Finnkampen 2018 – allt du behöver veta

Tv-tider, plats, grenar, svenska truppen

Foto: VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN NORWAY

avPelle Strandman

SPORTBLADET

Mer än 90 år har gått sedan Finnkampen startade 1925.
Nu är det dags igen.
Här är allt du behöver veta om årets tävling som avgörs i Tammerfors.

När avgörs Finnkampen 2018?

Tävlingen pågår mellan den 31 augusti och den 1 september 2018.

Var avgörs Finnkampen 2018?

På Ratina Stadion i Tammerfors, Finland.

Vilka tv-sänder Finnkampen 2018?

Tävlingen direktsänds i SVT. På plats finns programledaren Marie Lehmann och experten Carolina Klüft i studion. Kommenterar gör Jacob Hård tillsammans med experterna Kajsa Bergqvist och Anders Gärderud.

Resultat 1925–2017

Herrar:
Sedan starten 1925 har herrarna gjort upp i Finnkampen vid 77 tillfällen – och det är klar övervikt i segrar för vårt grannland. Sverige har vunnit vid 32 tillfällen medan Finland har vunnit 45.

Damer: Först 1953 fick även kvinnor delta i Finnkampen. Sedan dess har Sverige varit klart starkast och vunnit 37 av totalt 61 möten. Finländskorna gått segrande ur 24.

Tidsprogram:

Fredag 31 augusti
18.00: Invigning
18.15: 400 meter (damer), slägga (herrar)
18.25: 400 meter (damer), höjd (herrar)
18.35: 5 000 meter (damer)
19.00: 100 meter (damer)
19.05: Kula (herrar)
19.10: 100 meter (herrar)
19.15: Tresteg (damer)
19.25: 10 000 meter (herrar)
19.35: Diskus (damer)
20.15: 3 000 meter hinder (damer), stav (damer)
20.40: Längd (herrar)
20.50: 3000 meter hinder (herrar)
20.55: Spjut (damer)
21.05: Stafett 4×100 meter (damer)
21.15: Stafett 4×100 meter (herrar)
21.35: 1500 meter (damer)
21.45 800 meter (herrar)

Lördag 1 september:
18.00: Invigning
18.05: 400 meter häck (damer)
18.10: Slägga (damer), höjd (damer)
18.15: 400 meter häck (herrar)
18.25: 5 000 meter (herrar), kula (damer)
18.30: Tresteg (herrar)
19.40: 100 meter häck (damer)
19.50: 110 meter häck (herrar), diskus (herrar)
20.00: 200 meter (damer)
20.05: Stav (herrar)
20.10: 200 meter (herrar)
20.10: Längd (damer)
20.20: 10 000 meter (damer), 10 000 meter gång (damer+herrar)
21.05: Spjut (herrar)
21.15: Stafett 4×400 meter (damer)
21.25: Stafett 4×400 meter (herrar)
21.40: 800 meter (damer)
21.50: 1500 meter (herrar)
22.00: Avslutning

Svenska truppen:

Herrar:

100 meter: Henrik Larsson (IF Göta Karlstad), Dennis Leal (Spårvägens FK), Erik Hagberg (Upsala IF).

200 meter: Henrik Larsson (IF Göta Karlstad), Tom Kling-Baptiste (Huddinge AIS), Felix Svensson (Mölndals AIK).

400 meter: Erik Martinsson (Gefle IF), Carl Bengtström (Örgryte IS), Andreas Kramer (Sävedalens AIK).

800 meter: Andreas Kramer (Sävedalens AIK), Elmar Engholm (Hässelby SK), Johan Rogestedt (Stenungsunds AI).

1 500 meter: Kalle Berglund (Spårvägens FK), Johan Rogestedt (Stenungsunds AI), Elmar Engholm (Hässelby SK).

5000 meter: Emil Danielsson (Spårvägens FK), Suldan Hassan (Ullevi FK), Amanuel Gergis (Turebergs FK).

10 000 meter: Napoleon Solomon (Fredrikshof FI), Jonas Leandersson (Enhörna IF).

3000 meter hinder: Daniel Lundgren (Turebergs FK), Simon Sundström (IFK Lidingö), Vidar Johansson (Sävedalens AIK).

110 meter häck: Fredrick Ekholm (IFK Lidingö), Anton Levin (Malmö AI), Max Hrelja (Malmö AI).

400 meter häck: Carl Bengtström (Örgryte IS), Hampus Widlund (IFK Växjö), Isak Andersson (Upsala IF).

Höjdhopp: Andreas Carlsson (IK Ymer), Philip Frifelt Lundqvist (Mölndals AIK).

Stavhopp: Rasmus Carlsson (KFUM Örebro), Melker Svärd Jacobsson (Örgryte IS), Micael Fagö (IFK Kalmar).

Längdhopp: Thobias Nilsson Montler (Malmö AI), Michel Tornéus (Hammarby IF), Andreas Otterling (Spårvägens FK).

Tresteg: Moteba Mbumba (Hässelby SK), Daniel Lennartsson (Örgryte IS), Erik Ehrlin (Hammarby IF).

Kulstötning: Wictor Petersson (Malmö AI), Gabriel Heen (Hässelby SK), Arwid Koskinen (Ullevi FK).

Diskus: Daniel Ståhl (Spårvägens FK), Simon Pettersson (Hässelby SK), Axel Härstedt (Malmö AI).

Slägga: Ragnar Carlsson (Falu IK), Oskar Vestlund (IF Göta Karlstad), Mattias Lindberg (Skellefteå AIK).

Spjut: Jiannis Smalios (Thorengruppen TFC), Kim Amb (Bålsta IK), Simon Litzell (Hässelby SK).

4x100 meter: Tom Kling-Baptiste (Huddinge AIS), Dennis Leal (Spårvägens FK), Felix Svensson (Mölndals AIK), Erik Hagberg (Upsala IF).

4x400 meter: Erik Martinsson (Gefle IF), Felix Francois (Örgryte IS), Anton Sigurdsson (Malmö AI), Dennis Forsman (Ullevi FK).

Damer:
100 meter: Claudia Payton (Ullevi FK), Hanna Adriansson Nordberg (IFK Lidingö), Fanny Runheim (Thorengruppen).

200 meter: Danijella Busk (Malmö AI), Matilda Hellqvist (Ullevi FK), Lisa Lilja (Ullevi FK).

400 meter: Matilda Hellqvist (Ullevi FK), Moa Hjelmer (Spårvägens FK), Lisa Duffy (Hässelby SK).

800 meter: Hanna Hermansson (Turebergs FK), Yolanda Ngarambe (Turebergs FK), Lovisa Lindh (Ullevi FK).

1 500 meter: Lovisa Lindh (Ullevi FK), Yolanda Ngarambe (Turebergs FK), Anna Silvander (IFK Lidingö).

5 000 meter: Sara Christiansson (Sävedalens AIK), Linn Nilsson (Hälle IF), Sarah van der Wielen (Hässelby SK).

10 000 meter: Charlotta Fougberg (Ullevi FK), Linn Nilsson (Hälle IF), Lisa Havell (Spårvägens FK).

3 000 meter hinder: Caroline Högardh (Hässelby SK), Charlotta Fougberg (Ullevi FK), Emma Dahl (Örgryte IS).

100 meter häck: Elin Westerlund (Spårvägens FK), Emma Tuvesson (Hammarby IF), Amanda Hansson (Hässelby SK).

400 meter häck: Johanna Holmén-Svensson (Ullevi FK), Lovisa Linde (Täby IS), Amanda Holmberg (Lidköpings IS).

Höjdhopp: Erika Kinsey (Trångsviken), Maja Nilsson (Motala IF), Sofie Skoog (IF Göta Karlstad).

Stavhopp: Angelica Bengtsson (Hässelby SK), Ellen Olsson (Wärnamo SK), Hanna Jansson (Ullevi FK).

Längdhopp: Khaddi Sagnia (Ullevi FK), Malin Marmbrandt (Västerås FK), Erica Jarder (Spårvägens FK).

Tresteg: Rebecka Abrahamsson (Örgryte IS), Emelie Nyman Wänseth (Östersunds GIF), Jasmin Sabir (Hammarby IF).

Kula: Fanny Roos (Athletic 24seven), Frida Åkerström (Hässelby SK), Amanda Malmehed (IF Göta).

Diskus: Vanessa Kamga (Upsala IF), Emma Ljungberg (Spårvägens FK), Fanny Roos (Athletic 24Seven).

Slägga: Ida Storm (Malmö AI), Marinda Pettersson (Malmö AI), Grete Ahlberg (Hammarby IF).

Spjut: Sofi Flink (Västerås FK), Caroline Näslund (IF Göta), Elisabeth Lithell (KFUM Örebro).

4x100 meter: Fanny Runheim (Thorengruppen TFC), Lisa Lilja (Ullevi FK), Claudia Payton (IF Göta Karlstad), Daniella Busk (Malmö AI).

4x400 meter: Lisa Duffy (Hässelby SK), Matilda Hellqvist (Ullevi FK), Josefine Magnusson (Malmö AI), Moa Hjelmer (Spårvägens FK).

Ladda ner Sportbladets app – följ ditt lag 00:26

GRATIS! Ladda ner Sportbladets app i iPhone & Android.

ARTIKELN HANDLAR OM