Omgång 2

HOCKEY

Nybro-Växjö 2-3 (0–0, 0–2, 2–0, 0–1)

Andra perioden: 0–1 (2.37) Ville Hirvonen (Adam Calder, Aki Heino) spel fem mot fyra, 0–2 (12.28) Andrée Persson (Aki Heino, Peter Messa) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 1–2 (2.56) Andreas Valdix (Andreas Holfelt, Elias Fälth) spel fem mot fyra, 2–2 (5.55) Jonny Ågren (Jens Svensson) spel fem mot fyra.

Fjärde perioden: 2–3 (1.05) Johan Ejdepalm.

Skott: 40–33 (11–9, 14–17, 14–5, 1–2).

Utv, Nybro: 8x2. Växjö: 7x2.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 2407.

Skellefteå-Arboga 5-4 (2–2, 0–0, 3–2)

Första perioden: 0–1 (4.33) Joachim Gellerstedt (Mikael Holmqvist, Jonas Finn–Olsson), 1–1 (11.46) Pontus Petterström, 2–1 (13.13) Daniel Welser (Andreas Falk) , 2–2 (19.39) Martin Klintberg (Fredrik Vestberg, Daniel Hermansson) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3–2 (3.49) Fredrik Öberg (Per Helmersson), 4–2 (7.05) Pontus Petterström (Fredrik Bergquist), 4–3 (14.15) Fredrik Vestberg (Henric Björkman, Daniel Hermansson) spel fem mot tre, 4–4 (15.30) Henric Björkman (Fredrik Vestberg), 5–4 (17.05) Patrik Rönnqvist (Johan Åkerman).

Skott: 40–28 (11–12, 16–7, 13–9).

Utv, Skellefteå: 7x2. Arboga: 9x2.

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik.

Publik: 3041.

Björklöven-Sundsvall 4-1 (1–0, 2–0, 1–1)

Första perioden: 1–0 (14.30) Jimmy Blixt (Niklas Strandberg) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–0 (5.12) Johan Bergmark (Daniel Olofsson, Jon Palmebjörk) spel fem mot fyra, 3–0 (12.21) Jonnie Karlsson (Erik Forssell, Jon Palmebjörk) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3–1 (10.42) Jörgen Nordlöf spel fem mot fyra, 4–1 (19.29) Daniel Olofsson (Filip Hollström, Jesper Jäger).

Skott: 38–23 (10–7, 15–9, 13–7).

Utv, Björklöven: 11x2, 1x5, 1 matchstraff. Sundsvall: 11x2, 1x5, 1x10, 1 matchstraff.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 2546.

Västerås-AIK 2-3 (0–0, 1–2, 1–1)

Andra perioden: 0–1 (7.13) Jimmie Svensson (Mikko Suvanto, Sami Pitkänen), 0–2 (9.20) Monir Kalgoum (Jimmie Svensson), 1–2 (19.09) Robin Persson (Marcus Söderkvist).

Tredje perioden: 1–3 (0.57) Monir Kalgoum (Martin Fjällby), 2–3 (15.06) Mattias Lööf (Patrik Zetterberg, Peter Popovic) spel fem mot fyra.

Skott: 41–18 (16–4, 11–8, 14–6).

Utv, Västerås: 4x2. AIK: 7x2.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 4498.

Bofors-Halmstad 4-2 (1–0, 1–1, 2–1)

Första perioden: 1–0 (11.14) Johan Sjödell-Wiklander (Stefan Erkgärds, Per Sveder) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–0 (7.47) Niklas Zetterström (Kristoffer Näslund, Nicholas Angell), 2–1 (15.24) Dan Lindahl spel fyra mot fem.

Tredje perioden: 3–1 (5.08) Tobias Thermell (Jens Olsson, Kristoffer Näslund), 4–1 (7.24) Nicholas Angell, 4–2 (16.12) Niclas Loob (Johan Jonsson, Dan Lindahl).

Skott: 53–17 (20–3, 18–8, 15–6).

Utv, Bofors: 3x2. Halmstad: 6x2.

Domare: Lars Johan Ryhed, Örebro.

Publik: 2023.

Nyköping-Rögle 3-5 (2–2, 0–2, 1–1)

Första perioden: 1–0 (5.47) Paul Esdale (Daniel Back, Johan Åhnelöf) spel fem mot tre, 2–0 (10.36) Niklas Olausson (Olof Svensson, Christian Wibner), 2–1 (15.17) Kenny Jönsson (Jacob Johansson, Pär Arlbrandt) spel fem mot tre, 2–2 (18.10) Brent Robinson (Kenny Jönsson, Andreas Byström) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–3 (2.51) Jacob Johansson (Mattias Sjögren), 2–4 (5.55) Pär Arlbrandt (Jacob Johansson).

Tredje perioden: 3–4 (11.13) Ronny Björlin (Niklas Olausson, Timo Seikkula), 3–5 (19.07) Kenny Jönsson mål i tom kasse.

Skott: 28–19 (8–8, 13–6, 7–5).

Utv, Nyköping: 3x2, 1x10. Rögle: 6x2.

Domare: Ulrik Lindh, Ljungby.

Publik: 2138.

Oskarshamn-Malmö 2-1 (2–0, 0–0, 0–1)

Första perioden: 1–0 (12.26) Mattias Beck (Mattias Nilsson, Aki Tuominen), 2–0 (14.40) Johan Ryno (Mattias Beck) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 2–1 (10.18) Kim Staal (Carl Söderberg) spel fem mot fyra.

Skott: 36–34 (15–7, 13–10, 8–17).

Utv, Oskarshamn: 10x2. Malmö: 8x2.

Domare: Pehr Claesson, Alvesta.

Publik: 2842.

Hammarby-Almtuna 3-2 (0–0, 2–0, 0–2, 1–0)

Andra perioden: 1–0 (9.44) Dan Tryborn (Joakim Ohlsson), 2–0 (14.08) Dan Tryborn (Anders Strandberg).

Tredje perioden: 2–1 (16.23) Martin Wiita, 2–2 (17.14) Kristoffer Jobs (Anders Bastiansen).

Fjärde perioden: 3–2 (0:47) Samuel Beckstrand (Linus Stensson, Anders Strandberg).

Skott: 24–37 (9–11, 9–10, 5–16, 1–0).

Utv, Hammarby: 8x2. Almtuna: 7x2.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands Väsby.

Publik: 417.

ARTIKELN HANDLAR OM