Titta, alla nyförvärv och förluster i superettan

Foto: LENNART MÅNSSON/BILDBYRÅN
2008 spelade Fredrik Stoor mot Frankrike i A-landslaget. I vår lirar han i BP i Superettan.
FOTBOLL

2008 fick han speltid i samtliga Sveriges EM-matcher.

Sju år senare får Brommapojkarnas värvning av ytterbacken Fredrik Stoor anses vara den åtminstone namnkunnigaste övergången inför den kommande säsongen av superettan.

AFC United

Tränare: Özcan Melkemichel.

Placering 2014: 1:a i division 1 norra.

Premiär: Mjällby (b) 8 april

In: Othman El Kabir, Rabi Elia, Filip Rogic, Chidi Omeje, Denis Viana Da Silva, Uros Delic, Robert Massi, Mohamed Buya, Danijel Morariju, Haris Cirak, Yussuf Saleh.

Ut: Alessandro Pereira, Ricardo Gray, Ben Everson, Alex Santos, Liam Moleswoth, Haris Skenderovic, Alexis Bayon, William Rodrigues de Freitas, Yago Souza Baggio, Emmanuel Dogbe.

Assyriska

Tränare: Azrudin Valentic.

Placering 2014: 14:e.

Premiär: Ängelholm (b) 5 april.

In: Rani Besara, Christer Youssef, Isa Demir, Adrian Engdahl, Gustavo Blanco Leschuk, Andreas Haddad, Jani Tanska.

Ut: Anton Olofsson, Sotirios Papagiannopolus, Hezha Agal, Levon Pachajyan, Kaimar Saag, Fuad Hyseni, Yousef Yousef.

Brommapojkarna

Tränare: Magni Fannberg.

Placering 2014: 16:e i allsvenskan.

Premiär: Östersund (h) 3 april.

In: Rasmus Emanuelsson, Fredrik Stoor, Fredric Jonson, Edwin Alexi Gomez, Luis Cabezas.

Ut: Ivo Vazgec, Tim Björkström, Andreas Eriksson, Nicklas Bärkroth, Jesper Karlström, Mauricio Albornoz, Dardan Rexhepi, Victor Söderström, Martin Falkeborn.

Degerfors

Tränare: Patrik Werner och Jonas Lindskog.

Placering 2014: 7:a.

Premiär: Utsikten (b) 3 april.

In: Simon Molander, Boris Lumbana, Hampus Zackrisson, Fuad Hyseni, Govend Haidar, Hannes Fritzon, Ludvig Fritzon, Erik Sachs, Oscar Klasson.

Ut: Niklas Klingberg, Pontus Jakobsson, Jesper Karlsson, Ebrahim Seedat, Alexander Hjärpe, Ferhad Ayaz, Emil Hedzén, Jesper Karlsson, Sebastian Castro-Tello.

Frej

Tränare: Bartosz Grzelak.

Placering 2014: 2:a i division 1 norra.

Premiär: Jönköpings Södra (h) 6 april.

In: Joakim Runnemo, Adam Gradén, Daniel Theorin, Jacob Glasberg, Viktor Lövgren, Victor Söderström, Dominic Oduro.

Ut: Filip Almström-Tähti, Sebastian Balsom, Henrik Bengtsson.

Gais

Tränare: Per-Ola Ljung.

Placering 2014: 11:a.

Premiär: Varberg (h) 6 april.

In: Patrik Ingelsten, Johan Lundgren, Bragi Bergsson, David Björkeryd, Calle Svensson, Yussif Chibsah, Pule Maraisane.

Ut: Asgeir Börkus Asgeirsson, Fredrik Jonsson, Andreas Drugge, Hampus Furublad, Hampus Andersson, Benjamin Eriksson, Gabriel Altemark-Vanneryr, Joakim Edström, Marcus Översjö, Mirza Mujcic.

IFK Värnamo

Tränare: Peter Johansson och Jörgen Petersson.

Placering 2014: 9:a.

Premiär: Ljungskile (h) 7 april.

In: Elvis Dani, Alexander Blomqvist, Viktor Nilsson, Issam Jebali, Henrik Widén, Archford Uche Gutu, Petar Petrovic.

Ut: Juan Robledo, David Björkeryd, Anton Henningsson, Behar Ferizi.

Jönköpings Södra

Tränare: Jimmy Thelin.

Placering 2014: 4:a.

Premiär: Frej (b) 6 april.

In: Tobias Nilsson, Sebastian Holmqvist, Liridon Silka, Tim Söderström, Jonathan Tamimi-Syberg.

Ut: Niklas Helgesson, Oskar Olsson, Samuel Adjei, Jonathan Drott, Karl Svensson, Jesper Manns, Dijan Vukojevic, Amer Eriksson-Ibragic.

Ljungskile

Tränare: Tor-Arne Fredheim.

Placering 2014: 3:a.

Premiär: IFK Värnamo (b) 7 april.

In: Alexander Mellqvist, Peiman Eliassi, Hampus Andersson, Gabriel Altemark-Vanneryr, Allan Mohideen, Roberto Kljajic, Admir Bajrovic, Linus Dahl, Philip Hofvenström.

Ut: Dominic Furness, David Johannesson, Korab Bakraqi, Alex Hortwath, James Sinclair, Rebin Sulaka, Anton Tideman, Jonathan Rasheed.

Mjällby

Tränare: Anders Linderoth.

Placering 2014: 15:e i allsvenskan.

Premiär: AFC United (h) 8 april.

In: Benjamin Fadi, Joel Wedenell, Lumala Abdu, Robin Cederberg, Ahmed El-Amran.

Ut: Viktor Agardius, Patrik Ingelsten, Joel Enarsson, Jasmin Sudic, Viktor Götesson, Robin Strömberg, Viktor Nilsson, Andreas Blomqvist, Alexander Lundin, Kristian Haynes, Christian Wilhelmsson, Anton Dahlström, Daniel Ivanovski.

Sirius

Tränare: Kim Bergstrand.

Placering 2014: 6:a.

Premiär: Syrianska (b) 6 april.

In: Andreas Eriksson, Jonathan Lundbäck, Frej Ersa Engberg, Lukas Jonsson, Nicklas Maripuu, Erik Figueroa.

Ut: Mathias Benker, Viktör Lövgren, Johan Arneng, Elliot Käck, Armin Tankovic, Yussuf Saleh, Joakim Runnemo, Joel Rydstrand, Jonas Bylund, Kerim Mrabti.

Syrianska

Tränare: Nemanja Miljanovic.

Placering 2014: 10:a.

Premiär: Sirius (h) 6 april.

In: Mattias Liljestrand, Daniel Bennassar Nilsson, Sonny Karlsson, Victor Wenersson, Hampus Elgan, Stefan Ilic, Samuel Akintoye, Rebin Sulaka, Tarlysson Meneguiss, Nahir Oyal, Dwayne Miller, Viktor Gergin.

Ut: Fabrizio Prattico, Suleyman Aslan, Diego Brum, Nicola Grubjesic, Robert Massi, Rabi Elia, Gerlem, Kevin Bisse, Sharbel Touma.

Utsikten

Tränare: Janne Carlsson.

Placering 2014: 1:a i division 1 södra.

Premiär: Degerfors (h) 3 april.

In: David Asmar, Jesper Westermark, Jonas Hellgren, Jonas Bjurström, Rany Younan, Joakim Edström, Peter Nilsson, Mirza Mujcic.

Ut: Jon Stockhaus, Per Nylander.

Varberg

Tränare: Jörgen Wålemark.

Placering 2014: 8:a.

Premiär: Gais (b) 6 april.

In: David Johannesson, Joakim Lindner, Peter Nyström, Ajsel Kujovic, Martin Ingesson, Elias Andersson, Mats André Kaland, Anton Tideman, Oliver Nåfors, Joel Palmqvist, Thomas Boakye.

Ut: Erkan Saglik, Alexander Mellqvist, Kujtim Bala, Anton Sandberg Magnusson, Fredrik Björk, Vladica Zlojutro, Ibrahim Koroma.

Ängelholm

Tränare: Joakim Persson.

Placering 2014: 12:a.

Premiär: Assyriska (h) 5 april.

In: Oscar Berglund, Martin Rudolfsson, Carl Lindell, Marcus Bergholtz, Vladica Zlojutro, Piotr Johansson.

Ut: Jakob Augustsson, Mikael Dahlgren, Matt Pyzdrowski, Monday Samuel, Othman El Kabir, Michael Babier, Junes Barny, Muamet Asanovski, Omid Nazari.

Östersund

Tränare: Graham Potter.

Placering 2014: 5:a.

Premiär: Brommapojkarna (b) 3 april.

In: Sebastian Lundbäck, Hosam Aiesh, Dragan Kapcevic, Jonathan Azulay, Michael Omoh, Kujtim Bala, James Sinclair, Ronald Mukii, Monday Samuel.

Ut: Ammar Ahmed, Luka Peric, Stefan Ilic, Taylor Morgan, James Baldwin, Thomas Boakye, Alexis Mendiola.

Källor: Svenska fotbollförbundet, Eliteprospects.com, fotbollstransfers.com, klubbarnas webbplatser.

TT