Veckans tv-fotboll 25 september–2 oktober

Här är höjdarna i rutan – dag för dag

SPORTBLADET

MÅNDAG

Gefle–Djurgården, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

IFK Göteborg–Gais, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Kalmar FF–Häcken, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Odd Grenland–Rosenborg, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt.

Köln–Rot Weiss Essen, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Caese–Ancona, Serie C, Rai Sport Sat 20.45, direkt.

Portsmouth–Bolton, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

Bologna–Rimini, Serie B, Eurosport 2 21.00, direkt.

TISDAG

CSKA Moskva–Hamburger SV, Champions League, Viasat Sport 1 18.30,

direkt.

Elfsborg–Örgryte, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Öster–Helsingborg, allsvenskan,PPV 18.50, direkt.

AIK–Hammarby, allsvenskan, Canal+ Sport 19.40, direkt.

Arsenal–Porto, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Benfica–Manchester United, Champions League, Viasat Sport 2 20.40,

direkt.

Real Madrid–Dynamo Kiev, Champions League, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Celtic-FC Köpenhamn, Champions League, TV3+ Danmark 20.30, direkt.

Steaua Bucharest–OL Lyon, Champions League, Viasat Xtra 1 20.40, direkt.

AEK Aten–Anderlecht, Champions League, Viasat Xtra 2 20.40, direkt.

Lille–Milan, Champions League, Viasat Xtra 3 20.40, direkt.

ONSDAG

Spartak Moskva–Sporting Lissabon, Champions League, Viasat Sport 1

18.30, direkt.

Liverpool–Galatasaray, Champions League, TV3 Norge 20.00, direkt.

Werder Bremen–Barcelona, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Inter–Bayern München, Champions League, TV6 20.30, direkt.

Levski Sofia–Chelsea, Champions League, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Valencia–Roma, Champions League, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Bordeaux–PSV EIndhoven, Champions League, Viasat Xtra 1 20.40, direkt.

Shaktar Donetsk-Olympiakos, Champions League, Viasat Xtra 2 20.40,

direkt.

TORSDAG

OB–Hertha Berlin, Uefacupen, Viasat Sport 2 15.25, direkt.

Mlada Boleslav–OL Marseille, Uefacupen, M6 17.30, direkt.

Nancy–Schalke 04, Uefacupen, DSF 18.00, direkt.

Bröndby–Eintracht Frankfurt, Uefacupen, TV2 Danmark 18.05, direkt.

CSKA Sofia–Besiktas, Uefacupen, Kanal D 18.30, direkt.

Hapoel Tel Aviv–Chernomorets, Uefacupen, TRK Ukraine 18.30, direkt.

Rosenborg–Tromsö, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt.

Dinamo Bucharest–Skoda Xanthi, Uefacupen, TVRI 19.00, direkt.

Bayer Leverkusen–Sion, ZDF 20.30, direkt.

Newcastle–Levadia Tallin, Uefacupen, Sportexpressen 20.25, direkt.

Randers–Fenerbahce, Uefacupen, Viasat Sport 2 20.25, direkt.

Osasuna–Trabzonsport, Uefacupen, Show TV 20.45, direkt.

Tottenham–Slavia Praha, Uefacupen, Eurosport 21.00, direkt.

Espanyol–Artmedia Bratislava, Uefacupen, TVCI 21.30, direkt.

FREDAG

Vasas–Györ, ungerska ligan, Duna TV 19.00, direkt.

National Bucharest–Jiul Petrosani, Divizia A, National TV 19.00, direkt.

Colchester–Ipswich, The championship, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Arezzo–Bari, serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

San Marino–Ravenna, serie C, Rai Sport Sat 20.45, direkt.

LÖRDAG

Bolton–Liverpool, Premier League, Canal+ Sport 13.30, direkt.

Tom Tomsk–Amkar, ryska ligan, Planeta Sport RTR 14.00, direkt.

Helsingborg–IFK Göteborg, allsvenskan, TV4 15.30, direkt.

Gais–Kalmar FF, allsvenskan, PPV 15.50, direkt.

Chelsea–Aston Villa, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Charlton–Arsenal, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Kryvbas–Metalrurg Donetsk, Vyscha Liha, TRK Ukraine 16.00, direkt.

CFR Cluj–Vaslui, Divizia A, TVR International 16.00, direkt.

AaB–FC Nordsjälland, danska ligan, TV3+ Danmark 17.00, direkt.

Aris Tessaloniki–Panionios, grekiska ligan, ERT Sat 18.00, direkt.

Sheffield United–Middlesbrough, Premier League, Canal+ Sport 18.10, direkt.

Galatasaray–Konyaspor, Superlig, LIG TV 19.30, direkt.

Sedan–Rennes, Ligue 1, Viasat Sport 1 19.55, direkt.

Torino–Lazio, serie A, Sportexpressen 20.30, direkt.

Athletic Bilbao–Barcelona, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Atlante–Chiapas, Mexico primera division, Estrellas Europe 00.00, direkt.

Chivas Guadallajara–Club America, Mexico primera division, Estrellas Europe 02.00, direkt.

SÖNDAG

Utrecht–Ajax, Eredivise, Viasat Sport 1 12.25, direkt.

Falkirk–Celtic, Scottish Premier League, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

FC Midtjylland–Randers, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Erciysspor–Besiktas, Superlig, LIG TV 15.00, direkt.

Milan–Siena, serie A, Canal+ Sport 15.00,, direkt.

Djurgården–Halmstad, allsvenskan, PPV 14.50, direkt.

Häcken–Gefle, allsvenskan, PPV 14.50, direkt.

Cagliari–Inter, serie A, TV4 15.00, direkt.

Silkeborg–OB, danska ligan, Viasat Xtra 1 15.00, direkt.

Vejle BK–Horsens, danska ligan, Viasat Xtra 2 15.00, direkt.

Viborg–Esbjerg, danska ligan, Viasat Xtra 3 15.00, direkt.

Zumun–Bezanija, serbiska ligan, RTS Sat 15.00, direkt.

Manchester United–Newcastle, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Shaktar Donetsk–Stal Alchevsk, Vyscha Liha, TRK Ukraine 16.00, direkt.

Poli Iasa–Steau Bucharest, Divizia A, National TV 16.00, direkt.

Saturn–CSKA Moskva, ryska ligan, Planeta Sport RTR 16.00, direkt.

Tottenham–Portsmouth, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Bayer Leverkusen–Schalke 04, Bundesliga, NTV Turkia 17.00, direkt.

Real Madrid–Atletico Madrid, TV4 Plus 18.00, direkt.

Viking–Tromsö, Tippeligan, TV2 Zebra Noge 18.00, direkt.

Dynamo Kiev–Tavriya, Vyscha Liha, Inter Plus 18.00, direkt.

FC Köpenhamn–Bröndby, danska ligan, Viasat Sport 1 18.00, direkt.

Toluca–Veracruz, Mexiko primera division, Estrellas Europe 19.00, direkt.

Fenerbahce–Bursaspor, Superlig, LIG TV 19.30, direkt.

Rosenborg–Lyn, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Chievo–Palermo, serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

St Etienne–Paris Saint Germin, Ligue 1 20.55, direkt.

Valencia–Gimnastic, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

MÅNDAG

Rubin Kazan–Lokomotiv Moskva, ryska ligan, Planeta Sport RTR 17.00,

direkt.

Malmö FF–Hammarby, allsvenskan, Canal+ Sport 18.40, direkt.

Örgryte–AIK, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Elfsborg–Öster, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Landskrona Bois–Umeå, superettan, Sportexpressen 19.00 direkt.

Brann–Odd Grenland, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt.

Ankaragucu–Trabzonspor, Superlig, LIG TV 19.30, direkt.

Hansa Rostock–Duisburg, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Sporting Lissabon–Uniao Leiria, Superliga, RTPI 20.15, direkt.

Triestina–Montova, serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

Pistoiese–Grosseto, serie C, Rai Sport Sat 20.45, direkt.

Watford–Fulham, Premier League, Canal+ Sport 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren

ARTIKELN HANDLAR OM