Här är hela programmet för friidrotts-EM

Tisdag 27 juli

SPORTBLADET

08.05 M 20 km gång / FINAL (sv. deltagare: Anatole Ibanez)

09.30 M Slägga / kval 1 (sv. deltagare: Mattias Jons)

10.00 K 400m häck / försök (sv. deltagare: Sofie Persson)

10.30 K Kula / kval (sv. deltagare: Helena Engman)

10.40 M 400m / försök

11.05 M Slägga / kval 2 (sv. deltagare: Mattias Jons)

11.30 K 800m / försök

12.15 M 1500m / försök (sv. deltagare: Rizak Dirshe)

12.30 K Längd / kval (sv. deltagare: Carolina Klüft)

12.45 K Diskus / kval 1 (sv. deltagare: Anna Söderberg, Sofia Larsson)

13.55 K Diskus / kval 2 (sv. deltagare: Anna Söderberg, Sofia Larsson)

-

19.05 K Spjut / kval 1

19.10 M Höjd / kval (sv. deltagare: Linus Thörnblad)

19.15 M 100m / försök (sv. deltagare: Tom Kling Baptiste)

19.35 K Kula / FINAL (ev. sv. deltagare: Helena Engman)

20.10 K 400m / försök (sv. deltagare: Helene Nordquist)

20.20 M Tresteg / kval

20.30 K Spjut / kval 2

21.05 M 10000m / FINAL

ONSDAG 28 JULI

08.05 K 20 km gång / FINAL

10.00 M Tiokamp / 100m (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

10.10 K Slägga / kval 1 (sv. deltagare: Tracey Andersson)

10.30 K Stav / kval (sv. deltagare: Hanna-Mia Persson)

10.40 K 100m / försök (sv. deltagare: Lena Berntsson)

11.00 M Tiokamp / längd (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

11.30 K 3000m hinder / försök (sv. deltagare: Ulrika Johansson)

12.00 K Slägga / kval 2 (sv. deltagare: Tracey Andersson)

12.10 M 800m / försök (sv. deltagare: Mattias Claesson, Anton Asplund, Joni Jaako)

12.30 M Tiokamp / kula (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

12.50 M 400m häck / försök

-

18.00 M Tiokamp / höjd (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

18.30 K Diskus / FINAL (ev. sv. deltagare: Anna Söderberg, Sofia Larsson)

18.35 K 400m / semi (ev. sv. deltagare: Helene Nordquist)

19.00 M 400m / semi

19.25 K 800m / semi

19.50 M 100m / semi (ev. sv. deltagare: Tom Kling Baptiste)

20.00 K Längd / FINAL (ev. sv. deltagare: Carolina Klüft)

20.15 K 400m häck / semi (ev. sv. deltagare: Sofie Persson)

20.25 M Slägga / FINAL (ev. sv. deltagare: Mattias Jons)

20.40 M 1500m / semi (ev. sv. deltagare: Rizak Dirshe)

21.05 K 10000m / FINAL

21.45 M 100m / FINAL (ev. sv. deltagare: Tom Kling Baptiste)

21.55 M Tiokamp / 400m (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

TORSDAG 29 JULI

10.05 M Tiokamp / 110m häck (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

10.15 M Stav / kval

10.45 M 110m häck / försök (sv. deltagare: Philip Nossmy)

11.00 M Tiokamp / diskus 1 (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

11.30 M 200m / försök (sv. deltagare: Johan Wissman)

12.20 K 1500m / försök (sv. deltagare: Charlotte Schönbeck)

12.30 K Tresteg / kval

12.30 M Tiokamp / diskus 2 (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

14.15 M Tiokamp / stav (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

- -

17.30 M Tiokamp / spjut 1 (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

18.30 M Höjd / FINAL (ev. sv. deltagare: Linus Thörnblad)

18.45 M 5000m / försök (sv. deltagare: Oskar Käck, Johan Wallerstein)

19.00 M Tiokamp / spjut 2 (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

19.30 M 400m häck / semi

19.40 M Tresteg / FINAL

19.55 M 200m / semi (ev. sv. deltagare: Johan Wissman)

20.20 K 100m / semi (ev. sv. deltagare: Lena Berntsson)

20.40 K Spjut / FINAL

20.50 M 800m / semi (ev. sv. deltagare: Mattias Claesson, Anton Asplund, Joni Jaako)

21.10 M Tiokamp / 1500m (sv. deltagare: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren)

21.45 K 100m / FINAL (sv. deltagare: Lena Berntsson)

FREDAG 30 JULI

07.35 M 50 km gång / FINAL (sv. deltagare: Andreas Gustafsson)

09.10 K 5000m / försök

10.00 K 100m häck / försök

10.05 K Höjd / kval (sv. deltagare: Emma Green, Ebba Jungmark)

10.20 M Spjut / kval 1 (sv. deltagare: Gabriel Wallin)

11.00 K Sjukamp / 100m häck (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

11.30 M Kula / kval (sv. deltagare: Niklas Arrhenius)

11.40 M 3000m hinder / försök (sv. deltagare: Mustafa Mohamed)

12.00 M Spjut / kval 2 (sv. deltagare: Gabriel Wallin)

12.05 K Sjukamp / höjd (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

12.20 K 200m / försök (sv. deltagare: Elin Backman)

-

18.30 K Stav / FINAL (ev. sv. deltagare: Hanna-Mia Persson)

18.35 M 110m häck / semi (sv. sv. deltagare: Philip Nossmy)

18.35 M Längd / kval (sv. deltagare: Michel Tornéus)

18.45 K Sjukamp / kula (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

19.00 K 200m / semi (ev. sv. deltagare: Elin Backman)

19.25 M 200m / FINAL (ev. sv. deltagare: Johan Wissman)

19.35 K 400m / FINAL (ev. sv. deltagare: Helene Nordquist)

19.50 M 110m häck / FINAL (ev. sv. deltagare: Philip Nossmy)

20.00 K 1500m / semi (ev. sv. deltagare: Charlotte Schönbeck)

20.20 K Slägga / FINAL (ev. sv. deltagare: Tracey Andersson)

20.25 K 3000m hinder / FINAL (ev. sv. deltagare: Ulrika Johansson)

20.55 K Sjukamp / 200m (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

21.25 M 400m / FINAL

21.40 K 400m häck / FINAL (ev. sv. deltagare: Sofie Persson)

21.50 K 800m / FINAL

22.00 M 1500m / FINAL (ev. sv. deltagare: Rizak Dirshe)

LÖRDAG 31 JULI

10.05 K Marathon / FINAL (sv. deltagare: Isabellah Andersson, Anna von Schenck, Lena Gavelin, Gabriella Samuelsson)

10.10 M Diskus / kval 1 (sv. deltagare: Niklas Arrhenius)

10.15 M 4x100m / försök

10.45 K 4x100m / försök (Sverige)

11.15 K Sjukamp / längd (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

11.20 M 4x400m / försök

11.40 M Diskus / kval 2 (sv. deltagare: Niklas Arrhenius)

11.50 K 4x400m / försök

-

16.15 K Sjukamp / spjut 1 (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

18.00 K Sjukamp / spjut 2 (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

18.00 M Stav / FINAL

18.30 M Kula / FINAL (ev. sv. deltagare: Niklas Arrhenius)

19.05 K 100m häck / semi

19.10 K Tresteg / FINAL

19.35 M 800m / FINAL (ev. sv. deltagare: Mattias Claesson, Anton Asplund, Joni Jaako)

19.50 K 200m / FINAL (ev. sv. deltagare: Elin Backman)

20.05 M Spjut / FINAL (ev. sv. deltagare: Gabriel Wallin)

20.10 M 400m häck / FINAL

20.25 K 100m häck / FINAL

20.45 K Sjukamp / 800m (sv. deltagare: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei)

21.20 M 5000m / FINAL (ev. sv. deltagare: Oskar Käck, Johan Wallerstein)

SÖNDAG 1 AUGUSTI

10.05 M Marathon / FINAL (sv. deltagare: Lars Johansson, Erik Petersson, Kristoffer Österlund, Adil Bouafif)

-

19.30 K Höjd / FINAL (ev. sv. deltagare: Emma Green, Ebba Jungmark)

19.35 M 4x100m / FINAL

19.45 M Diskus / FINAL (ev. sv. deltagare: Niklas Arrhenius)

19.50 K 4x100m / FINAL (ev. Sverige)

20.10 M Längd / FINAL (ev. sv. deltagare: Michel Tornéus)

20.15 M 3000m hinder / FINAL (ev. sv. deltagare: Mustafa Mohamed)

20.40 K 5000m / FINAL

21.15 K 1500m / FINAL (ev. sv. deltagare: Charlotte Schönbeck)

21.40 K 4x400m / FINAL

21.55 M 4x100m / FINAL

(SPORTBLADET)

ARTIKELN HANDLAR OM