Veckans tv-fotboll

FOTBOLL

27 augusti-3 september

MÅNDAG

Gais–Gefle, allsvenskan, Canal Digital/Com Hem/Viasat/Telia bredbands-tv 18.50, direkt.

Djurgården–Kalmar FF, allsvenskan, Canal Digital/Com Hem/Viasat/Telia bredbands-tv 18.50, direkt.

Sandefjord–Stabaek, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt.

AGF Århus–Lyngby, danska ligan, TV2 Sport Danmark 19.00, direkt.

Augsburg–Freiburg, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Vitoria Setubal–Nacional Madeira, Superliga, Canal+ Sport 1 20.40, direkt.

TISDAG

Nantes–Sedan, Coupe de la Ligue, France 2 17.00, direkt.

Grasshoppers–Bayern München, vänskap, DSF 19.30, direkt.

Halmstad–IFK Göteborg, allsvenskan, Canal+ Sport 1 20.00, irekt.

Bristol Rovers–West Ham, ligacupen, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Liverpool–Toulouse, Champions League kval, Viasat Sport 1 21.00, direkt.

ONSDAG

Olympique Marseille–Nice, Ligue 1, Viasat Sport 1 18.25, direkt.

Dinamo Zagreb–Werder Bremen, Champions League kval, ZDF 20.30, direkt.

Anderlecht–Fenerbahce, Champions League kval, TRT1 20.30, direkt.

Elfsborg–Valencia, Champions League kval, TV6 20.30, direkt.

Rosenborg–Tampere, Champions League kval, TV3 Norge 20.45, direkt.

FC Köpenhamn–Benfica, Champions League kval, TV2 Danmark 20.45, direkt.

Arsenal–Sparta Praha, Champions League kval, Viasat Sport 1 21.00, direkt.

Barcelona–Inter, Trofeo Joan Gamper, TVEI 22.00, direkt.

Atletico MG–Corinthians, Brasila Campeonatos, TV Globo Europe 02.45, direkt.

TORSDAG

FK Suduva–Brann, Uefacupen kval, TV2 Sport Norge 16.00, direkt.

AIK–Liepajas Metalurg, Uefacupen kval, Viasat Sport 2 18.30, direkt.

IFK Norrköping–Öster, superettan, Sportexpressen 19.00, direkt.

OB–Dinamo Minsk, Uefacupen kval, TV2 Sport Danmark 20.30, direkt.

Helsingborg–Drogheda United, Uefacupen kval, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

FREDAG

Vasas–Diosgyör, NB1, Duna TV 19.00, direkt.

Milan–Sevilla, Uefa Supercup, Viasat Sport 1 20.40, direkt.

Tavriya–Metalurg Donetsk, Vyscha Liha, Inter Plus 20.45, direkt.

LÖRDAG

Sheffield W–Bristol C, The championship, Viasat Sport 1 13.40, direkt.

Fulham–Tottenham, Premier League, Canal+ Sport 2 15.55, direkt.

Newcastle–Wigan, Premier League, Canal+ Mix 15.55, direkt.

Liverpool–Derby, Premier League, Canal+ Sport 1 16.00, direkt.

Malmö FF–Trelleborg, allsvenskan, TV4 16.00, direkt.

Ham Kam–Molde, Norge division 2, TV2 Norge 16.00, direkt.

Viborg–AGF, danska ligan, TV3+ Danmark 16.00, direkt.

Bordeaux–AS Monaco, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.05, direkt.

Dynamo Kyiv–Kharkiv, Vyscha Liha, Inter Plus 18.00, direkt.

Manchester United–Sunderland, Premier League, Canal+ Sport 1 18.15, direkt.

Coventry–Preston, The championship, Viasat Sport 2 18.15, direkt.

Strömsgodset–Rosenborg, Tippeligan, TV2 Sport Norge 19.00, direkt.

Empoli–Inter, serie A, Canal+ Sport 1 20.25, direkt.

SÖNDAG

Lyngby–FC Midtjylland, danska ligan, TV2 Sport Danmark 14.00, direkt.

Arsenal–Portsmouth, Premier League, Canal+ Sport 1 14.25, direkt.

Ajax–Groningen, Eredivisie, Viasat Sport 2 14.25, direkt.

Udinese–Napoli, serie A, Canal+ Sport 2 14.55, direkt.

Roma–Siena, serie A, TV4 Plus 15.00, direkt.

Cagliari–Juventus, serie A, TV4 Sport 15.00, direkt.

FC Köpenhamn–Randers, danska ligan, TV2 Sport Danmark 16.00, direkt.

Vorskla–Dnipro,Vyscha Liha, Inter Plus 16.00, direkt.

Botev Plovdiv–Lokomotiv Sofia, A PGF, TV Bulgaria 16.30, direkt.

Aston Villa–Chelsea, Premier League, Canal+ Sport 1 16.55, direkt.

Kalmar FF–Halmstad, allsvenskan, Canal Digital/Com Hem/Viasat/Telia bredbands-tv 16.50, direkt.

IFK Göteborg–BP, allsvenskan, Canal Digital/Comhem/Viasat/Telia bredbands-tv 16.50, direkt.

Vålerenga–Start, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Paris Saint Germain–Olympique Marseille, Ligue 1, Viasat Sport 2 18.00, direkt.

Sampdoria–Lazio, serie A, Canal+ Sport 1 20.25, direkt.

Bröndby–OB, danska liga, TV3+ Danmark 18.00, direkt.

Viking–Lilleström, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

MÅNDAG

Helsingborg–Djurgården, allsvenskan, Canal Digital/Com Hem/Viasat/Telia bredbands-tv 18.50, direkt.

Gelfe–Elfsborg, allsvenskan, Canal Digital/Com Hem/Viasat/Telia bredbands-tv 18.50, direkt.

Örebro SK–Gais, allsvenskan, Canal Digital/Com Hem/Viasat/Telia bredbands-tv 18.50, direkt.

Hammarby–AIK, allsvenskan, Canal+ Sport 1 20.00, direkt.

Freiburg–Hoffenheim, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.