Veckans tv-fotboll 16–19 oktober

SPORTBLADET

Här är veckans höjdare i rutan

MÅNDAG

Halmstad-Hammarby, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Kalmar FF-Elfsborg, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Malmö FF-Gais, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Eskisehirspor-Oftasspor, Superlig 2, D Spor 19.00, direjt.

Ham Kam-Rosenborg, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt.

FC Köln-Karlsruheter, Bundesliga 2, DSF 20.15, direjt.

Pro Patria-Ivrea, serie C, Rai Sport Sat 20.45, direkt.

Fulham-Charlton, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

TISDAG

CSKA Moskva-Arsenal, Champions League, Viast Sport 1 18.00, direkt.

IFK Göteborg-Djurgården, allsvenskan, Canal+ Sport 18.40, direkt.

Manchester United-FC Köpenhamn, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Steau Bukarest-Real Madrid, Champions League, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Anderlecht-Milan, Champions League, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Celtic-Benfica, Champions League, Viasat Xtra 1 20.40, direkt.

Porto-Hamburger SV, Champions League, Viasat Xtra 2 20.40, direkt.

Lille-AEK Aten, Champions League, Viasa Xtra 3 20.40, direkt.

Dynamo Kiev-OL Lyon, Viasat Xtra 4 20.40, direkt.

ONSDAG

Olympiakos-AS Roma, Champions League, Viasat Sport 1 20.00, direkt.

Gorica-Maribor, Si Mobil Liga, Slovenia TV2 20.00, direkt.

Chelsea-Barcelona, Champions League, TV6 20.30, direkt.

Bordeaux-Liverpool, Champions League, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Inter-Spartak Moskva, Champions League, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Werder Bremen-Levski Sofia, Champions Leauge, Viasat Xtra 1 20.40, direkt.

Sporting-Bayern Munchen, Champions Leauge, Viasat Xtra 2 20.40, direkt.

Galatasaray-PSV Eindhoven, Champions League, Viasat Xtra 3 20.40, direkt.

Valencia-Shaktar Donetsk, Champions League, Viasat Xtra 4 20.40, direkt.

TORSDAG

Eintracht Frankfurt-Palermo, Uefacupen, ZDF 18.15, direkt.

Besiktas-Tottenham, Uefacupen, Kanal D 19.00, direkt.

Helsingborg-Öster, svenska cupen, TV4 Plus 19.00, direkt.

OB-Parma, Uefacupen, TV2 Zulu Danmark 20.35, direkt.

Club Brugge-Bayer Leverkusen, Uefacupen, DSF 20.45, direkt.

Newcastle-Fenerbahce, Uefacupen, Show TV 21.00, direkt.

Slovan Liberec-Sevilla, Uefacupen, Eurosport 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren