Tornéus sjua i Rom

SPORTBLADET

Michel Tornéus förmådde inte upprepa åttametershoppningen från Kreta när han gjorde debut i Diamond league på torsdagen.

Med 7,79 i sitt sista längdhopp stannade han på sjunde plats.

Även 100 meters-löparen Asafa Powell var besviken, trots årsbästa 9,82.

Foto: FOTO: BILDBYRÅN
Michel Tornéus.

Jamaica-sprintern förbättrade sitt eget satta årsbästa i världen med en hundradel, men tyckte det borde gått snabbare ändå.

– Jag hade problem i starten och sedan under den sista delen. Men det är saker jag har jobbat på de senaste månaderna, sade han.

Michel Tornéus hade också hoppats på bättre resultat.

I Chania nådde han hela 8,18 med ordentlig vind i ryggen, och med det godkända personbästat på 8,11 är han Sveriges främsta i längdhopp sedan Mattias Sunneborns dagar.

24-åringen som tävlar för IFK Tumba fick slita med mer nyckfull motvind i Rom och hade svårare med plankträffarna.

Han var dock bara ett sämre andrahopp från att ta sig förbi britten Chris Tomlinson i resultatlistan. Amerikanske Dwight Phillips vann med mäktiga 8,42 – i motvind.

Emma Green fick nöja sig med 1,90 igen och slutade på delad åttonde plats i damernas höjd. Där bjöd Blanka Vlasic, Kroatien, och Chaunte Howard-Lowe, USA, på en duell på hög nivå. Båda klarade 2,03 i andra försöket, och Vlasic höll på att riva ur sig redan på 1,98,men vann tack vare färre rivningar än amerikanskan.

FAKTA

ALLA RESULTAT FRÅN ROM:

Herrar, 100 m

1) Asafa Powell, Jamaica, 9,82, 2) Christophe Lemaitre, Frankrike, 10,09, 3) Martial Mbandjock, do, 10,09, 4) Jaysuma Saidy Ndure, Norge, 10,17, 5) Lerone Clarke, Jamaica, 10,19, 6) Mario Forsythe, do, 10,25, 7) Simone Collio, Italien, 10,29, 8) Mark Lewis–Francis, Storbritannien, 10,30, 9) Ronald Pognon, Frankrike, 10,32.

200 m

1) Walter Dix, USA, 19,86, 2) Wallace Spearmon, do, 20,05, 3) Paul Hession, Irland, 20,60, 4) Xavier Carter, USA, 20,60, 5) Steve Mullings, Jamaica, 20,73, 6) Marlon Devonish, Storbritannien, 20,79, 7) Ainsley Waugh, Jamaica, 20,80, 8) Diego Marani, Italien, 20,91, 9) Marvin Anderson, Jamaica, 26,30.

400 m

1) Jeremy Wariner, USA, 44,73, 2) Angelo Taylor, do, 44,74, 3) Chris Brown, Bahamas, 45,05, 4) Renny Quow, Trinidad och Tobago, 45,52, 5) Michael Bingham, Storbritannien, 46,04, 6) Claudio Licciardello, Italien, 46,32, 7) Jonathan Borlée, Belgien, 46,62.

1500 m

1) Augustine Kiprono Choge, Kenya, 3.32,21, 2) Daniel Kipchirchir Komen, do, 3.33,08, 3) Geoffrey Kipkoech Rono, do, 3.33,89, 4) Anter Zerguelaine, Algeriet, 3.34,82, 5) Gideon Gathimba, Kenya, 3.34,92, 6) William Biwott Tanui, do, 3.34,92, 7) Diego Ruiz, Spanien, 3.35,06, 8) Juan Carlos Higuero, do, 3.35,10, 9) Yoann Kowal, Frankrike, 3.35,14, 10) Mekonnen Gebremedhin, Etiopien, 3.35,40, 11) Andrew Baddeley, Storbritannien, 3.35,50, 12) Boaz Kiplagat Lalang, Kenya, 3.35,80, 13) Belal Mansoor Ali, Bahrain, 3.35,83, 14) Nixon Kiplimo Chepseba, Kenya, 3.37,12, 15) Tarek Boukensa, Algeriet, 3.41,33.

5000 m

1) Imane Merga, Etiopien, 13.00,12, 2) Sammy Alex Mutahi, Kenya, 13.00,12, 3) Moses Ndiema Kipsiro, Uganda, 13.00,15, 4) Tariku Bekele, Etiopien, 13.00,81, 5) Vincent Kiprop Chepkok, Kenya, 13.01,37, 6) Mathew Kipkoech Kisorio, do, 13.02,72, 7) Teklemariam Medhin, Eritrea, 13.04,55, 8) Bekana Daba, Etiopien, 13.05,20, 9) Leonard Patrick Komon, Kenya, 13.07,78, 10) Abera Kuma, Etiopien, 13.07,83, 11) Lucas Kimeli Rotich, Kenya, 13.11,72, 12) Eliud Kipchoge, do, 13.18,30, 13) Micah Kipkemboi Kogo, do, 13.32,56.

4x100 m

1) Frankrike 38,50, 2) Italien lag A 38,72, 3) Jamaica 39,05, 4) Polen 39,30, 5) Schweiz 39,34, 6) Italien lag B 39,78, 7) Holland 39,92, 8) Spanien 39,99, 9) Belgien 40,64.

110 m häck

1) Dayron Robles, Kuba, 13,14, 2) Dwight Thomas, Jamaica, 13,31, 3) Ryan Brathwaite, Barbados, 13,34, 4) Ryan Wilson, USA, 13,37, 5) Andrew Turner, Storbritannien, 13,48, 6) David Payne, USA, 13,61, 7) Jason Richardson, do, 13,65, 8) Petr Svoboda, Tjeckien, 13,86, 9) William Sharman, Storbritannien, 14,07.

Längd

1) Dwight Phillips, USA, 8,42, 2) Irving Saladino, Panama, 8,13, 3) Fabrice Lapierre, Australien, 8,11, 4) Brian Johnson, USA, 8,06, 5) Ndiss Kaba Badji, Senegal, 7,91, 6) Christopher Tomlinson, Storbritannien, 7,79, 7) Michel Tornéus, Sverige, 7,79, 8) Emanuele Formichetti, Italien, 7,57, 9) Wilfredo Martinez, Kuba, 7,49.

Diskus

1) Piotr Malachowski, Polen, 68,78, 2) Gerd Kanter, Estland, 67,69, 3) Zoltan Kövago, Ungern, 67,26, 4) Robert Harting, Tyskland, 66,33, 5) Ehsan Hadadi, Iran, 66,09, 6) Gerhard Mayer, Österrike, 65,24, 7) Erik Cadee, Holland, 64,27, 8) Virgilijus Alekna, Litauen, 63,47, 9) Marco Zitelli, Italien, 56,68.

Kula

1) Christian Cantwell, USA, 21,67, 2) Dylan Armstrong, Kanada, 21,46, 3) Reese Hoffa, USA, 21,15, 4) Pavel Lyzjin, Vitryssland, 20,89, 5) Tomasz Majewski, Polen, 20,75, 6) Daniel Taylor, USA, 20,32, 7) Ralf Bartels, Tyskland, 20,13, 8) Adam Nelson, USA, 19,88, 9) Yves Niaré, Frankrike, 19,72.

Damer, 100 meter

1) LaShauntea Moore, USA, 11,04, 2) Chandra Sturrup, Bahamas, 11,14, 3) Tahesia Harrigan, Brittiska Jungfruöarna, 11,17, 4) Debbie Ferguson–McKenzie, Bahamas, 11,31, 5) Gloria Asumnu, USA, 11,31, 6) Aleen Bailey, Jamaica, 11,40, 7) Audrey Alloh, Italien, 11,79.

800 m

1) Halima Hachlaf, Marocko, 1.58,40, 2) Janeth Jepkosgei Busienei, Kenya, 1.58,85, 3) Jennifer Meadows, Storbritannien, 1.58,89, 4) Egle Balciünaité, Litauen, 1.59,54, 5) Jemma Simpson, Storbritannien, 1.59,58, 6) Neisha Bernard–Thomas, Grenada, 1.59,70, 7) Elisa Cusma Piccione, Italien, 2.00,11, 8) Julija Krevsun, Ukraina, 2.00,29, 9) Maggie Vessey, USA, 2.00,73, 10) Daniela Reina, Italien, 2.01,09, 11) Hazel Clark, USA, 2.01,48, 12) Yvonne Hak, Holland, 2.01,57, 13) Tetjana Petljuk, Ukraina, 2.05,06.

3000 m hinder

1) Milcah Chemos Cheywa, Kenya, 9.11,71, 2) Gladys Jerotich Kipkemoi, do, 9.13,22, 3) Lydia Jebet Rotich, do, 9.19,01, 4) Sofia Assefa, Etiopien, 9.24,51, 5) Wioletta Frankiewicz, Polen, 9.29,68, 6) Mercy Wanjiku Njoroge, Kenya, 9.30,78, 7) Katarzyna Kowalska, Polen, 9.35,56, 8) Sophie Duarte, Frankrike, 9.38,55, 9) Ancuta Bobocel, Rumänien, 9.42,18, 10) Karoline Bjerkeli Grövdal, Norge, 9.51,89, 11) Helen Clitheroe, Storbritannien, 9.57,28, 12) Zenaide Vieira, Brasilien, 9.59,79.

400 m häck

1) Lashinda Demus, USA, 52,82, 2) Kaliese Spencer, Jamaica, 53,48, 3) Natalja Antjuch, Ryssland, 54,00, 4) Zuzana Hejnova, Tjeckien, 54,13, 5) Josanne Lucas, Trinidad och Tobago, 54,84, 6) Anna Jesien, Polen, 54,96, 7) Angela Morosanu, Rumänien, 55,70, 8) Muizat Ajoke Odumosu, Nigeria, 55,75, 9) Manuela Gentili, Italien, 56,06.

Tresteg

1) Yargeris Savigne, Kuba, 14,74, 2) Olga Rypakova, Kazakstan, 14,74, 3) Olga Saladuha, Ukraina, 14,44, 4) Anna Pjatych, Ryssland, 14,38, 5) Simona La Mantia, Italien, 14,17, 6) Nadezjda Alechina, Ryssland, 14,05, 7) Katja Demut, Tyskland, 13,94, 8) Magdelin Martinez, Italien, 13,89, 9) Trecia Smith, Jamaica, 13,51.

Höjd

1) Blanka Vlasic, Kroatien, 2,03, 2) Chaunté Howard Lowe, USA, 2,03, 3) Levern Spencer, Saint Lucia, 1,95, 4) Antonietta Di Martino, Italien, 1,95, 5) Ruth Beitia, Spanien, 1,95, 6) Irina Gordejeva, Ryssland, 1,90, 7) Vita Stjopina, Ukraina, 1,90, 8) Emma Green, Sverige, 1,90, 9) Svetlana Sjkolina, Ryssland, 1,90.

Stav

1) Fabiana Murer, Brasilien, 4,70, 2) Silke Spiegelburg, Tyskland, 4,70, 3) Jirina Ptacnikova, Tjeckien, och Anna Rogowska, Polen, båda 4,60, 5) Julija Golubtjikova, Ryssland, 4,60, 6) Tatjana Polnova, do, 4,50, 7) Kate Dennison, Storbritannien, 4,50, 8) Monika Pyrek, Polen, 4,40, 9) Elena Scarpellini, Italien, 4,20.

Spjut

1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 68,66, 2) Sunette Viljoen, Sydafrika, 63,04, 3) Vira Rebryk, Ukraina, 62,44, 4) Christina Obergföll, Tyskland, 62,36, 5) Linda Stahl, do, 62,02, 6) Martina Ratej, Slovenien, 62,01, 7) Goldie Sayers, Storbritannien, 61,23, 8) Jarmila Klimesova, Tjeckien, 59,48, 9) Zahra Bani, Italien, 57,14.

TT