Veckans tv-fotboll 13–19 februari

Här är höjdarna i soffan

SPORTBLADET

MÅNDAG

Cesena–Cremonese, Serie B, Eurosport 2 19.00, direkt.

Hansa Rostock–VfL Bochum, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

West Ham–Birmingham, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

Avellino–Catania, Serie B, Eurosport 2 21.00, direkt.

TISDAG

Inegolspor–Besiktas, Türkiye Kupasi, Lig TV 13.00, direkt.

Liverpool–Arsenal, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

Real Madrid–Real Zaragoza, Copa del Rey, Sportexpressen 20.55, direkt.

ONSDAG

Ankaragucu–Gaziantepspor, Türkiye Kupasi, Lig TV 16.00, direkt.

Lokomotiv Moskva-Sevilla, Uefacupen, Eurosport 2 17.30, direkt.

Hertha Berlin–Rapid Bucharest, Uefacupen, DSF 18.00, direkt.

Lille–Shaktar Donetsk, Uefacupen, TRT Ukraine 19.00, direkt.

Diyarbakirspor–Galatasaray, Türkiye Kupasi, Lig TV 19.00, direkt.

Rosenborg–Zenit St Petersburg, Uerfacupen, TV3 Norge 19.15, direkt.

Schalke 04–Espanyol, Uefacupen, ZDF 19.45, direkt.

Bolton–OL Marseille, Uefacupen M6 20.45, direkt.

Club Brügge–Roma, Uefacupen, Rai Due 20.45, direkt.

Blackburn–Sunderland, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

TORSDAG

Thün–Hamburger SV, Uefacupen, DSF 18.30, direkt.

Trabzonspor–Denizlispor, Türkiye Kupasi, Lig TV 19.00, direkt.

Slavia Praha–Palermo, Uefacupen, Rai Due 20.45, direkt.

Stuttgart–Middlesbrough, Uefacupen, DSF 20.45, direkt.

FREDAG

Beskitas–Rizespor, Superlig, Lig TV 19.00, direkt.

Luton–Reading, The Championship, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Lyon-Nantes, Ligue 1, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Frosinone–Sangiovannese, Serie C, Rai Sport Sat 20.45, direkt.

LÖRDAG

Liverpool–Manchester United, FA-cupen, Viasat Sport 1 13.15, direkt.

Dortmund–Werder Bremen, Bundesliga, Sportexpressen 15.25, direkt.

Hannover 96–Bayern München, Bundesliga, Kanal 5 Danmark 15.25, direkt.

Bolton–West Ham, FA-cupen, Viasat Sport 1 16.00, direkt.

Messina–Juventus, Serie A, Canal+ Sport 17.55, direkt.

Newcastle–Southampton, FA-cupen, Viasat Sport 1 18.40, direkt.

Real Madrid–Alaves, Primera Division, TV2 Zebra Norge 20.00, direkt.

Milan–Cagliari, Serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

Sevilla–Celta Vigo, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt

SÖNDAG

Feyenoord–Sparta Rotterdam, Eredivisie, Viasat Sport 2 12.25, direkt.

Fiorentina–Lazio, Serie A, Canal+ Sport 14.55, direkt.

Roma–Empoli. Serie A, Canal+ 14.55, direkt.

Treviso–Parma, Serie A, TV4 15.00, direkt.

Thün-Young Boys, Super League, Sat1 Schwiez 16.15, direkt.

Tottenham–Wigan, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Chelsea–Colchester, FA-cupen, Viasat Sport 1 16.55, direkt.

Real Sociead–Valencia, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Aston Villa–Manchester City, FA-cupen, Viasat Sport 1 19.25, direkt.

FC Porto–Maritimo, Superliga, RTPI 19.30, direkt.

Getafe–Atletico Madrid, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren