinaler Tom Kling-Baptiste, Alexander Brorsson, Patrik Andersson, Stefan Tärnhuvud, Erik Hagberg
16:05 800 m (d) Final
16:20 4x400 meter (d) semifinaler
16:40 Tresteg (d) Final
16:45 Diskus (d) Final
16:48 4x400 meter (m) semifinaler
17:15 400 meter häck (d) Final
17:40 5000 meter (d) Final

✓ Söndag 17 augusti

09:00 Marathon (m) Mustafa Mohamed, Emil Lerdahl, Fredrik Johansson, Patrik Engström, David Nilsson, Daniel Woldu.

15:00 Kula (d) Final
15:05 1500 meter (m) Final
15:16 Höjdhopp (d) Final
15:22 4x400 meter (d) Final
15:42 4x400 meter (m) Final
15:56 Längdhopp (m) Final
16:08 3000 m hinder (d) Final
16:11 Spjut (m) Final
16:30 5000 meter (m) Final
17:05 4x100 meter (m) Final
17:22 4x100 meter (d) Final

KÄLLA: radiosporten.se

ARTIKELN HANDLAR OM

Friidrott