ALLA EM-MATCHER!

FOTBOLL

Alla speltider, datum och spelplatser

Fotbolls-EM i Frankrike har sparkat i gång och hemmanationen fick en drömstart.

Här ger Sportbladet dig den ultimata EM-guiden med alla matcher, spelorter och tv-tider.

Fredag: 10 juni

TV4, 21:00 Saint-Denis: Frankrike – Rumänien 2-1 (grupp A)

Lördag: 11 juni

SVT1, 15:00 Lens: Albanien – Schweiz (A)

TV4, 18:00 Bordeaux: Wales – Slovakien (B)

SVT1, 21:00 Marseille: England – Ryssland (B)

Söndag: 12 juni

SVT1, 15:00 Paris: Turkiet – Kroatien (D)

TV4, 18:00 Nice: Polen – Nordirland (C)

TV4, 21:00 Lille: Tyskland – Ukraina (C)

Måndag: 13 juni

SVT1, 15:00 Toulouse: Spanien – Tjeckien (D)

SVT2, 18:00 Saint-Denis: Irland – Sverige (E)

TV4, 21:00 Lyon: Belgien – Italien (E)

Tisdag: 14 juni

 TV4, 18:00 Bordeux: Österrike – Ungern (F)

 SVT1, 21:00 St Etienne: Portugal – Island (F)

Onsdag: 15 juni

TV4, 15:00 Lille: Ryssland – Slovakien (B)

TV4, 18:00 Paris:  Rumänien – Schweiz (A)

SVT1, 21:00 Marseille: Frankrike – Albanien (A)

Torsdag: 16 juni

SVT1, 15:00 Lens: England – Wales (B)

TV4, 18:00 Lyon: Ukraina – Nordirland (C)

SVT1, 21:00 Saint-Denis: Tyskland – Polen (C)

Fredag: 17 juni

SVT1, 15:00 Toulouse: Italien – Sverige (E)

SVT1, 18:00 St Etienne: Tjeckien – Kroatien (D)

TV4, 21:00 Nice: Spanien – Turkiet (D)

Lördag: 18 juni

SVT1, 15:00 Bordeux: Belgien – Irland (E)

SVT2, 18:00 Marseille: Island – Ungern (F)

TV4, 21:00 Paris: Portugal – Österrike (F)

Söndag: 19 juni

SVT24, 21:00 Lyon: Rumänien – Albanien (A)

SVT1, 21:00 Lille: Schweiz – Frankrike (A)

Måndag: 20 juni

TV4, 21:00 St Etienne: Slovakien – England (B)

TV12, 21:00 Toulouse: Ryssland – Wales (B)

Tisdag: 21 juni

TV12, 18:00 Marseille: Ukraina – Polen (C)

TV4, 18:00 Paris: Nordirland – Tyskland (C)

SVT1, 21:00 Bordeux: Kroatien – Spanien (D)

SVT24, 21:00 Lens: Tjeckien – Turkiet (D)

Onsdag: 22 juni

SVT, 18:00 Lyon: Ungern – Portugal (F)

SVT2, 18:00 Saint-Denis Island– Österrike (F)

TV12, 21:00 Lille: Italien – Irland (E)

 TV4, 21:00 Nice: Sverige – Belgien (E)

Åttondelsfinaler

Lördag: 25 juni

SVT1, 15.00: Saint–Etienne: Tvåan grupp A–Tvåan grupp C (Match 37)

TV4, 18.00: Paris: Vinnare grupp B–Trean i grupp A/C/D (38)

SVT2, 21.00: Lens: Vinnare grupp D–Trean i grupp B/E/F (39)

Söndag: 26 juni

TV4, 15.00: Lyon: Vinnare grupp A–Trean i grupp C/D/E (40)

TV4, 18.00: Lille: Vinnare grupp C–Trean i grupp A/B/F (41)

SVT1, 21.00: Toulouse: Vinnare grupp F–Tvåan i grupp E (42)

Måndag: 27 juni

TV4, 18.00: Saint–Denis: Vinnare grupp E–Tvåan grupp D (43)

SVT1, 21.00: Nice: Tvåan grupp B–Tvåan grupp F (44)

Kvartsfinaler

Torsdag: 30/6

TV4, 21.00: Marseille: Vinnare match 37–Vinnare match 39 (45)

Fredag: 1 juli

SVT1, 21.00: Lille: Vinnare match 38–Vinnare match 42 (46)

Lördag 2 juli

TV4M 21.00: Bordeaux: Vinnare match 41–Vinnare match 43 (47)

Söndag: 3 juli

SVT1, 21.00: Saint–Denis: Vinnare match 40–Vinnare match 44 (48)

Semifinaler

Onsdag: 6 juli

TV4, 21.00: Lyon: Vinnare match 45–Vinnare match 46

Torsdag: 7 juli

SVT1, 21.00: Marseille: Vinnare match 47–Vinnare match 48

Final

Söndag 10 juli

TV4, 21.00: Saint-Denis

ARTIKELN HANDLAR OM