Bänken för Larsson igen
Rijkaard: ”Werder Bremen har bäst form i vår grupp”
Respekt men inte fruktan.
Så känner Frank Rijkaard inför kvällens Champions League-möte med formstarka Werder Bremen.
Barça-tränaren har tagit ut inte mindre än sju forwards – räkna med Henrik Larsson på bänken.
Werder Bremen repade inför Champions League-premiären på allra bästa sätt. I helgen slogs Kaiserslautern tillbaka med 5–1, efter bland annat två mål av Miroslav Klose.
Och Barça-spelarna kan räkna med ett hett mottagande i kväll. Weserstadion i Bremen är utsåld till sista plats.
”De har bäst form just nu”
– Vi möter ett mycket bra lag som svarade för en imponerande insats i ligan senast, säger tränaren Frank Rijkaard.
– Werder Bremen är det lag i vår grupp som har bäst form just nu.
Lagkaptenen i Barcelona, Carles Puyol, har stor respekt för motståndet.
– Vi möter ett typiskt tyskt lag, men många långa och fysiskt starka spelare, säger Puyol.
– Vi ser alla fram emot Champions League och självklart siktar vi på att ta hem hela turneringen, säger Puyol.
Messi på bänken
Frank Rijkaard har plockat ut en 19-mannatrupp som följde med till Tyskland. Med i den finns Henrik Larsson – liksom sex andra anfallare.
Allt talar för att holländaren spelar med Ludovic Giuly, Samuel Eto’o och Ronaldinho från start – och därmed bänkas Henrik Larsson, precis som senast, i ligan, mot Mallorca.
Då fick svensken inte ens hoppa in.
18-årige superlöftet Leo Messi, som nyligen skrev kontrakt med Barcelona till 2010, blir av allt att döma en av Henkes bänkkamrater.
Johan D Lundin (johan.lundin@aftonbladet.se)