Damallsvenskan 2018 – hela spelschemat

Foto: BILDBYRÅN
Linköping vann damallsvenskan 2017.
FOTBOLL

Äntligen är det dags för en ny säsong av damallsvenskan.

Kommer Linköping att lyckas försvara titeln eller kommer favorittippade Rosengård eller något annat lag stå som svenska mästare i oktober?

Här är allt du behöver veta inför årets upplaga av damallsvenskan.

Favoriter till titeln

Linköping har stått som segrare de två senaste säsongerna. Men lyckas man ta en tredje raka? Under den damallsvenska upptaktsträffen tippade både spelare, tränare och experter att mesta mästarna FC Rosengård kommer bli svenska mästare.

TV-sändningar för damallsvenskan 2018

Damallsvenskan 2018 kommer att kunna ses på flera olika kanaler. Cmore kommer att sända totalt 20 matcher på Sportkanalen. SVT Sport har köpt rättigheterna till tolv matcher. Övriga matcher kommer att kunna ses via damallsvenskans hemsida.

Spelschema damallsvenskan 2018

Omgång 1
14 april 13.30 Kristianstad–Vittsjö GIK
14 april 14.00 Hammarby–Limhamn Bunkeflo
14 april 15.00 Djurgården–Eskilstuna United
15 april 13.30 Piteå IF–IFK Kalmar
15 april 15.30 Linköping–Växjö DFF
16 april 18.30 FC Rosengård–Kopparberg/Göteborg

Omgång 2
21 april 12.00 Växjö DFF–Djurgården
21 april 15.00 Kopparberg/Göteborg–Hammarby
21 april 15.00 IFK Kalmar–FC Rosengård
21 april 16.00 Limhamn Bunkeflo–Kristianstad
22 april 15.00 Vittsjö–Linköping
22 april 16.00 Eskilstuna United–Piteå

Omgång 3
26 april 18.30 Rosengård–Eskilstuna United
28 april 13.30 Kristianstad–Linköping
28 april 15.00 Hammarby–Växjö DFF
29 april 15.00 Piteå–Djurgården
29 april 15.00 Kopparberg/Göteborg–Limhamn Bunkeflo
29 april 16.00 Vittsjö–IFK Kalmar

Omgång 4
5 maj 15.00 IFK Kalmar–Kristianstad
5 maj 15.00 Limhamn Bunkeflo–Vittsjö
5 maj 16.30 Djurgården–Rosengård
6 maj 14.00 Växjö DFF–Piteå
6 maj 15.30 Eskilstuna United–Hammarby
7 maj 18.30 Linköping–Kopparberg/Göteborg

Omgång 5
19 maj 13.45 IFK Kalmar–Djurgården
19 maj 15.00 Limhamn Bunkeflo–Linköping
20 maj 15.00 Vittsjö–Kopparberg/Göteborg
20 maj 15.00 Piteå–Hammarby
20 maj 15.00 Kristianstad–FC Rosengård
20 maj 17.00 Eskilstuna United–Växjö

Omgång 6
24 maj 19.00 Hammarby–Linköping
24 maj 19.00 Djurgården–Limhamn Bunkeflo
26 maj 15.00 Kristianstad–Eskilstuna United
27 maj 14.00 Kopparberg/Göteborg–Piteå
27 maj 15.00 Växjö DFF–IFK Kalmar
27 maj 17.30 Rosengård–Vittsjö

Omgång 7
27 maj 13.00 Hammarby–Djurgården
31 maj 18.30 Limhamn Bunkeflo–Rosengård
1 juni 19.00 Linköping–Piteå
2 juni 15.00 IFK Kalmar–Eskilstuna
3 juni 15.00 Vittsjö–Växjö DFF
3 juni 15.00 Kopparbergs/Göteborg–Kristianstad

Omgång 8
16 juni 15.00 Växjö DFF–Kristianstad
16 juni 22.00 Piteå–Rosengård
17 juni 15.00 Vittsjö–Hammarby
17 juni 15.00 Limhamn Bunkeflo–IFK Kalmar
17 juni 17.00 Eskilstuna United– Kopparbergs/Göteborg
18 juni 18.30 Linköping–Djurgården

Omgång 9
21 juni 18.30 Eskilstuna United–Vittsjö
24 juni 13.15 Växjö DFF–Limhamn Bunkeflo
24 juni 14.00 Kristianstad–Piteå
24 juni 15.00 IFK Kalmar–Hammarby
25 juni 18.45 Rosengård–Linköping
26 juni 19.00 Djurgården–Kopparbergs/Göteborg

Omgång 10
28 juni 19.00 Piteå–Vittsjö
30 juni 15.00 Kopparbergs/Göteborg–Växjö DFF
30 juni 15.00 Hammarby–Rosengård
1 juli 14.00 Djurgården–Kristianstad
1 juli 16.00 Limhamn Bunkeflo–Eskilstuna United
3 juli 18.30 Linköping–IFK Kalmar

Omgång 11
5 juli 18.30 Rosengård–Växjö DFF
7 juli 14.00 Vittsjö–Djurgården
7 juli 14.00 Kristianstad–Hammarby
7 juli 14.00 IFK Kalmar–Kopparbergs/Göteborg
8 juli 14.00 Piteå–Limhamn Bunkeflo
8 juli 17.00 Eskilstuna United–Linköping

Omgång 12
5 augusti 14.30 Hammarby–IFK Kalmar
5 augusti 15.00 Växjö DFF–Rosengård
5 augusti 15.00 Linköping–Vittsjö
5 augusti 15.00 Kristianstad–Djurgården
5 augusti 16.00 Kopparbergs/Göteborg–Eskilstuna United
5 augusti 17.00 Limhamn Bunkeflo–Piteå

Omgång 13
11 augusti 15.00 Växjö DFF–Linköping
11 augusti 15.00 IFK Kalmar–Vittsjö
12 augusti 14.00 Piteå–Kopparbergs/Göteborg
12 augusti 15.00 Rosengård–Limhamn Bunkeflo
12 augusti 17.00 Eskilstuna United–Kristianstad
12 augusti 19.00 Djurgården–Hammarby

Omgång 14
18 augusti 15.00 Kristianstad–Växjö DFF
18 augusti 15.00 Hammarby–Eskilstuna United
18 augusti 16.00 Rosengård–IFK Kalmar
19 augusti 14.00 Vittsjö–Piteå
19 augusti 15.00 Linköping–Limhamn Bunkeflo
19 augusti 15.00 Kopparbergs/Göteborg–Djurgården

Omgång 15
23 augusti 19.00 Eskilstuna United–Rosengård
24 augusti 18.30 Linköping–Hammarby
25 augusti 15.00 Limhamn Bunkeflo–Kopparbergs/Göteborg
25 augusti 15.00 Djurgården–IFK Kalmar
26 augusti 14.00 Piteå–Kristianstad
26 augusti 17.00 Växjö DFF–Vittsjö

Omgång 16
8 september 15.00 Kopparbergs/Göteborg–Linköping
8 september 15.00 Rosengård–Djurgården
8 september 16.00 IFK Kalmar–Växjö
9 september 15.00 Vittsjö–Kristianstad
9 september 15.00 Hammarby–Piteå
9 september 17.00 Eskilstuna United–Limhamn Bunkeflo

Omgång 17
15 september 15.00 Kristianstad–IFK Kalmar
16 september 14.00 Djurgården–Växjö DFF
16 september 15.00 Piteå–Eskilstuna United
16 september 15.00 Linköping–Rosengård
16 september 15.00 Kopparbergs/Göteborg–Vittsjö
16 september 15.00 Limhamn Bunkeflo–Hammarby

Omgång 18
22 september 14.00 Växjö DFF–Eskilstuna United
22 september 15.00 IFK Kalmar–Linköping
22 september 15.00 Hammarby–Kopparbergs/Göteborg
23 september 15.00 Vittsjö–Limhamn Bunkeflo
23 september 15.00 Djurgården–Piteå
23 september 16.00 Rosengård–Kristianstad

Omgång 19
29 september 15.00 Limhamn Bunkeflo–Växjö DFF
29 september 15.00 Hammarby–Kristianstad
30 september 15.00 Vittsjö–Rosengård
30 september 15.00 Piteå–Linköping
30 september 15.00 Kopparbergs/Göteborg–IFK Kalmar
30 september 17.00 Eskilstuna United–Djurgården

Omgång 20
13 oktober 14.00 Linköping–Eskilstuna United
13 oktober 15.00 Växjö DFF–Kopparbergs/Göteborg
14 oktober 14.00 IFK Kalmar–Piteå
14 oktober 15.00 Kristianstad–Limhamn Bunkeflo
14 oktober 15.00 Djurgården–Vittsjö
14 oktober 16.00 Rosengård–Hammarby

Omgång 21
20 oktober 15.00 Växjö DFF–Hammarby
20 oktober 15.00 Kristianstad–Kopparbergs/Göteborg
20 oktober 15.00 IFK Kalmar–Limhamn Bunkeflo
21 oktober 15.00 Vittsjö–Eskilstuna United
22 oktober 18.30 Rosengård–Piteå
23 oktober 19.00 Djurgården–Linköping

Omgång 22
27 oktober 15.30 Piteå–Växjö DFF
27 oktober 15.30 Linköping–Kristianstad
27 oktober 15.30 Kopparbergs/Göteborg–Rosengård
27 oktober 15.30 Limhamn Bunkeflo–Djurgården
27 oktober 15.30 Hammarby–Vittsjö
27 oktober 15.30 Eskilstuna United–IFK Kalmar

Damallsvenska mästare på 2010-talet 00:24
ARTIKELN HANDLAR OM