Världsrekord i Globen

Defar krossade rekordet på 5 000 meter

Foto: Björn Tilly
Meseret Defar.
SPORTBLADET

Globen har upplevt sitt sjätte världsrekord.

På 5 000 meter i GE-galan slog Meseret Defar till med 14.24.37.

Det är en kross av det gamla rekordet som löd på 14.27.42.

Hon har inte förlorat ett inomhuslopp på sex år.

I Globen på onsdagen tog Meseret Defar också världsrekordet på 5 000 meter med tiden 14.24,37.

– Jag vill tacka den svenska publiken, sade hon efter rekordet.

Då flera av de största svenskarna friidrottsstjärnorna saknas under inomhussäsongen behövdes något för att tända publiken.

Det gjorde Meseret Defar.

Och publiken tände henne.

När speakern, med stigande falsett, kontinuerligt rapporterade om varvtider långt under världsrekordtempot vaknade de drygt 10 000 åskådarna på läktarna till liv. När den lilla lätta etiopiskan svävade fram över golvet under slutvarven så stod den jublande publiken i Globen upp.

– Publiken var helt fantastiskt. De hjälpte mig oerhört mycket – det var ett helt underbart lopp, sade Defar till TT.

Hon stannade klockan på tiden 14.24,37, drygt tre sekunder snabbare än landsmaninnan Tirunesh Dibabas tidigare inomhusvärldsrekord.

Världsrekordet är det sjunde som noterats under de 20 år som det funnits en friidrottsgala i Globen.

Defar, som vunnit OS-guld och VM-guld på 5 000 meter, kan nu åter titulera sig världsrekordhållare på den distansen. Allra bäst är hon dock på 3 000 meter. Där har hon vunnit inomhus-VM tre gånger i följd och har innevärldsrekordet (8.23,72).

Nu åker Defar vidare till en gala i Prag nästa torsdag. Då satsar hon på världsrekord igen.

– Jag ska bara bestämma mig om det blir på 3 000 eller 5 000 meter.

Så talar bara någon som inte förlorat på sex år.

FAKTA

STOCKHOLM

herrar, 400 m, A-final

1) Tyler Christopher, Kanada, 47,01, 2) Johan Wissman, Sverige, 47,34, 3) Anton Kokorin, Ryssland, 48,13, 4) Andreas Mokdasi, Sverige, 48,83.

B-final

1) Nil de Oliveira, Brasilien, 47,63, 2) Jacob Riis, Danmark, 47,64, 3) Milaud Rahmani, Algeriet, 48,81, 4) Thomas Nikitin, Sverige, 48,82.

800 m, A-final

1) Jurij Borzakovskij, Ryssland, 1.48,13, 2) Ismail Ismail, Sudan, 1.48,20, 3) Mattias Claesson, Sverige, 1.48,93, 4) Jackson Kivuna, Kenya, 1.49,16, 5) Wilfred Bungei, do, 1.50,11, 6) Nadjim Manseur, Algeriet, 1.50,41.

B-final

1) Dima Jurkevic, Lettland, 1.48,22, 2) Richard Hill, Storbritannien, 1.48,58, 3) Robert Rotkirch, Finland, 1.49,47, 4) Anton Asplund, Sverige, 1.51,24, 5) Tommy Granlund, Finland, 1.51,83, 6) Morten Velde, Norge, 1.52,51, 7) Albin Johansson, Sverige, 1.56,48.

1 000 m

1) Abubaker Kaki, Sudan, 2.17,56, 2) Mehdi Baala, Frankrike, 2.18,20, 3) Geoffrey Rono, Kenya, 2.19,40, 4) Boaz Lalang, do, 2.19,91, 5) Marcin Lewandowski, Polen, 2.20,17, 6) Rui Silva, Portugal, 2.20,31, 7) Tarek Boukensa, Algeriet, 2.21,07, 8) David Krummenacker, USA, 2.21,36.

1 500 m

1) Abubaker Kamal Ali, Qatar, 3.41,69, 2) Osman Yahya, Sudan, 3.41,90, 3) Mikael Bergdahl, Finland, 3.44,28, 4) Niclas Sandells, do, 3.44,35, 5) Adnan Agar, Sverige, 3.44,38, 6) Nacerddine Hallil, do, 3.46,81, 7) Kjetil Måkestad, Norge, 3.47,43, 8) John Laselle, Sverige, 3.49,34, 9) Jakob Hannibal, do, 3.52,49, 10) Rashid Benjira, do, 3.55,17, 11) Henrik Löfås, do, 3.55,29, 12) Niklas Österberg, do, 3.57,21, 13) Fredrik Johansson, do, 3.58,68, 14) Andreas Rehnborg, do, 4.01,34, 15) Kristoffer Vilkancis, do, 4.01,58.

3 000 m

1) Paul Kipsiele Koech, Kenya, 7.32,80, 2) Bouabdallah Tahri, Frankrike, 7.40,00, 3) James Kwalia C'Kirui, Qatar, 7.52,54, 4) Olle Walleräng, Sverige, 7.53,81, 5) Mustafa Mohamed, do, 7.54,05, 6) Johan Wallerstein, do, 7.54,43, 7) Oskar Käck, do, 7.55,89, 8) Martin Steinbauer, Österrike, 7.58,31, 9) Tiidrek Nurme, Estland, 7.59,31, 10) Ahmed El Radi, Sudan, 8.01,62.

60 m häck, A-final

1) Dexter Faulk, USA, 7,56, 2) Maksim Lynsja, Vitryssland, 7,74, 3) Jeff Porter, USA, 7,83, 4) Robert Kronberg, Sverige, 7,83, 5) Wiliam Sharman, Storbritannien, 7,84, 6) Anwar Moore, USA, 7,90.

B-final

1) Niklas Wiberg, Sverige, 8,16, 2) Anton Forsberg, do, 8,41, 3) Lasse Ohtamaa, do, 8,51, 4) Jonathan Eklund, do, 8,53, 5) Daniel Almgren, do, 8,68.

Längd

1) Ibrahim Camejo, Kuba, 8,05, 2) Michel Torneus, Sverige, 7,87, 3) Mauro Vinicius da Silva, Brasilien, 7,81, 4) Morten Jensen, Danmark, 7,73, 5) Wilfredo Martinez, Kuba, 7,70, 6) Juho–Matti Pimiä, Finland, 7,62, 7) Niklas Wiberg, Sverige, 7,59, 8) Norris Frederick, USA, 7,43, 9) Daniel Almgren, Sverige, 7,06.

Höjd

1) Jesse Williams, USA, 2,30, 2) Aleksander Sjustov, Ryssland, 2,30, 3) Jaroslav Rybakov, do, 2,30, 4) Linus Thörnblad, Sverige, och Aleksej Dmitrik, Ryssland, båda 2,26, 6) Jaroslav Baba, Tjeckien, 2,26, 7) Tora Harris, USA, 2,18, 8) Mehdi Alkhatib, Sverige, 2,13.

Stav, A-final

1) Steven Hooker, Australien, 5,86, 2) Pavel Gerasimov, Ryssland, 5,81, 3) Alhaji Jeng, Sverige, 5,81, 4) Giovanni Lanaro, Mexiko, 5,71, 5) Derek Miles, USA, 5,71, 6) Steven Lewis, Storbritannien, 5,61, 7) Paul Burgess, Australien, 5,51.

B-final

1) Gustaf Hultgren, Sverige, 5,32, 2) Fredrik Skoglund, do, 4,80, 3) Marcus Lindh, do, 4,80, 4) Erik Thorstensson, do, 4,60.

Damer, 60 m, A-final

1) Angela Williams, USA, 7,32, 2) Stephanie Durst, do, 7,39, 3) Anna Geflich, Ryssland, 7,40, 4) Emma Rienas, Sverige, 7,46, 5) Joice Maduaka, Storbritannien, 7,48, 6) Carolina Klüft, Sverige, 7,68.

B-final

1) Julia Skugge, Sverige, 7,52, 2) Andrea Nybäck, do, 7,69, 3) Isabelle Eurenius, do, 7,77, 4) Mia Axelsson, do, 7,79, 5) Elina Palmqvist, do, 7,85, 6) Sofia Hellberg–Jonsén, do, 7,98.

400 m, A-final

1) Antonia Krivosjapka, Ryssland, 51,15, 2) Amy Mbacke Thiam, Senegal, 52,51, 3) Moa Hjelmer, Sverige, 54,19, 4) Carline Muir, Kanada, 54,33.

B-final

1) Irene Hövik Helgesen, Norge, 55,33, 2) Josefin Magnusson, Sverige, 55,53, 3) Ulrika Johansson, do, 55,83, 4) Nina Brandt, Norge, 57,64.

800 m, A-final

1) Elisa Cuisma Piccione, Italien, 2.00,63, 2) Marilyn Okoro, Storbritannien, 2.01,81, 3) Elena Mirela Lavric, Rumänien, 2.02,83, 4) Agnieszka Sowinska, Polen, 2.04,22, 5) Jevgenija Zinurova, Ryssland, 2.05,07, 6) Sofia Öberg, Sverige, 2.06,34, 7) Jenny Holmroos, do, 2.06,41.

B-final

1) Nathalie Rohlén, Sverige, 2.11,73, 2) Jenny Olsson, do, 2.12,47, 3) Samia Adan, do, 2.12,50, 4) Malin Kemi, do, 2.13,09, 5) Emmy Koskinen, do, 2.13,84, 6) Sara Sjöqvist, do, 2.17,14.

1 500 m

1) Sonja Roman, Slovenien, 4.10,92, 2) Ulrika Johansson, Sverige, 4.15,56, 3) Sandra Teixeiro, Portugal, 4.16,14, 4) Hilary Stellingwerff, Kanada, 4.16,60, 5) Mari Järvenpää, Finland, 4.17,69, 6) Ingvill Måkestad, Norge, 4.18,96, 7) Lina Alainentalo, Sverige, 4.27,07, 8) Mary Alenbratt, do, 4.28,48, 9) Lisbeth Pedersen, Norge, 4.34,54, 10) Marlin Brown, Sverige, 4.38,21, 11) Louise Wiker, do, 4.42,75.

5 000 m

1) Meseret Defar, Etiopien, 14.24,37, 2) Maria Konovalova, Ryssland, 15.42,37, 3) Analia Rosa, Portugal, 15.51,66, 4) Krisztina Papp, Ungern, 16.05,96, 5) Natalja Popkova, Ryssland, 16.09,80, 6) Hanane Janat, Marocko, 16.31,77, 7) Carla Martinho, Portugal, 16.42,17, 8) Jollanda Verstraten, Holland, 16.42,66.

Längd

1) Olga Kutjerenko, Ryssland, 6,84, 2) Jelena Sokolova, do, 6,65, 3) Tianna Madison, USA, 6,45, 4) Jade Johnson, Storbritannien, 6,42, 5) Funmi Jimoh, USA, 6,30, 6) Erica Jarder, Sverige, 6,21, 7) Jessica Samuelsson, do, 5,89.

Höjd

1) Erika Wiklund, Sverige, 1.82, 2) Ebba Jungmark, do, 1,80, 3) Frida Brolin, do, 1,80, 4) Victoria Dronsfield, do, 1,77, 5) Ellen Björklund, do, 1,77, 6) Anna Alexson, do, 1,71, 7) My Nordström, do, 1,68.

TT