Landslagets trippelsmäll – anfallare kallas in
LJUBLJANA. Blågult har åkt på en tung smäll inför Nations League-premiären mot Slovenien.
Eller rättare sagt tre:
Varken Jesper Karlsson, Anthony Elanga eller Kerim Mrabti följer med till Slovenien i dag.
Då kallas en ny anfallare in.
Som om inte Victor Nilsson Lindelöfs, Albin Ekdals och Martin Olssons återbud var nog.
Inför avresan till Slovenien i dag och premiären i Nations League-premiären här i Ljubljana i morgon rapporterar landslaget att tre spelare inte ens finns med på planet.
Kerim Mrabti fick en smäll på träningen i går och den tog så illa att han nu lämnar truppen och alltså missar hela samlingen.
Formstarke Jesper Karlsson har en skadekänning och nya stjärnskottet Anthony Elanga är sjuk. Båda blir kvar på hotellet i Sverige. Det återstår att se om de kan vara med hemma mot Norge på söndag.
Tyskproffs kallas in
Det är naturligtvis ett bakslag för Janne Andersson som skulle spela in ett nytt spelsystem (4–3–3 alternativt 4–2–3–1) med två ytterforwards som är bättre anpassat efter spelarmaterialet. Nu missar två av de här ytteranfallarna åtminstone premiären: Karlsson och Elanga.
Branimir Hrgota från tyska Greuther Fürth kallas in och ansluter till truppen.
På pluskontot: Emil Krafth har anslutit till truppen efter sjukdom.
Spelschema: När spelar Sverige i Nations League?
Torsdag 2 juni 20.45: Slovenien–Sverige
Söndag 5 juni 20.45: Sverige–Norge
Torsdag 9 juni 20.45: Sverige–Serbien
Söndag 12 juni 18.00: Norge–Sverige
Lördag 24 september 20.45: Serbien–Sverige
Tisdag 27 september 20.45: Sverige–Slovenien
Matcherna sänds i Viaplay och Viasats kanaler.
.