BP inleder mot Djurgården – mästarna tar emot Malmö

Klart i dag: allsvenska programmet 2007

FOTBOLL

Vilka allsvenska matcher ska du se i år?

Här hittar du hela det allsvenska spelprogrammet.

Omgång 1:

6/4

15:00 Trelleborg - IFK Göteborg

18:00 Brommapojkarna - Djurgården

7/4

16:00 Elfsborg - Malmö FF

9/4

15:00 AIK - Kalmar FF

15:00 Gefle - Örebro

15:00 Halmstads BK - Helsingborgs IF

10/4:

19:00 GAIS&ndash - Hammarby

Omgång 2:

15/4

15:00 Hammarby - Trelleborg

15:00 Kalmar FF - Brommapojkarna

16/4

19:00 Djurgården - Halmstad

19:00 Helsingborgs IF - Gefle IF

19:00 Malmö FF - GAIS

17/4

19:00 IFK Göteborg - AIK

19:00 Örebro - Elfsborg

Omgång 3

21/4

16.00 Djurgården–Helsingborgs IF

22/4

15.00 Halmstads – Kalmar

15:00: Trelleborg – Malmö

23/4

19:00 GAIS – Örebro

19:00 Brommapojkarna - IFK Göteborg

19:00 Elfsborg - Gefle

24/4

20:00 AIK - Hammarby

Omgång 4:

28/4

16:00 Malmö FF - AIK

29/4

15:00 Hammarby - Brommapojkarna

15:00 Kalmar FF - Djurgården

30/4

17:00 Gefle - GAIS

17:00 IFK Göteborg - Halmstad

17:00 Örebro - Trelleborg

1/5</7b>

19:00 Helsingborg - Elfsborg

Omgång 5:

6/5

17:00 AIK - Helsingborg

17:00 Gefle - Kalmar FF

17:00 Trelleborg - Brommapojkarna

7/5

19:00 GAIS - Halmstad

19:00 Elfsborg - Djurgården

19:00 Örebro - IFK Göteborg

8/5

19:00 Malmö FF - Hammarby

Omgång 6:

12/5

19:00 Brommapojkarna - AIK

13/5

17:00 Hammarby - Örebro

17:00 Kalmar FF - Elfsborg

14/5

19:00 Djurgården - GAIS

19:00 Halmstad - Trelleborg

19:00 IFK Göteborg - Gefle

15/5

19:00 Helsingborg - Malmö FF

Omgång 7:

20/5

17:00 Gefle - Hammarby

17:00 Örebro - Malmö FF

21/5

19:00 AIK - Halmstad

19:00 GAIS - Kalmar FF

19:00 Trelleborg - Djurgården

22/5

19:00 Brommapojkarna - Helsingborg

19:00 Elfsborg - IFK Göteborg

Omgång 8:

26/5

16:00 Hammarby - Elfsborg

27/5

17:00 Kalmar FF - Trelleborg

17:00 Malmö FF - Gefle

28/5

19:00 Halmstad - Brommapojkarna

19:00 Helsingborg - Örebro

19:00 IFK Göteborg - GAIS

20:00 Djurgården - AIK

Omgång 9:

10/6

17:00 AIK - Örebro

11/6

19:00 Halmstad - Hammarby

19:00 Brommapojkarna - Malmö FF

19:00 Trelleborg - Gefle

12/6

19:00 Djurgården - IFK Göteborg

20:00 Kalmar FF - Helsingborg

14/6

19:00 GAIS - Elfsborg

Omgång 10:

19:00 Malmö FF - Halmstad

17/6

17:00 IFK Göteborg - Kalmar FF

17:00 Örebro - Brommapojkarna

18/6

19:00 Gefle - AIK

19:00 Helsingborg - GAIS

19:00 Elfsborg - Trelleborg

19/6

20:00 Hammarby - Djurgården

Omgång 11:

24/6

17:00 Gefle - Halmstad

17:00 Elfsborg - Brommapojkarna

25/6

19:00 GAIS - AIK

19:00 Trelleborg - Helsingborg

19:00 Örebro - Djurgården

26/6

19:00 Malmö FF - Kalmar FF

27/6

19:00 Hammarby - IFK Göteborg

Omgång 12:

1/7

17:00 Halmstad - Elfsborg

17:00 Brommapojkarna - GAIS

2/7

19:00 Djurgården - Gefle

19:00 IFK Göteborg - Malmö FF

19:00 Kalmar FF - Örebro

3/7

19:00 AIK - Trelleborg

4/7

19:00 Helsingborg - Hammarby

Omgång 13:

8/7

17:00 AIK - Elfsborg

17:00 Örebro - Halmstad

9/7

19:00 Djurgården - Malmö FF

19:00 Gefle - Brommapojkarna

19:00 Trelleborg - GAIS

10/7

19:00 IFK Göteborg - Helsingborg

11/7

19:00 Kalmar FF - Hammarby

Omgång 14:

15/7

17:00 Helsingborg - IFK Göteborg

17:00 Elfsborg - AIK

16/7

19:00 Halmstad - Örebro

19:00 Brommapojkarna - Gefle

19:00 Malmö FF - Djurgården

17/7

19:00 GAIS - Trelleborg

18/7

19:00 Hammarby - Kalmar FF

Omgång 15:

22/7

17:00 Djurgården - Elfsborg

23/7

19:00 Helsingborg - AIK

19:00 Brommapojkarna - Trelleborg

30/7

19:00 Halmstad - GAIS

19:00 Kalmar FF - Gefle

31/7

19:00 IFK Göteborg - Örebro

1/8

19:00 Hammarby - Malmö FF

Omgång 16:

4/8

16:00 Elfsborg - Kalmar FF

5/8

17:00 Trelleborg - Halmstad

17:00 Örebro - Hammarby

6/8

19:00 AIK - Brommapojkarna

19:00 GAIS - Djurgården

19:00 Gefle - IFK Göteborg

7/8

19:00 Malmö FF - Helsingborg

Omgång 17:

28/7

16:00 Trelleborg - Elfsborg

12/8

17:00 AIK - Gefle

17:00 GAIS - Helsingborg

17:00 Kalmar FF - IFK Göteborg

13/8

19:00 Halmstad - Malmö FF

19:00 Brommapojkarna - Örebro

20:00 Djurgården - Hammarby

Omgång 18:

16/8

19:00 IFK Göteborg - Djurgården

18/8

16:00 Hammarby - Halmstad

16:00 Elfsborg - GAIS

16:00 Malmö FF - Brommapojkarna

19/8

17:00 Gefle - Trelleborg

17:00 Helsingborg - Kalmar FF

17:00 Örebro - AIK

Omgång 19:

25/8

16:00 Brommapojkarna - Hammarby

16:00 Elfsborg - Helsingborg

26/8

17:00 AIK - Malmö FF

17:00 Trelleborg - Örebro

27/8

19:00 Djurgården - Kalmar FF

19:00 GAIS - Gefle

19:00 Halmstad - IFK Göteborg

Omgång 20:

30/8

19:00 Malmö FF - Trelleborg

2/9

17:00 IFK Göteborg - Brommapojkarna

17:00 Kalmar FF - Halmstad

3/9

19:00 Gefle - Elfsborg

19:00 Helsingborg - Djurgården

19:00 Örebro - GAIS

20:00 Hammarby - AIK

Omgång 21:

15/9

16:00 IFK Göteborg - Elfsborg

16/9

17:00 Halmstad - AIK

17:00 Helsingborg - Brommapojkarna

17:00 Kalmar FF - GAIS

17/9

19:00 Djurgården - Trelleborg

19:00 Hammarby - Gefle

19:00 Malmö FF - Örebro

Omgång 22:

23/9

17:00 Brommapojkarna - Halmstad

17:00 Trelleborg - Kalmar FF

24/9

19:00 Gefle - Malmö FF

19:00 Elfsborg - Hammarby

19:00 Örebro - Helsingborg

20:00 AIK - Djurgården

25/9

19:00 GAIS - IFK Göteborg

Omgång 23:

29/9

16:00 Brommapojkarna - Elfsborg

30/9

17:00 AIK - GAIS

17:00 Halmstad - Gefle

17:00 Helsingborg - Trelleborg

1/10

19:00 Djurgården - Örebro

19:00 IFK Göteborg - Hammarby

19:00 Kalmar FF - Malmö FF

Omgång 24:

7/10

15:00 GAIS - Brommapojkarna

15:00 Gefle - Djurgården

15:00 Trelleborg - AIK

8/10

19:00 Hammarby - Helsingborg

19:00 Elfsborg - Halmstad

19:00 Malmö FF - IFK Göteborg

19:00 Örebro - Kalmar FF

Omgång 25:

21/10

15:00 AIK - IFK Göteborg

15:00 GAIS - Malmö FF

15:00 Gefle - Helsingborg

15:00 Halmstad - Djurgården

15:00 Brommapojkarna - Kalmar FF

15:00 Elfsborg - Örebro

15:00 Trelleborg - Hammarby

Omgång 26:

28/10

15:00 Djurgården - Brommapojkarna

15:00 Hammarby - GAIS

15:00 Helsingborg - Halmstad

15:00 IFK Göteborg - Trelleborg

15:00 Kalmar FF - AIK

15:00 Malmö FF - Elfsborg

15:00 Örebro - Gefle

Källa: Svenska Fotbollförbundet

Sportbladet.se ([email protected])