Omgång 10

HOCKEY

Västerås–Nybro 4–3 (0–1, 3–2, 1–0)

Första perioden: 0–1 (4.18) Christian Magnusson.

Andra perioden: 1–1 (5.14) Jimmie Lindström (Rikard Ekström, Stefan Holmgren), 1–2 (8.42) Jens Svensson spel fem mot fyra, 1–3 (10.27) Christian Magnusson (Jonny Ågren, Jens Svensson), 2–3 (12.47) Patrik Juhlin (Mattias Lööf, Daniel Grillfors), 3–3 (13.52) Jimmie Lindström (Mikael Romö, Stefan Holmgren).

Tredje perioden: 4–3 (19.43) Rikard Ekström (Mattias Lööf, Marcus Söderkvist) spel fem mot fyra.

Skott: 30–27 (7–8, 9–13, 14–6).

Utv, Västerås: 5x2. Nybro: 6x2, 1x10.

Domare: Lars Johan Ryhed, Örebro.

Publik: 2418.

Hammarby–Oskarshamn 2–1 (0–0, 1–0, 0–1, 1–0)

Andra perioden: 1–0 (16.55) Anders Strandberg (Linus Stensson) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 1–1 (18.46) Fredric Jaensson (Mattias Beck) spel fem mot fyra.

Fjärde perioden: 2–1 (4:07) Jonas Blanck (Linus Persson).

Skott: 19–39 (5–12, 9–15, 4–8, 1–4).

Utv, Hammarby: 6x2. Oskarshamn: 7x2.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands Väsby.

Publik: 570.

Halmstad-Arboga 1-2

(0–1, 1–0, 0–1)

Första perioden: 0–1 (19.08) Nicklas Westerlind (Fredrik Vestberg).

Andra perioden: 1–1 (19.25) Patrik Ahlstrand (Per Braxenholm, Jonas Bergman) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 1–2 (3.36) Fredrik Vestberg (Daniel Hermansson, Nicklas Westerlind) spel fem mot fyra.

Skott: 25–25 (9–5, 11–11, 5–9).

Utv, Halmstad: 8x2. Arboga: 6x2.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 572.

Sundsvall-Rögle 0-3

(0–0, 0–1, 0–2)

Andra perioden: 0–1 (13.07) Mikael Johansson (Kenny Jönsson) spel fyra mot fem.

Tredje perioden: 0–2 (5.08) Henrik Eriksson (Pär Arlbrandt), 0–3 (5.35) Daniel Åhsberg (Brent Robinson).

Skott: 23–30 (2–14, 11–13, 10–3).

Utv, Sundsvall: 4x2. Rögle: 4x2, 1x5, 1x10, 1 matchstraff.

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik.

Publik: 788.

Nyköping-Björklöven 3-2

(0–1, 2–1, 1–0)

Första perioden: 0–1 (10.21) Johan Bergmark (Daniel Olofsson, Fredrik Davidsson).

Andra perioden: 1–1 (6.04) Martin Johansson (Niklas Olausson), 1–2 (11.04) Erik Forssell (Jonnie Karlsson), 2–2 (19.13) Martin Johansson (Niklas Olausson).

Tredje perioden: 3–2 (9.44) Magnus Svensson (Daniel Karlsson).

Skott: 30–24 (5–9, 14–9, 11–6).

Utv, Nyköping: 4x2. Björklöven: 4x2.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 1703.

Bofors-Skellefteå 1-6

(0–2, 0–0, 1–4)

Första perioden: 0–1 (2.55) Daniel Sondell (Fredrik Öberg, Anders Söderberg), 0–2 (5.54) Anders Söderberg (Magnus Wernblom).

Tredje perioden: 0–3 (7.49) Magnus Wernblom (Johan Åkerman, Anders Söderberg), 0–4 (8.25) Daniel Welser (Pontus Petterström), 1–4 (10.09) Marcus Weinstock, 1–5 (14.54) Johan Åkerman (Anders Söderberg) spel fem mot fyra, 1–6 (15.30) Pontus Petterström (Daniel Sondell).

Skott: 18–38 (3–9, 8–12, 7–17).

Utv, Bofors: 7x2. Skellefteå: 8x2.

Domare: Pehr Claesson, Alvesta.

Publik: 2364.

Växjö-AIK 6-1

(2–0, 2–0, 2–1)

Första perioden: 1–0 (4.28) Adam Calder (Ville Hirvonen) , 2–0 (7.52) Per Sundbom (Torsten Yngvesson, Christian Jacobsson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 3–0 (11.12) Adam Calder (Martin Romö), 4–0 (14.54) Peter Messa (Torsten Yngvesson).

Tredje perioden: 5–0 (9.58) Christian Jacobsson (Torsten Yngvesson, Jani Honkanen), 6–0 (13.32) Andrée Persson (Adam Calder, Ville Hirvonen) spel fem mot fyra, 6–1 (18.03) Tobias Tschöp (Mikko Suvanto, Jonas Westerling).

Skott: 30–20 (12–5, 8–9, 10–6).

Utv, Växjö: 7x2, 3x5, 3 matchstraff. AIK: 7x2, 3x5, 3 matchstraff.

Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

Publik: 3269.

Almtuna-Malmö 2-3

(0–0, 2–1, 0–1, 0–1)

Andra perioden: 1–0 (14.15) Anders Bastiansen (Kristoffer Jobs, Johan Viktorsson), 2–0 (15.05) Anders Bastiansen (Marcus Ragnarsson), 2–1 (18.24) Edvin Frylén (Carl Söderberg).

Tredje perioden: 2–2 (14.29) Carl Söderberg (Miska Kangasniemi, Edvin Frylén) spel fem mot fyra.

Fjärde perioden: 2–3 (1.37) Robert Tomik (Andre Savage, Jonathan Coleman).

Skott: 31–40 (8–12, 13–11, 8–15, 2–2).

Utv, Almtuna: 5x2. Malmö: 4x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 2263.

ARTIKELN HANDLAR OM