Sämsta publiksiffran i år – då rasar TFF mot tv och förbundet
Prahl: "Det är helt befängt”
TRELLEBORG. 1 590 kom till Vångavallen – årets sämsta publiksiffra i allsvenskan.
Då rasar Trelleborg mot tv, förbundet och Sef.
– Det här är helt befängt, säger Tom Prahl.
Tv har tvingat Trelleborg att spela tre matcher i sommar klockan 18 på lördagarna.
I går spelades den första – mot Häcken – inför blott 1 590 åskådare, vilket är allsvenskans bottennotering i år.
TFF anade att det skulle bli en dålig publiksiffra – men inte så usel.
– Jag hade budgeterat med 8 000 på Häcken, Kalmar och Gefle. Men jag sänkte till 6000 när det blev lördagskvällar. Nu får vi ner på 4 500-5 000 för de här tre matcherna, säger Barbro Bengtsson, klubbens marknadschef.
– Det är tragiskt, säger hon.
”Vad är det för PR?”
Tom Prahl:
– Vad är det här för PR för fotbollen? Sef och förbundet får skylla sig själva om man ska tvinga oss att spela en lördagskväll.
Men avtalet med tv-bolagen och förbundet måste följas.
– Vi är glada för de pengarna vi får därifrån men jag blir ledsen när man sätter oss i den här situationen, säger Bengtsson.


Allsvenska sillybrevet med Daniel Kristoffersson
Missa inga heta fotbollsnyheter – I detta nyhetsbrev ger Sportbladets Daniel Kristoffersson dig veckans hetaste nyheter, rykten och intervjuer från Allsvenskan.
