Åh, vilken sportsommar

SPORTBLADET

Yes – i dag börjar sommaren! I alla fall enligt almanackan.

Men sporten tar inte semester. De kommande månaderna är späckade med mer eller mindre stora evenemang, allsvenskan i fotboll rullar på – och sportsommaren kulminerar med friidrotts-VM i Edmonton.

Varsågod – här är kalendariet som räcker hela sommaren, bara att riva ur och spara.

Foto: Niclas Hammarström

Bowling

11–24/6 EM, Aalborg, Danmark

Bågskytte

16–22/7 EM, fälttävlan, Zelezna Ruda, Tjeckien

27–29/7 SM, fälttävlan, Kungälv

Cykel

19/5–10/6 Giro d´ Italia

14–18/6 Postgirot Open

22/6 Solleröloppet, landsväg, Sollerön

27/6–1/7 SM, landsväg, Kopparberg

7–29/7 Tour de France

25–29/7 SM, mountainbike, Filipstad

4–6/8 NM, landsväg, Vårgårda

11–12/8 Scandinavian Open, Vårgårda

18–19/8 SM, kortdistans, lagtempo, Södertälje

Formel 1

10/6 Kanadas GP, Montreal

24/6 Europas GP, Nürnburgring

1/7 Frankrikes GP, Magny-Cours

15/7 Englands GP, Silver-stone

29/7 Tysklands GP, Hochenheim

19/8 Ungerns GP, Budapest

Formel 3000

23/6 Nürnburgring, Tyskland

14/7 Silverstone, England

28/7 Hockenheim, Tyskland

18/8 Hungaroring, Ungern

Fotboll

2/6 Sverige–Slovakien, VM-kval, Råsunda

6/6 Sverige–Moldavien, VM-kval, Göteborg

10/6 Sverige–Kanada, damer, vänskap

17/6 Serie A, Italien, sista omgången

17/6 Primera division, Spanien, sista omgången

23/6–7/7 EM, damer, Tyskland

23/6 Tyskland–Sverige, EM, damer

27/6 Sverige–England, EM, damer

30/6 Sverige–Ryssland, EM, damer

11/7 Champions League, kvalomgång 1

15–29/7 Copa America, Colombia

18/7 Champions League, kvalomgång 1, retur

25/7 Champions League, kvalomgång 2

27/7 Bundesliga startar

1/8 Champions League, kvalomgång 2, retur

7–8/8 Champions League, kvalomgång 3

9/8 Uefa-cupen, kval

15/8 Sverige–Sydafrika, vänskap, Råsunda

18/8 Premier League startar

21–22/8 Champions League, kvalomgång 3, retur

27/8 Uefa-cupen, kval, retur

Friidrott

9/6 Stockholm Marathon, också SM, Stockholm

29/6 Golden League, Rom

30/6–1/7 Europacupen, mångkamp, Ried, Österrike

6/7 Golden League, S:t Denise, Frankrike

12–15/7 Junior-EM 22, Amsterdam

12–15/7 Ungdoms-VM, Debrecen, Ungern

13/7 Golden League, Oslo

17/7 DN-galan, Stockholm

20/7 Golden League, Monte Carlo

19–22/7 Junior-EM 19, Grosseto, Italien

27/7 British GP, London

20/7 MAI-spelen, Malmö

3–13/8 VM, Edmonton, Kanada

10–12/8 Junior-SM, Borås

17/8 Weltklasse, Zürich

19/8 Höjdhoppargala, Eberstadt, Tyskland

24–26/8 SM, Växjö

24/8 Memorial Van Damme, Bryssel

31/8 Golden League, Berlin

Fäktning

2–3/6 World Cup, lag, Poitiers, Frankrike

30/6–1/7 Renässanstävling, Kalmar

3–8/7 EM, Koblenz, Tyskland

Golf

14–17/6 US Masters, Tulsa

3–7/7 EM, herrar, Ljungby

18–21/7 Lag-SM, herrar, Barsebäck

18–21/7 Lag-SM, damer, Stockholm

19–22/7 British Open, Royal Lytham & S:t Annes

2–5/8 Volvo Scandinavian Masters, Barsebäck

16–19/8 US PGA Championship, Atlanta

20–26/8 World golf championships, Aktron

28–30/8 Ryder Cup, Belfry, England

Gymnastik

14–17/6 SM, Malmö

15–17/6 EM, rytmisk, Genevé

26–28/6 VM, trampolin, Odense

Gång

20–22/7 SM, Nusnäs

3–12/8 VM, Edmonton

Handboll

1–4/6 Nationsturnering, Ryssland, Danmark, Jugoslavien, Sverige och Belgien

7–10/6 Nationsturnering, Bercy-Paris

3–5/8 Ute-SM, Karlskrona

Judo

26–29/7 VM, München

Kanot

9–10/7 Djulöregattan, Katrineholm

8–14/7 SM, Luleå

14–15/7 EM, maraton, Györ, Ungern

19–22/7 EM, Milano

28–29/7 SM, maraton, Arvika

22–26/8 VM, Poznan, Polen

Motocross

3/6 VM, sidovagn, Bielstein, Tyskland

10/6 VM, sidovagn, Cesis, Lettland

17/6 VM, sidovagn, Saku, Estland

26–27/8 Mascupen, 125-250–500 cc, Avesta/Borlänge

1/7 VM, 125-250-500 cc, Uddevalla

7/7 SM, sidovagn, Limhamn

15/7 VM, 125-250-500 cc, Erneé, Frankrike

15/7 VM, sidovagn, Erneé, Frankrike

5/8 VM, 125-250-500 cc, Namur, Belgien

5/8 VM, sidovagn, Estland

11–12/8 Junior-SM, 125-250-500 cc, Sala

12/8 VM, 125-250-500 cc, Roggenburg, Schweiz

12/8 VM, sidovagn, Kegums, Lettland

19/8 VM, 125-250-500 cc, Gaildorf, Tyskland

19/8 SM, sidovagn, Bollnäs

Orientering

7–10/6 NM, Mikkeli, Finland

9–5/7 Junior-VM, Miskcle, Ungern

22–27/7 Femdagars, Uppland

28/7–4/8 VM, Tammerfors

Rally

31/5–3/6 VM, Cypern

14–17/7 VM, Akropolis, Grekland

19–22/7 VM, Safarirallyt, Kenya

23–26/7 VM, Neste rally, Finland

Ridsport

1–4/6 NM, dressyr, Strömsholm

27/6–1/7 EM, hoppning, Arnhem, Holland

9–15/7 Falsterbo horse show, Falsterbo

21–22/7 SM, fälttävlan, Segersjö

23–29/7 EM, ponny, hoppning, dressyr, fälttävlan, Vejer de la Frontera, Spanien

10–12/8 EM, dressyr, Verden, Tyskland

10–12/8 SM, hoppning, Ängelholm

11–12/8 SM, dressyr, Kalshamn

Roadracing

3/6 VM, Mugello, Italien

9/6 VM, endurance, Brands Hutch, England

10/6 VM, superbike, Lausitz, Tyskland

17/6 VM, Catalunya, Spanien

24/6 VM, superbike, San Marino

30/6 VM, superbike, Assen, Holland

1/7 VM, endurance, Nürnburgring, Tyskland

7–8/7 SM, STCC, Falkenberg

8/7 VM, Dinington Park, England

8/7 VM, superbike, Laguna Seca, USA

21–22/7 SM, alla klasser, Karlskoga

21–22/7 SM, STCC, Knuts-torp

22/7 VM, Sachsenring, Tyskland

29/7 VM, superbike, Bands Hutch, England

5/8 VM, endurance, Japan

12/8 VM, endurance, Oschersleben, Tyskland

26/8 VM, Brno, Tjeckien

Rodd

14–16/6 World Cup, Sevilla

23–24/6 Öppna nordiska mästerskapen, Oslo

29/6–1/7 World Cup, Wien

13–15/7 World Cup, München

26–28/7 Nations Cup, Linz

7–11/8 JVM, Duisburg

Segling

29/5–8/6 EM, finnjolle, Garda, Italien

6–10/6 VM, J/80, Newport, USA

16–24/6 Kieler Woche

27–30/6 SM, A22 och safir, Utö

29/6–6/7 EM, starbått, Sködestrup, Danmark

29/6–1/7 SM, nordisk folkbåt, Saxarfjärden

29/6–4/7 Gotland runt

30/6–7/7 VM, E-jolle, Vilamoura, Portugal

2–8/7 VM, ISM, Valencia, Spanien

10–19/7 EM, 470, Irland

12–23/7 VM, optimistjolle, Quingdao, Kina

13–20/7 VM, laser radial, Barcelona

14–25/7 VM, drake, Hornbäck, Danmark

16–22/7 VM, yngling, Newport, USA

19–24/7 VM, J/24, Osaka, Japan

26–29/7 Marstrand regatta

27–29/7 SM, damer, matchracing, Stenungsund

29/7–4/8 VM, 2,4mR, Tönsberg, Norge

30/7–7/8 VM, laser, Cork, Irland

2–4/8 SM, Neptunkryssre, Rastaholm

2–12/8 VM, starbåt, Medemblik, Holland

4–10/8 VM , OK-jolle, Båstad

4–10/8 VM, H-båt, Fredrikstad, Norge

8–16/8 VM, 470, Slovenien

17–25/8 EM, laser, Puck, Polen

18/8 Tjörn runt

18–26/8 EM, tornado, Schweiz

29/8–7/9 VM, mistral, Aten

Simhopp

1–3/6 GP, China Open, Xian

8–10/6 GP, Hong Kong

15–17/6 GP, Madrid

21–23/6 Swedish Open, Ronneby

30/6–2/7 SM, Stockholm

8–11/7 Junior-EM, Malta

22–29/7 VM, Fukuoka, Japan

Simning

27/6–1/7 SM, Sundsvall

5–8/7 Junior-EM, Malta

22–29/7 VM, Japan

Skytte

28/5–6/4 World Cup, fripistol, gevär, viltmål, Milano

4/6–11/6 World Cup, fripistol, gevär, viltmål, München

16–17/6 EM-kval, fripistol, Uppsala

14–15/7 Lag-SM, lerduvor, Oppunda

14–21/7 SM, viltmål, Garpenberg

28–29/7 SM, lerduvor, Gnosjö

23/7–5/8 EM, fripistol, gevär, lerduvor, viltmål, Zagreb

9–12/8 SM, fripistol, Uppsala

Speedway

3/6 Lag-VM, kval, Slovenien och Tyskland

6/4 EM, kval, Abensberg, Tyskland

5/6 Elitserien, omgång 6

6/6 VM-kval, Cardiff

10/6 Landskamp, Sverige–Danmark, Gislaved

12/6 Elitserien, omgång 7

16/6 VM, kontinentalsemifinal, Terenzano, Italien

17/6 VM, kontinentalsemifinal, Mseno, Tjeckien

19/6 Elitserien, omgång 8

26/6 Elitserien, omgång 9

1–3/7 Lag-VM, semifinaler, Polen

7/7 Lag-VM, final, Katowice, Polen

10/7 Elitserien, omgång 10

17/7 Elitserien, omgång 11

24/7 Elitserien, omgång 12

25/7 Par-SM, final, Motala

28/7 VM-kval, Vojens, Danmark

31/7 Elitserien, omgång 13

7/8 Elitserien, omgång 14

11/8 VM, kontinentalfinal, Västervik

12/8 VM, kontinentalfinal, Gdansk, Polen

14/8 Elitserien, omgång 15

18/8 VM-kval, Prag

21/8 Elitserien, omgång 16

26/8 Junior-VM, final, Peterborough, England

28/8 Elitserien, omgång 17

Squash

5–10/6 British Open, Birmingham

Tennis

28/5–10/6 Öppna Franska, ATP, WTA, Paris

11–17/6 Queens, ATP, London

11–17/6 DSF Classic, WTA, Birmingham

11–17/6 ATP, Tyskland

18–24/6 d´Hertogenbosch, ATP, WTA

18–24/6 Nottingham, ATP

25/6–8/7 Wimbledon, ATP, WTA

9–15/7 Gstaad, ATP

9–15/7 Båstad, ATP

9–15/7 Wien, WTA

16–22/7 Stuttgart, ATP

23–19/7 Kitzbühl, ATP

28/7–5/7 Montreal/Toronto, ATP

5–11/8 Los Angeles, WTA

13–19/8 Indianapolis, ATP

27/8–9/9 US Open, ATP, WTA, New York

Triathlon

17/6 SM, olympisk distans, Göteborg

1/7 SM, långdistans, Säter

21–22/7 SM, sprint och stafett, Stockholm

Trav

8/6 Kallblodsderbyt, Östersund

10/6 Copenhagen Cup, Köpenhamn

27/6 Sverigeloppet, Solvalla

1/7 E3-final, Örebro

5/7 Sprintermästaren, Halmstad

8/7 Kusk-VM, Romme

19/7 Norrlands GP, Bergsåker

22/7 Stochampionatet, Axevalla

24/7 Hugo Åbergs Memorial, Jägersro

4/8 Jubileumspokalen, Solvalla

18/8 Kallblods-SM, Sundsvall Open Trot, Bergsåker

24/8 E3-final, ston, Eskilstuna

Tyngdlyftning

9/6 Nordiska serien, final, Rovaniemi

29/6–9/7 Junior-EM, Thessaloniki

4–5/8 Junior-SM, Falköping

Vattenskidor

20–22/7 SM, Stockholm

24–29/7 EM, Lincoln, England

10–12/8 NM, Vallensbaek, Danmark

Frank Östergren

ARTIKELN HANDLAR OM