Bragdmedaljörer genom tiderna

Sten Pettersson (t.v.) blev den förste att vinna bragdguldet. Här passerar han mållinjen under 1920 års Finnkampen.
SPORTBLADET
Foto: URBAN ANDERSSON
Anja Pärson har vunnit bragdguldet två år i rad, 2006 och 2007. Här tar hon emot Aftonbladets pris till Årets Idrottskvinna 2007.

1925: Sten "Sten-Pelle" Pettersson (1902-1984)

Gren: Friidrott, häcklöpning.

1926: Edwin Wide (1896-1996)

Gren: Friidrott, löpning.

1926: Arne Borg (1901-1987)

Gren: Simning.

1927: Sven Salén (1890-1969)

Gren: Segling

1928: Per-Erik "Särna" Hedlund (1897-1975)

Gren: Längdåkning.

1929: Sven Utterström (1901-1979)

Gren: Längdåkning.

1929: Gillis Grafström (1893-1938)

Gren: Konståkning.

1930: Johan Richthoff (1898-1983)

Gren: Brottning

1931: Sven Rydell (1905-1975)

Gren: Fotboll

1932: Ivar Johansson (1903-1979)

Gren: Brottning.

1933: Sven "Sleven" Säfwenberg (1898-1950)

Gren: Bandy.

1934: Harald Andersson (1907-1985)

Gren: Friidrott, diskus.

1935: Hans Drakenberg (1901-1982)

Gren: Fäktning.

1936: Erik Larsson (1912-1982)

Gren: Längdåkning.

1937: Torsten Ullman (1908-1993)

Gren: Pistolskytte.

1938: Björn Borg

Gren: Simning

1939: Sven Selånger (1907 - 1992)

Gren: Backhoppning.

1940: Håkan Lidman (1915-2000)

Gren: Friidrott, häck 110 m.

1940: Henry Kälarne (1912-2001)

Gren:Friidrott, löpning.

1941: Alfred "Håsjö" Dahlqvist (1914-1983)

Gren: Längdåkning

1942: Gunder Hägg

Gren: Friidrott, löpning, medeldistans.

1943: Arne Andersson

Gren: Friidrott, löpning, medeldistans.

1944: Nils "Mora-Nisse" Karlsson

Gren: Längdåkning.

1945: Claes Egnell

Gren: Modern femkamp.

1946: Arvid "Starke Arvid" Andersson

Gren: Tyngdlyftning.

1947: Gösta Frändfors (1915-1973)

Gren: Brottning

1948: Wille Grut

Gren: Modern femkamp.

1949: Gert Fredriksson

Gren: Kanot.

1950: Lennart Bergelin (1925-2008)

Gren: Tennis.

1951: Rune Larsson

Gren: Friidrott, häcklöpning 400 m.

1952: Walter Nyström

Gren: Friidrott, löpning.

1953: Bertil Antonsson

Gren: Brottning.

1954: Bengt Nilsson

Gren: Friidrott, höjdhopp.

1955: Sigge Eriksson

Gren: Skridsko

1956: Sixten Jernberg

Gren: Längdåkning.

1956: Lars Hall (1927-1991)

Gren: Modern femkamp

1957: Dan Waern

Gren: Friidrott, löpning, medeldistans.

1958: Richard Dahl

Gren: Friidrott, höjdhopp.

1959: Agne Simonsson

Gren: Fotboll.

1960: Jane Cederquist

Gren: Simning.

1961: Ove Fundin

Gren: Speedway.

1961: Sten "Storken" Lundin.

Gren: Motocross.

1962: Assar Rönnlund

Gren: Längdåkning.

1963: Jonny Nilsson

Gren: Skridsko

1964: Rolf Peterson

Gren: Kanot.

1965: Kjell Johansson

Gren: Bordtennis.

1966: Kurt Johansson

Gren: Skytte.

1967: Gösta "Fåglum" Pettersson, Sture Fåglum (1942-1983), Erik Fåglum, Tomas Fåglum.

Gren: Cykel.

1968: Toini Gustafsson

Gren: Längdåkning.

1969: Ove Kindvall

Gren: Fotboll

1970: Gunnar Larsson

Gren: Simning.

1971: Stellan Bengtsson

Gren: Bordtennis.

1972: Ulrika Knape

Gren: Simhopp

1973: Rolf Edling

Gren: Fäktning

1974: Björn Borg

Gren: Tennis.

1975: Ingemar Stenmark

Gren: Alpint

1976: Anders Gärderud

Gren: Friidrott, löpning, hinder.

1976: Bernt Johansson

Gren: Cykel

1977: Frank Andersson

Gren: Brottning.

1978: Björn Borg och Ingemar Stenmark

1979: Malmö FF

Gren: Fotboll.

1980: Thomas Wassberg

Gren: Längdåkning

1981: Annichen Kringstad

Gren: Orientering.

1982: Mats Wilander

Gren: Tennis.

1983: Håkan Carlqvist

Gren: Motocross.

1984: Gunde Svan

Gren: Längåkning

1985: Patrik Sjöberg

Gren: Friidrott, höjdhopp

1986: Thomas Johansson

Gren: Brottning

1987: Marie-Helene Östlund

Gren: Längdåkning.

1987: Ishockeylandslaget Tre Kronor

1988: Tomas Gustafson

Gren: Skridsko.

1989: Bordtennislandslaget

1990: Stefan Edberg

Gren: Tennis.

1991: Pernilla Wiberg

Gren: Alpint.

1992: JO Waldner

Gren: Bordtennis.

1993: Torgny Mogren

Gren: Längdåkning

1994: Fotbollslandslaget

1995: Annika Sörenstam

Gren: Golf

1996: Agneta Andersson och Susanne Gunnarsson

Gren: Kanot

1997: Ludmila Engquist

Gren: Friidrott, häcklöpning 100 m.

1998: Handbollslandslaget

1999: Tony Rickardsson

Gren: Speedway.

2000: Lars Frölander

Gren: Simning

2001: Per Elofsson

Gren: Längdskidåkning

2002: Susanne Ljungskog

Gren: Cykel

2003: Carolina Klüft

Gren: Sjukamp

2004: Stefan Holm

Gren: Höjdhopp

2005: Kajsa Bergqvist

Gren: Höjdhopp

2006: Anja Pärson

Gren: Alpint

2007: Anja Pärson

Gren: Alpint

2008: Jonas Jacobsson

Gren: Skytte (paralympics)

Källa: SvD.se