Superettan – nästa års hetaste serie?

Nu är spelschemat spikat.

FOTBOLL

Vi har Rikard Norling i Assyriska, Henrik Larsson i Landskrona och Jesper Blomqvist i Hammarby.

Bland mycket annat.

Superettan blir het i vår och nu är spelchemat färdigställt. Boka in datumen på en gång!

Foto: Scanpix
Henrik Larssons Landskrona möter Degerfors i den första omgången.

Omgång 1

10/4

16:00 Falkenberg - Jönköpings Södra

16:00 Landskrona - Degerfors (TV4)

11/4

16:00 Trollhättan - Assyriska

17:00 Syrianska - Ljungskile

12/4

19:00 Norrköping - Öster

19:00 Örgryte - Väsby United

13/4

19:00 Sundsvall - Brage

19:00 Ängelholm - Hammarby (TV4 Sport)

Omgång 2

16/4

19:15 Degerfors - Örgryte (TV4 Sport)

17/4

16:00 Väsby United - Falkenberg

16:00 Öster - Syrianska

18/4

16:00 Assyriska - Norrköping

16:00 Brage - Trollhättan

16:00 Ljungskile - Landskrona

20/4

19:00 Jönköpings Södra - Ängelholm

19:15 Hammarby - Sundsvall (TV4 Sport)

Omgång 3

22/4

19:00 Assyriska - Öster (TV4 Sport)

25/4

17:00 Ängelholm - Väsby United

26/4

19:00 Norrköping - Brage

19:00 Örgryte - Ljungskile

19:00 Landskrona - Syrianska

27/4

19:00 Sundsvall - Jönköpings Södra

19:00 Falkenberg - Degerfors

19:15 Trollhättan - Hammarby (TV4 Sport)

Omgång 4

29/4

19:00 Syrianska - Örgryte (TV4 Sport)

19:00 Öster - Landskrona

30/4

18:00 Brage - Assyriska

1/5

16:00 Hammarby - Norrköping (TV4)

16:00 Jönköpings Södra - Trollhättan

16:00 Väsby United - Sundsvall

16:00 Degerfors - Ängelholm

16:00 Ljungskile - Falkenberg

Omgång 5

4/5

19:00 Brage - Öster

19:00 Assyriska - Hammarby (TV4 Sport)

5/5

19:00 Norrköping - Jönköpings Södra

19:00 Trollhättan - Väsby United

19:00 Sundsvall - Degerfors

19:00 Ängelholm - Ljungskile

19:00 Falkenberg - Syrianska

19:00 Örgryte - Landskrona (TV4 Sport)

Omgång 6

7/5

19:15 Hammarby - Brage (TV4 Sport)

9/5

16:00 Östers - Örgryte

17:00 Degerfors - Trollhättan

17:00 Syrianska - Ängelholm

10/5

19:00 Väsby United - Norrköping

19:00 Jönköpings Södra - Assyriska

11/5

19:00 Landskrona - Falkenberg

19:15 Ljungskile - Sundsvall (TV4 Sport)

Omgång 7

13/5

17:00 Hammarby - Öster (TV4 Sport)

14/5

19:15 IFK Norrköping FK - Degerfors IF (TV4 Sport)

15/5

16:00 Trollhättan - Ljungskile

16:00 Sundsvall - Syrianska

16:00 Assyriska - Väsby United

16:00 Brage - Jönköpings Södra

16:00 Ängelholm - Landskrona

17/5

20:00 Falkenberg - Örgryte

Omgång 8

21/5

19:15 Landskrona - Sundsvall (TV4 Sport)

22/5

16:00 Ljungskile - Norrköping

16:00 Syrianska - Trollhättan

16:00 Öster - Falkenberg

16:00 Degerfors - Assyriska

16:00 Väsby United - Brage

24/5

19:00 Örgryte - Ängelholm

25/5

19:15 Jönköpings Södra - Hammarby (TV4 Sport)

Omgång 9

28/5

19:15 Jönköpings Södra - Öster (TV4 Sport)

29/5

16:00 Sundsvall - Örgryte

16:00 Assyriska - Ljungskile

16:00 Brage - Degerfors

16:00 Hammarby - Väsby United

16:00 Norrköping - Syrianska

16:00 Ängelholm - Falkenberg

1/6

19:15 Trollhättan - Landskrona (TV4 Sport)

Omgång 10

10/6

19:15 Degerfors - Hammarby (TV4 Sport)

12/6

16:00 Landskrona - Norrköping

16:00 Örgryte - Trollhättan

16:00 Falkenberg - Sundsvall

16:00 Öster - Ängelholm

16:00 Ljungskile - Brage

16:00 Väsby United - Jönköpings Södra

13/6

18:30 Syrianska - Assyriska (TV4 Sport)

Omgång 11

16/6

19:00 Norrköping - Örgryte

19:00 Trollhättan - Falkenberg

19:00 Sundsvall - Ängelholm

19:00 Väsby United - Öster

19:00 Assyriska - Landskrona

19:00 Brage - Syrianska

19:00 Hammarby - Ljungskile

19:00 Jönköpings Södra - Degerfors

Omgång 12

19/6

16:00 Falkenberg - Norrköping

16:00 Ängelholm - Trollhättan

16:00 Öster - Sundsvall

16:00 Örgryte - Assyriska

16:00 Ljungskile - Jönköpings Södra

16:00 Degerfors - Väsby United

20/6

18:00 Syrianska FC - Hammarby

21/6

19:00 Landskrona - Brage

Omgång 13

27/6

18:00 Trollhättan - Sundsvall

18:00 Degerfors - Öster

18:00 Assyriska - Falkenberg

18:00 Hammarby - Landskrona

28/6

19:00 Norrköping - Ängelholm

19:00 Brage - Örgryte

19:00 Jönköpings Södra - Syrianska

19:00 Väsby United - Ljungskile

Omgång 14

4/7

18:00 Falkenberg - Brage

18:00 Syrianska - Väsby United

18:00 Ljungskile - Degerfors

18:00 Ängelholm - Assyriska

5/7

19:00 Sundsvall - Norrköping

19:00 Öster - Trollhättan

19:00 Örgryte - Hammarby

19:00 Landskrona - Jönköpings Södra

Omgång 15

10/7

16:00 Brage - Ängelholm

17:00 Assyriska - Sundsvall

12/7

19:00 Degerfors - Syrianska

19:00 Ljungskile - Öster

19:00 Hammarby - Falkenberg

19:00 Norrköping - Trollhättan

19:00 Väsby United - Landskrona

20:00 Jönköpings Södra - Örgryte

Omgång 16

1/7

16:00 Ängelholms - Brage

17/7

16:00 Trollhättan - Norrköping

16:00 Öster - Ljungskile

16:00 Syrianska - Degerfors

19:00 Landskrona - Väsby United

18/7

18:00 Sundsvall - Assyriska

18:00 Falkenberg - Hammarby

20/7

19:00 Örgryte - Jönköpings Södra

Omgång 17

24/7

16:00 Öster - Norrköping

16:00 Brage - Sundsvall

16:00 Jönköpings Södra - Falkenberg

16:00 Väsby United - Örgryte

16:00 Degerfors - Landskrona

25/7

18:00 Assyriska - Trollhättan

18:00 Hammarby - Ängelholm

18:00 Ljungskile - Syrianska

Omgång 18

28/7

19:00 Norrköping - Assyriska

19:00 Trollhättan - Brage

19:00 Falkenberg - Väsby United

19:00 Örgryte - Degerfors

19:00 Landskrona - Ljungskile

19:00 Ängelholm - Jönköpings Södra

29/7

19:00 Sundsvall - Hammarby

19:00 Syrianska - Öster

Omgång 19

1/8

18:00 Brage - Norrköping

18:00 Hammarby - Trollhättan

18:00 Jönköpings Södra - Sundsvall

18:00 Väsby United - Ängelholm

18:00 Degerfors - Falkenberg

18:00 Ljungskile - Örgryte

18:00 Syrianska - Landskrona

18:00 Öster - Assyriska

Omgång 20

7/8

16:00 Trollhättan - Jönköpings Södra

16:00 Sundsvall - Väsby United

16:00 Falkenberg - Ljungskile

16:00 Ängelholm - Degerfors

8/8

18:00 Assyriska - Brage

9/8

19:00 Norrköping - Hammarby

19:00 Örgryte - Syrianska FC

10/8

19:00 Landskrona - Öster

Omgång 21

12/8

19:00 Jönköpings Södra - Norrköping

19:00 Väsby United - Trollhättan

19:00 Ljungskile - Ängelholm

14/8

16:00 Degerfors - Sundsvall

16:00 Öster - Brage

15/8

18:00 Syrianska - Falkenberg

18:00 Hammarby - Assyriska

16/8

19:00 Landskrona - Örgryte

Omgång 22

18/8

19:00 Norrköping - Väsby United

19:00 Trollhättan - Degerfors

19:00 Brage - Hammarby

19/8

19:00 Sundsvall - Ljungskile

19:00 Falkenberg - Landskrona

19:00 Örgryte - Öster

19:00 Assyriska - Jönköpings Södra

19:00 Ängelholm - Syrianska

Omgång 23

21/8

19:00 Degerfors - Norrköping

22/8

18:00 Syrianska - Sundsvall

18:00 Väsby United - Assyriska

23/8

19:00 Ljungskile - Trollhättan

19:00 Öster - Hammarby

19:00 Jönköpings Södra - Brage

24/8

19:00 Landskrona - Ängelholm

19:00 Örgryte - Falkenberg

Omgång 24

28/8

18:30 Sundsvall - Landskrona

29/8

18:00 Falkenberg - Öster

18:00 Assyriska - Degerfors

18:00 Ängelholm - Örgryte

30/8

19:00 Norrköping - Ljungskile

19:00 Trollhättan - Syrianska

19:00 Brage - Väsby United

19:00 Hammarby - Jönköpings Södra

Omgång 25

12/9

17:00 Syrianska - Norrköping

17:00 Ljungskile - Assyriska

17:00 Falkenberg - Ängelholm

13/9

19:00 Örgryte - Sundsvall

19:00 Degerfors IF - IK Brage

19:00 Väsby United - Hammarby

14/9

19:00 Landskrona - Trollhättan

19:00 Öster - Jönköpings Södra

Omgång 26

19/9

17:00 Ängelholm - Öster

17:00 Assyriska - Syrianska

20/9

19:00 Norrköping - Landskrona

19:00 Trollhättan - Örgryte

19:00 Brage - Ljungskile

19:00 Hammarby - Degerfors

19:00 Jönköpings Södra - Väsby United

21/9

19:00 Sundsvall - Falkenberg

Omgång 27

23/9

19:00 Öster - Väsby United

26/9

17:00 Falkenberg - Trollhättan

17:00 Syrianska - Brage

17:00 Ljungskile - Hammarby

17:00 Ängelholm - Sundsvall

27/9

19:00 Örgryte - Norrköping

19:00 Degerfors - Jönköpings Södra

28/9

19:00 Landskrona - Assyriska

Omgång 28

2/10

16:00 Väsby United - Degerfors

3/10

17:00 Assyriska - Örgryte

17:00 Norrköping - Falkenberg

4/10

19:00 Trollhättan - Ängelholm

19:00 Sundsvall - Öster

19:00 Brage - Landskrona

19:00 Hammarby - Syrianska

19:00 Jönköpings Södra - Ljungskile

Omgång 29

17/10

14:00 Sundsvall - Trollhättan

14:00 Falkenberg - Assyriska

14:00 Öster - Degerfors

14:00 Örgryte - Brage

14:00 Landskrona - Hammarby

14:00 Syrianska - Jönköpings Södra

14:00 Ljungskile - Väsby United

14:00 Ängelholm - Norrköping

Omgång 30

23/10

16:00 Norrköping - Sundsvall

16:00 Trollhättan - Öster

16:00 Assyriska - Ängelholm

16:00 Brage - Falkenberg

16:00 Hammarby - Örgryte

16:00 Jönköpings Södra - Landskrona

16:00 Väsby United - Syrianska

16:00 Degerfors - Ljungskile