Här är Sveriges trupp till Paralympics

Ytterligare 21 idrottare presenterades

Foto: TT
Stefan Olsson kom nyligen tvåa i Wimbledon.
SPORTBLADET

I dag presenterade Sveriges Paralympiska Kommité truppen till Paralympics i Rio.

Totalt får 54 idrottare chansen att slåss om medaljerna.

– Det är en stark trupp med en bra blandning, säger Ines Lopes, idrottsansvarig för den svenska truppen i ett pressmeddelande.

Den svenska paralympicstruppen till OS har tidigare haft deluttagningar där 33 idrottare togs ut.

I dag presenterades Sveriges Paralympiska Kommité den slutgiltiga truppen på totalt 54 idrottare som åker till Rio de Janeiro i början av september.

"Stor vilja att prestera"

Tillkommer gör bland annat bågskytten Zandra Reppe, som representerat Sverige både i OS i Peking 2008 och i London 2012.

Dessutom presenterades det svenska goalball- och rugbylaget.

– Det är en stark trupp med en bra blandning. Paralympier med hög kompetens och mycket rutin varvas med riktigt hungriga debutanter. Alla med en hög internationell konkurrenskraft och stor vilja att prestera som bäst när det gäller som mest, säger Ines Lopes, idrottsansvarig för den svenska truppen i ett pressmeddelande.

Paralympics avgörs i Rio den 7-18 september.

Sveriges trupp till Paralympics

Boccia: Maria Bjurström (Anki Bjurström Competition Partner).

Bordtennis: Anna-Carin Ahlqvist, Ingela Lundbäck, Alexander Öhgren, Viktor Sjöqvist, Emil Andersson, Linus Karlsson.

Bågskytte: Zandra Reppe.

Cykel , Anders Bäckman, Peter Malmberg, Jessica Enfot, Rickard Nilsson.

Friidrott: Viktoria Karlsson (Luis Ariza Gomez, Competition Partner), Gunilla Wallengren, Per Jonsson, Jeffrey Ige, Tobias Jonsson.

Goalball: Fatmir Seremeti, Jimmy Björkstrand, Stefan Gahne, Peter Weichel, Nils Posse, Mikael Åkerberg.

Judo: Nicolina Pernheim.

Kanot: Helene Ripa.

Ridsport: Louise Etzner Jacobsson.

Rugby: Glenn Adaszak, Rickard Löfgren, Claes Bertilsson, Stefan Jansson, Lars Varnerud, Roger Lindberg, Mikael Norlin, Tomas Hjert, Andreas Collin, Thomas Eriksson, Loa Rissmar, Tobias Sandberg.

Segling: Fia Fjelddahl.

Simning: Lina Watz, Maja Reichard, Pernilla Lindberg, Mikael Fredriksson, Karl Forsman, Ludvig Nyrén.

Sportskytte: Ellinor Axelsson-Vaughn, Philip Jönsson, Lotta Helsinger, Håkan Gustafsson, Jonas Jacobsson, Martin Häll, Joackim Norberg.

Tennis: Stefan Olsson, Dan Wallin.