Så ser försäsongen ut för ditt lag

Kina, USA och Svenska cupen – så laddar klubbarna för Allsvenskan

FOTBOLL

AIK matchar i Kina, Malmö FF i USA – och Falkenberg på Kristineslätt.

Sista helgen i mars börjar allsvenskan och Sportbladet har listat samtliga allsvenska lags matcher på vägen dit.

AIK:

19 januari: Vasalunds IF (b), 5–2

27 januari: Molde FK (n), 1–4

30 januari: Rosenborg (n), 2–5

2 februari: FC Astra (n) 0–1

Kommande:

5 februari: FC Costuleni (n), La Manga (Spanien)

15 februari: Elfsborg (h), Skytteholms IP

23 februari: Liaoning Whowin FC (n), Shenzhen (Kina)

1 mars: Shenzhen Ruby FC (n), Shenzhen (Kina)

1 mars: Guangzhou FC (n), Shenzhen (Kina)

16 mars: HJK Helsingfors (h), Skytteholms IP

23 mars: Kalmar FF (h), Skytteholms IP

Djurgården:

25 januari: Union Berlin (h), 1–1

1 februari: IFK Mariehamn (h), 7–0

Kommande:

9 februari: Degerfors (h), Stadshagens IP

13 februari: Rosenborgs BK (b), Trondheim (Norge)

2 mars: IK Sirius (b, Svenska cupen), Lötens IP

9 mars: Assyriska (h, Svenska cupen), Tele2 Arena

16 mars: Halmstad (h, Svenska cupen), Tele2 Arena

BK Häcken:

25 januari: Lilleström (b), 0–3

28 januari: Ljungskile SK (h), 5–1

31 januari: Falkenbergs FF (h), 3–1

Kommande:

22 februari: Elfsborg (b), Borås Arena

25 februari: GAIS (h), Valhalla IP

1 mars: Örgryte IS (h, Svenska cupen), Valhalla IP

8 mars: Sandvikens IF (b, Svenska cupen), Sandviken

15 mars: Mjällby IF (h, Svenska cupen), Valhalla IP

22 mars: Vålerenga IF (h), Valhalla IP

Falkenbergs FF:

31 januari: BK Häcken (b), 1–3

Kommande:

4 februari: Halmia (h), Kristineslätt

8 februari: Lyngby (h), Kristineslätt

12 februari: GAIS (b), Valhalla IP

22 februari: Ängelholms FF (h), Kristineslätt

25 februari: Halmstads BK, ej bestämt

1 mars: Örebro SK (b), Behrn Arena

7 mars: Varbergs BoIS (b), Ankarvallen

Gefle IF:

26 januari: IFK Mariehamn (b), 2–2

1 februari: IK Sirius (h), 0–1

Kommande:

8 februari: Hammarby (b), Stadshagens IP

18 februari: FC Mika (n), Ayia Napa (Cypern)

21 februari: FC Changchun (n), Ayia Napa (Cypern)

26 februari: IK Frej (h), Strömvallen

2 mars: AFC United (b, Svenska cupen), Skytteholms IP

9 mars: GAIS (h, Svenska cupen), Strömvallen

16 mars: IFK Norrköping (b, Svenska cupen), Nya Parken

22 mars: GIF Sundsvall (b), Norrporten Arena

Halmstads BK:

25 januari: Mjällby AIF (b), 0–0

1 februari: Lyngby (b), 0–2

Kommande:

8 februari: Varbergs BoIS (h), Skedalaheds IP

25 februari: Falkenbergs FF, ej bestämt

2 mars: Assyriska (h, Svenska cupen), Skedalaheds IP

9 mars: IK Sirius (b, Svenska cupen), Lötens IP

16 mars: Djurgården (b, Svenska cupen), Tele2 Arena

22 mars: GAIS (h), Skedalaheds IP

Helsingborgs IF:

25 januari: FC Nordsjälland (b), 1–4

1 februari: Bröndby (n), 3–1

Kommande:

6 februari: OB Odense (h), Olympiafältet

22 februari: Lyngby BK (h), Olympiafältet

1 mars: Ljungskile SK (h, Svenska cupen), Färs & Frosta Arena

8 mars: Torslanda IK (b, Svenska cupen), Valhalla IP

16 mars: Syrianska (h, Svenska cupen), Olympia

IF Brommapojkarna:

Kommande:

5 februari: Kalmar FF (n), Ayia Napa (Cypern)

8 februari: FC Südova (n), Ayia Napa (Cypern)

11 februari: Syrianska (h), Grimsta IP

15 februari: GIF Sundsvall (b), Norrporten Arena

25 februari: Hammarby IF (h), Grimsta IP

1 mars: Carlstad United (b, Svenska cupen), Ilanda IP

9 mars: Jönköping Södra (h, Svenska cupen), Grimsta IP

15 mars: Åtvidaberg (b, Svenska cupen), Kopparvallen

IF Elfsborg:

Kommande:

5 februari: Steua Bucarest (n), Marbella (Spanien)

9 februari: Dynamo Kiev (n), Marbella (Spanien)

15 februari: AIK (b), Skytteholms IP

18 februari: Örgryte IS (b), Valhalla IP

22 februari: BK Häcken (h), Borås Arena

1 mars: Östersunds FK (h, Svenska cupen), Borås Arena

8 mars: Rynninge IK (b, Svenska cupen), Behrn Arena

15 mars: Östers IF (h, Svenska cupen), Borås Arena

IFK Göteborg:

30 januari: Steua Bukarest (n), 0–0

3 februari: Lokomotiv Plovdiv (n), 4–0

Kommande:

7 februari: Dynamo Bukarest eller Guangzhou Evergrande (n), Marbella (Spanien)

15 februari: Ålborg (h), Valhalla IP

21 februari: Östers IF (b), Tipshallen

1 mars: IFK Värnamo (h, Svenska cupen), Valhalla IP

8 mars: Hudiksvalls FF (b, Svenska cupen), Sparbanken Arena

15 mars: GIF Sundsvall (h, Svenska cupen), Valhalla IP

IFK Norrköping:

1 februari: Assyriska (h), 2–1

1 februari: Sylvia (h), 0–2

Kommande:

7 februari: Åtvidabergs FF (h), Nya Parken

1 mars: GAIS (h, Svenska Cupen), Nya Parken

9 mars: AFC United (b, Svenska cupen), Skytteholms IP

16 mars: Gefle IF (h, Svenska cupen), Nya Parken

Kalmar FF:

25 januari: Oskarshamns AIK (h), 2–1

1 februari: Mjällby AIF (b), 1–0

Kommande:

5 februari: Brommapojkarna (n), Ayia Napa (Cypern)

8 februari: FK Sloboda Uzice (n), Ayia Napa (Cypern)

15 februari: Östers IF (b), Tipshallen

19 februari: Jönköpings Södra (h), Gasten

23 februari: Örebro SK (b), Behrn Arena

12 mars: Haugesund FK (n), Marbella (Spanien)

17 mars: Rosenborg (n), Marbella (Spanien)

Malmö FF:

1 februari: New England Revolution (b), 1–1

Kommande:

5 februari: Columbus Crew (n), Florida (USA)

18 februari: FC Nordsjälland (b), Farum (Danmark)

24 februari: Mjällby IF (h), Malmö IP

1 mars: Degerfors IF (h, Svenska cupen), Malmö IP

8 mars: Ängelholms FF (b, Svenska cupen), Malmö IP

15 mars: Hammarby (h, Svenska cupen), Malmö Stadion

Mjällby AIF:

25 januari: Halmstads BK (h), 0–0

1 februari: Kalmar FF (h), 0–1

Kommande:

8 februari: Ängelholms FF (h), Strandvallen konstgräs

24 februari: Malmö FF (b), Malmö IP

1 mars: Sandvikens IF (b, Svenska cupen), Sandvikens IP

8 mars: Örgryte IS (h, Svenska cupen), Strandvallen konstgräs

15 mars: BK Häcken (b, Svenska cupen), Valhalla IP

Åtvidabergs FF:

25 januari: Assyriska FF (h), 5–1

1 februari: Husqvarna FF (h), 1–1

Kommande:

7 februari: IFK Norrköping (b), Nya Parken

14 februari: Hammarby (b), Stadshagens IP

20 februari: Halmstads BK (n), Oliva (Spanien)

26 februari: Motala AIF (b), Motala Idrottspark

2 mars: Jönköpings Södra (h, Svenska cupen), Kopparvallen

8 mars: Carlstad United (b, Svenska cupen), Ilanda IP

15 mars: Brommapojkarna (h, Svenska cupen), Kopparvallen

22 mars: Degerfors IF (h), Kopparvallen

Örebro SK:

25 januari: IK Brage (h), 1–0

Kommande:

5 februari: FH Hafnafjarðar (n), Algarve (Portugal)

8 februari: SV Mattersburg (n), Algarve (Portugal)

10 februari: FC Slovan Liberec (n), Algarve (Portugal)

14 februari: IK Sirius (h), Behrn Arena

23 februari: Kalmar FF (h), Behrn Arena

1 mars: Falkenbergs FF (h), Behrn Arena

23 mars: Vålerengen (h), Behrn Arena

Fotnot: Datum och motståndare kommer från klubbarnas officiella hemsidor eller från Svenska Fotbollsförbundets hemsida.

ARTIKELN HANDLAR OM