FA utreder Fergusons domarattack

Kallade domaren "otränad"

FA har startat en utredning med misstanke om ”olämpligt uppträdande” mot Manchester Uniteds manager Alex Ferguson.

Skotten anklagade domaren Alan Wiley för vara otränad efter Uniteds 2-2-match mot Sunderland.

”Han har till 3 november på sig att svara på anklagelserna”, skriver FA i ett uttalande.

Det var i början av månaden som Alex Ferguson gick till hård attack mot domaren Alan Wiley efter att United bara fått 2-2 mot Sunderland.

– Han är inte tillräckligt tränad för en match på den här nivån, sade Ferguson.

Nu riskerar managern kraftiga böter och en eventuell avstängning efter att Engelska fotbollsförbundet (FA) startat en utredning.

”En seriös och viktig fråga”

”Anklagelserna gäller kommentarer i media av Ferguson om domaren Alan Wiley efter Unteds match mot Sunderland på Old Trafford den 3 oktober”, skriver FA.

Ferguson hävdar fortsatt att kommentarerna inte var ett personligt påhopp utan ett sätt att ta upp vad managern anser är en viktig fråga i fotbollsvärlden.

– Meningen var att sätta ljuset på den seriösa och viktiga frågan om att domarnas fysiska form måste följa de ökade kraven som den moderna fotbollen ställer.

Publisert:

Allsvenska sillybrevet med Daniel Kristoffersson

Missa inga heta fotbollsnyheter – I detta nyhetsbrev ger Sportbladets Daniel Kristoffersson dig veckans hetaste nyheter, rykten och intervjuer från Allsvenskan.

ÄMNEN I ARTIKELN