Veckans tv-fotboll 30/5–5/6

Sportbladets guide till höjdarna i soffan – dag för dag

SPORTBLADET

MÅNDAG

Preston-West Ham, The Championship, playoff, Viasat Sport 2 15.55, direkt.

Ljungskile–IFK Norrköping, superettan, Sportexpressen 18.45, direk.

IFK Göteborg–Elfsborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Hammarby–Häcken, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Landskrona–Helsingborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

TISDAG

Norge–Kanada, NRK1 19.55, direkt.

Frankrike–Ungern, Eurosport 21.00, direkt.

Bayern München–Tyskland, träning, ZDF 20.15, direkt.

ONSDAG

Finland–Danmark, U21, YLE2 18.30, direkt.

Japan-Mexiko, U21 Toulon, Eurosport 2 19.00, direkt.

Frankrike–Sydafrika, U21 Toulon, Eurosport 21.00, direkt.

TORSDAG

Portugal–Sydkorea, U21 Toulon, Eurosport 18.30, direkt.

Finland–Danmark, TV2 Danmark 18.50 & YLE2 19.00, direkt.

England–Tunisien, U21 Toulon, Eurosport 20.30, direkt.

Banfield–River Plate, Copa Libertadores, Sportexpressen 23.05.

FREDAG

Uzbekistan–Sydkorea, VM-kval, Eurosport 2 15.00, direkt.

Iran-Nordkorea, VM-kval, Eurosport 2 17.00, direkt.

Mexiko-Sydafrika, U21 Toulon, Eurosport 2 18.30, direkt.

Bahrein–Japan, VM-kval, Eurosport 18.30, direkt.

Sverige–Malta, U21 EM-kval, Viasat Sport 1 18.45, direkt.

Norge–Italien, U21 EM-kval, NRK2 19.45, direkt.

Frankrike–Japan, U21 Toulon, Eurosport 20.30, direkt.

Saudiarabien-Kuwait, VM-kval, Eurosport 2 20.30, direkt.

Chivas–Bocca Juniors, Copa Libertadores, Sportexpressen 22.05.

LÖRDAG

Ryssland–Lettland, VM-kval, DSF 16.55, direkt.

Sverige–Malta, VM-kval, TV3 17.00, direkt.

Portugal–England, U21 Toulon, Eurosport 18.00, direkt.

Vitryssland–Slovenien, VM-kval, Slovenia TV2 19.00, direkt.

Ukraina–Kazakhstan, VM-kval, Viasat Sport 2 19.10, direkt.

Turkiet–Grekland, VM-kval, Kanal D 20.00, direkt.

Norge–Italien, VM-kval, NRK1 19.55, direkt.

Nordirland–Tyskland, ARD 20.15, direkt.

Sedan–Auxerre, franska cupen final, Eurosport 20.45, direkt.

Spanien–Litauen, TVEI 21.30, direkt

SÖNDAG

Ecuador–Argentina, VM-kval, Viasat Sport 2 14.00.

Öster-Gais, superettan, 24 16.03, direkt.

Sverige–Danmark, EM damer, TV4 17.30 & Eurosport 18.00, direkt.

Frankrike–Mexiko, U21 Toulon, Eurosport 2 18.00, direkt.

England–Finland, EM damer, TV4 19.55 & Eurosport 20.00, direkt.

Brasilien–Paraguay, VM-kval, Viasat Sport 2 20.55, direkt.

Albanien–Georgien, VM-kval, Viasat Sport 2 00.00.

Urval: , Frank Östergren

ARTIKELN HANDLAR OM