Superguide till Svenska Cupen 2018

Foto: TOBIAS NYKÄNEN / BILDBYRÅN
Kommer ÖFK försvara titeln?
FOTBOLL

Svenska Cupen har dragit i gång – och pågår fram till 10 maj.
Här är hela schemat med alla tider och datum att hålla koll på.

Grupp A

Söndag 18 februari

17.00 Malmö FF-Dalkurd 1–0

17.00 BP-Gefle 2–0

Söndag 25 februari

15.00 Gefle-Malmö FF 0–3

15.00 BP-Dalkurd 2–0

Söndag 4 mars

17.00 Dalkurd-Gefle 2–2

17.00 Malmö FF-BP 3–1

Grupp B

Lördag 17 februari

14.00 AIK-Syrianska 2–1

14.00 Oddevold-Halmstad 1–1

Lördag 24 februari

16.00 Oddevold-AIK 1–2

16.00 Halmstad-Syrianska 5–0

Söndag 4 mars

15.00 Syrianska-Oddevold 5–3

15.00 AIK-Halmstad 3–1

Grupp C

Söndag 18 februari

15.00 Jönköping Södra-Frej 1–2

Måndag 19 februari

19.00 Djurgården-Degerfors 6–0

Lördag 24 februari

12.00 Frej-Djurgården 0–1

Söndag 25 februari

17.00 Jönköpings Södra-Degerfors 1–1

Lördag 3 mars

14.00 Degerfors-Frej 3–1

14.00 Djurgården-Jönköpings Södra 1–0

Grupp D

Lördag 17 februari

16.00 Sundsvall-Norrby 4–2

Söndag 18 februari

17.00 Häcken-Värnamo 2–0

Lördag 24 februari

14.00 Sundsvall-Värnamo 2–1

Söndag 25 februari

15.00 Norrby-Häcken 0–4

Lördag 3 mars

16.00 Värnamo-Norrby 1–0

16.00 Häcken-Sundsvall 1–1

Grupp E

Fredag 9 februari

Östersund-Trelleborg 3–0

Lördag 17 februari

14.00 Kalmar-Åtvidaberg 0–0

Söndag 25 februari

17.00 Kalmar-Trelleborg 2–1

Måndag 26 februari

19.00 Åtvidaberg-Östersund 0–2

Lördag 3 mars

14.00 Trelleborg-Åtvidaberg 3–0

14.00 Östersund-Kalmar 3–0

Grupp F

Lördag 17 februari

16.00 Norrköping-Helsingborg 1–1

Söndag 18 februari

15.00 Tvååker-Örebro 0–3

Lördag 24 februari

14.00 Tvååker-Norrköping 2–3

14.00 Örebro-Helsingborg 1–1

Lördag 3 mars

16.00 Helsingborg-Tvååker 3–0

16.00 Norrköping-Örebro 2–2

Grupp G

Lördag 17 februari

16.00 Sirius-Öster 1–1

16.00 IFK Göteborg-Varberg 1–0

Lördag 24 februari

14.00 IFK Göteborg-Öster 1–1

Söndag 25 februari

15.00 Varberg-Sirius 2–1

Söndag 4 mars

17.00 Öster-Varberg 2–1

17.00 Sirius-IFK Göteborg 2–2

Grupp H

Söndag 18 februari

15.00 Vasalund-Hammarby 1–3

Måndag 19 februari

19.00 Elfsborg-Gais 2–3

Söndag 25 februari

17.00 Vasalund-Elfsborg 0–4

17.00 Hammarby-Gais 3–3

Söndag 4 mars

15.00 Gais-Vasalund 4–0

15.00 Elfsborg-Hammarby 2–1

Kvartsfinaler:

Lördag 10 mars

13.00 Malmö FF–IFK Göteborg 1–0

Söndag 11 mars

17.00 Östersund–Gais 1–0

Måndag 12 mars

19.00 Djurgården–Häcken 1–0

Tisdag 13 mars

18.30 AIK–Örebro 2–0

Semifinaler:

Lördag 17 mars

18.15 Östersund-Malmö FF 0–1

Söndag 18 mars

18.15 AIK-Djurgården 0–2

Finalen spelas 10 maj (var finalen spelas lottas fram mellan de två finallagen vid allsvenska upptaktsträffen 21 mars).

Vinnaren av Svenska Cupen får en plats i kvalspelet till Europa League, men eftersom kvarvarande lag redan kvalificerat sig för Europa-spel går platsen till allsvenskan fyran 2017 BK Häcken.

Foto: TOBIAS NYKÄNEN / BILDBYRÅN
Kommer ÖFK försvara titeln?
ARTIKELN HANDLAR OM