OS-guiden

SPORTBLADET

Här är dagens höjdpunkter i Peking

05.00 Rytmisk gymnastik Lag (d) FINAL

Tjejerna tävlar med fem olika redskap, boll, tunnband, rep, käglor och band. Åtta lag och resultaten från kvalet stryks.

06.00 Basket Litauen–Argentina (h) bronsmatch

06.00 Volleyboll USA–Brasilien (h) FINAL

07.00 Vattenpolo Kroatien–Spanien (h) plats 5-6

07.30 Boxning

48 kg, FINAL Sjiming Zou, Kina–Serdamba Purevdorj, Mongoliet

07.30 Handboll

Kroatien–Spanien (h) bronsmatch

08.05 Boxning

54 kg, FINAL Yankiel Leon Alarcon, Kuba–Badar-Uugan Enkhbat, Mongoliet

08.20 Vattenpolo

Montenegro–Serbien, (h) bronsmatch

08.30 Basket SpanienUSA (h) Final

Spanien:

4) Pau Gasol (C) LA Lakers, USA

5) Rudy Fernandea (G) Joventut Badalona

6) Ricky Rubio (G) Joventut Badalona

7) Juan C. Navarro (G) Memphis Grizzlies, USA

8) Jose Calderon (G) Toronto Raptors, Kanada

9) Felipe Reyes (F) Real Madrid

10) Carlos Jimenez (F) Unicaja Malaga

11) Raul Lopez (G) Real Madrid

12) Berni Rodriguez (G) Unicaja Malaga

13) Marc Gasol (C) LA Lakers, USA

14) Alex Mumbru (F) Real Madrid

15) Jorge Garbajosa (F) Toronto Raptors, Kanada

USA:

4) Carlos Boozer (F/C) Utah Jazz

5) Jason Kidd (G) Dallas Mavericks

6) Lebron James (G/F) Cleveland Cavaliers

7) Deron Williams (G) Utah Jazz

8) Michael Redd (G) Milwaukee Bucks

9) Dwayne Wade (G) Miami Heat

10) Kobe Bryant (G) L A Lakers

11) Dwight Howard (C) Orlando Magic

12) Chris Bosh (FC) Toronto Raptors

13) Paul Chris (G) New Orleans Hornets

13) Tayshaun Prince (F) Detroit Pistons

15) Carmelo Anthony (F) Denver Nuggets

08.41 Boxning

60 kg, FINAL

Alexey Tishtjenko, Ryssland–Daouda Sow, Frankrike.

09.15 Boxning

69 kg, FINAL

Carlos Banteaux Suarez, Kuba–Bakhyt Sarsekbayev, Kazakstan

09.40 Vattenpolo

USA–Ungern (h) FINAL

09.45 Handboll Frankrike–Island (h) FINAL

Frankrike:

Målvakter:

12) Daouda Karaboue, Montpellier, Frankrike

16) Thierry Omeyer, THW Kiel, Tyskland

Utespelare:

3) Didier Dinart, mittsex, Ciudad Real, Spanien

4) Cedric Bourdet, högernio,

5) Guillaume Gille, mittnia, Hamburger SV, Tyskland

6) Bertrand Gille, mittsexa, Hamburger SV, Tyskland

8) Daninel Narcisse, mittnio, Chambery, Frankrike

11) Oliver Girault, vänstersex, Paris HB, Frankrike

13) Nikola Karabatic, vänsternio, THW Kiel, Tyskland

14) Christophe Kempe, mittsex, Toulouse, Frankrike

18) Joel Abati, högernio, Montpellier, Frankrike

19) Luc Abalou, högersex, Ciudad Real, Spanien

21) Michael Guigou,vänstersex, Montpellier, Frankrike

26) Cedric Paty, niometer, Chambery, Frankrike

Island

Målvakter:

1) Björgvin Pall Gustavsson, Fram, Island

16) Hreidar Levy Gundmundsson, Sävehof, Sverige

Utespelare:

3) Logi Geirsson, vänsternio, Lemgo, Tyskland

5) Sigfus Sigurdsson, mittsexa, Valur, Island

6) Asgeir Örn Gallgrimsson, högernio, GOG, Danmark

7) Arnor Atlasson, vänsternio, FC Köpenhamn, Danmark

9) Gudjol Valur Sigurdsson, vänstersex, Gummersbach, Tyskland

10) Snorri Steinn Gudjonsson, mittnio, GOG, Danmark

11) Olafur Stefansson, högernio, Ciudad real, Spanien

14) Strula Asgeirsson, vänstersex, Århus, Danmark

15) Alexander Petersson, högersex, Flensburg

17) Sverre Andreas Jakobsson, mittsexa, HK Kopavogur

18) Robert Gunnarsson, mittsexa, Gummersbach, Tyskland

19) Ingimundur Ingimundarsson, vänsternio, Elverum, Norge

09.51 Boxning

81 kg, FINAL

Kenny Egan, Irland–Xiaoping Zhang, Kina

10.25 Boxning

+91 kg, FINAL

Zhilei Zhang, Kina–Roberto Cammarelle, Italien

Sportbladet.se

ARTIKELN HANDLAR OM

Sommar-OS