”Jag var tvungen att hämta skridskor”

HOCKEY

Mårts svar efter missen – och så här startar Tre Kronor i VM

MOSKVA. Tre Kronor har haft sin första träning i Moskva inför VM-premiären mot Lettland på fredag.

Med en försenad Pär Mårts på isen.

Och VM-laget är klart.

– Ja, vi startar så här och sedan får vi se, säger Mårts.

Nu kommer inte alla svenskar på plats att få spela.

– Jag kommer att anmäla två målvakter, sex backar och tolv forwards, säger Pär Mårts.

– Då är det fyra platser öppna.

Mårts har ett litet hopp och att det ska kunna komma några NHL-svenskar efter andra slutspelsrundan i Stanley Cup.

Men det är litet.

– Ja, om ingen kom efter första rundan, så varför ska någon komma efter den andra.

Norman och Wallmark över

I nuläget är det John Norman och Lucas Wallmark är övertaliga bland forwards från start och ett backpar kommer inte att anmälas.

Vad säger du om första isträningen?

– Ingenting egentligen. Många har inte vara på is, så det är bara att genomlida och köra. Nu ska vi förhoppningsvis starta den här resan när alla ska bli bättre och bättre, säger han.

”Tvungen hämta skridskor”

Pär Mårts kom till Moskva flera timmar efter det övriga laget.

– Ja, jag var tvungen att hämta ett par "skridskor", säger Mårts, som inte vill skylta med att han glömde passet med sitt ryska visum hemma och blev stoppad då alla andra bordade det chartrade planet till Moskva i går eftermiddag.

Men det första ispasset missade han inte.

Sveriges VM-trupp just nu:
 

Målvakter:

25. Jacob Markström

30. Viktor Fasth

35. Joel Lassinantti

Backar:
3. Niclas Burström

5. Adam Larsson

6. Oscar Fantenberg

10. Johan Fransson

29. Erik Gustafsson

32. Magnus Nygren

54. Anton Lindholm

56. Erik Gustafsson

Forwards:

7. Patrick Cehlin

13. Mattias Ritola

14. Gustav Nyquist

15. Mattias Sjögren

18. Mikael Backlund

21. Jimmie Ericsson

23. Lucas Wallmark

27. Martin Lundberg

28. Johan Sundström

37. John Norman

41. Alexander Wennberg

67. Linus Omark

86. Linus Klasen

87. Robert Rosén

Spelschemat:

Fredag 6 maj, 15.15:

Sverige-Lettland, TV4.

Söndag 8 maj, 19.15:

Sverige-Danmark, TV4.

Måndag 9 maj, 19.15:

Sverige-Tjeckien, TV4.

Onsdag 11 maj, 19.15:
Sverige-Kazakstan, TV4.

Lördag 14 maj, 11.15:

Norge-Sverige, TV4.

Söndag 15 maj, 19.15:

Schweiz-Sverige, TV4.

Tisdag 17 maj, 19.15:
Ryssland-Sverige, TV4.

19 maj:

Kvartsfinaler

21 maj:

Semifinaler

22 maj:

Bronsmatch och final

ARTIKELN HANDLAR OM