Hockey-VM 2019 – så spelas kvartsfinalerna

Allt om ishockey-VM 2019 för herrar

Foto: TT
Spelschemat för hockey-VM 2019.

avEllinor Åkeson

HOCKEY

På torsdag startar kvartsfinalspelet i hockey-VM.

Två matcher startar 16.15 och två matcher startar 20.15.

Så spelas VM-kvartsfinalerna

16.15 Ryssland-USA (SVT)

16.15 Kanada-Schweiz (SVT play)

20.15 Finland-Sverige (SVT)

20.15 Tjeckien-Tyskland (SVT play)

SEMIFINALER LÖRDAG 25 maj:

15.15: Semifinal 1.

19.15: Semifinal 2.

Högst kvarvarande rankade laget möter lägst rankade laget.

Så rankas lagen efter grundserien

1. Ryssland.

2. Kanada.

3. Tjeckien.

4. Finland.

5. Sverige.

6. Tyskland.

7. USA.

8. Schweiz.

BRONSMATCH:

Söndag 15.15

FINAL:

Söndag 19.15

Hockey-VM 2019 – så spelar Sverige

Alla matcher sänds också på Viaplay.

Fredag 10 maj 2019

  • 20.15 Tjeckien–Sverige (SVT1)

Söndag 12 maj

  • 16.15 Italien–Sverige (SVT1)

Måndag 13 maj

  • 20.15 Norge–Sverige (SVT1)

Torsdag 16 maj

  • 16.15 Sverige–Österrike (SVT1)

Lördag 18 maj

  • 20.15 Sverige–Schweiz (SVT2)

Måndag 20 maj

  • 16.15 Sverige–Lettland (SVT1)

Tisdag 21 maj

  • 20.15 Sverige–Ryssland (SVT2)

Hela spelschemat hockey-VM 2019 – matcher och tv-tider

Alla matcher sänds också på Viaplay.

Fredag, 10 maj

  • 16:15 Finland - Kanada (SVT1)

  • 16:15 Ryssland - Norge (SVT Play)

  • 20:15 USA - Slovakien (SVT Play)

  • 20:15 Tjeckien - Sverige (SVT1)

Lördag, 11 maj

  • 12:15 Danmark - Frankrike (SVT1)

  • 12:15 Schweiz - Italien

  • 16:15 Tyskland - Storbritannien (SVT1)

  • 16:15 Lettland - Österrike

  • 20:15 Slovakien - Finland (SVT2)

  • 20:15 Norge - Tjeckien

Söndag, 12 maj

  • 12:15 USA - Frankrike (SVT Play)

  • 12:15 Ryssland - Österrike (SVT1)

  • 16:15 Danmark - Tyskland

  • 16:15 Italien - Sverige (SVT1)

  • 20:15 Storbritannien - Kanada (SVT2)

  • 20:15 Lettland - Schweiz

Måndag, 13 maj

  • 16:15 USA - Finland (SVT1)

  • 16:15 Ryssland - Tjeckien (SVT Play)

  • 20.15 Slovakien - Kanada (SVT Play)

  • 20.15 Norge - Sverige (SVT1)

Tisdag, 14 maj

  • 16:15 Storbritannien - Danmark (SVT1)

  • 16:15 Italien - Lettland

  • 20.15 Tyskland - Frankrike

  • 20:15 Schweiz - Österrike (SVT24)

Onsdag, 15 maj

  • 16:15 USA - Storbritannien

  • 16:15 Schweiz - Norge (SVT1)

  • 20:15 Tyskland - Slovakien

  • 20:15 Ryssland - Italien (SVT2)

Torsdag, 16 maj

  • 16:15 Kanada - Frankrike

  • 16:15 Sverige - Österrike (SVT1)

  • 20:15 Finland - Danmark (SVT1)

  • 20:15 Tjeckien - Lettland

Fredag, 17 maj

  • 16:15 Frankrike - Slovakien

  • 16:15 Österrike - Norge (SVT1)

  • 20:15 Finland - Storbritannien (SVT1)

  • 20:15 Tjeckien - Italien

Lördag, 18 maj

  • 12:15 Danmark - USA (SVT1)

  • 12:15 Lettland - Ryssland (SVT Play)

  • 16:15 Kanada - Tyskland (SVT1)

  • 16:15 Italien - Norge

  • 20:15 Storbritannien - Slovakien

  • 20:15 Sverige - Schweiz

Söndag, 19 maj

  • 16:15 Tyskland - USA (SVT1)

  • 16:15 Österrike - Tjeckien

  • 20:15 Frankrike - Finland (SVT Play)

  • 20:15 Schweiz - Ryssland (SVT1)

Måndag, 20 maj

  • 16:15 Frankrike - Storbritannien

  • 16:15 Sverige - Lettland (SVT1)

  • 20:15 Kanada - Danmark (SVT1)

  • 20:15 Österrike - Italien

Tisdag, 21 maj

  • 12:15 Finland - Tyskland (SVT1)

  • 12:15 Tjeckien Schweiz (SVT Play)

  • 16:15 Slovakien - Danmark (SVT1)

  • 16:15 Norge - Lettland

  • 20:15 Kanada - USA (SVT Play)

  • 20:15 Sverige - Ryssland (SVT2)

SLUTSPEL:

Torsdagen den 23 maj 2019
16.15: kvartsfinal 1, Steel Arena, Kosice
16.15: kvartsfinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15: kvartsfinal 3, Steel Arena, Kosice
20.15: kvartsfinal 4,,Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3 

Lördagen den 25 maj 2019
15.15: semifinal 1, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
19.15: semifinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3.

Söndagen den 26 maj 2019
15.45: bronsmatch, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15: final, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Grupperna i hockey-VM 2019

Grupp A

  • USA

  • Kanada

  • Finland

  • Tyskland

  • Slovakien

  • Danmark

  • Frankrike

  • Storbritannien

De spelar sina matcher i Steel Arena i Košice.

Grupp B

  • Sverige

  • Ryssland

  • Tjeckien

  • Schweiz

  • Norge

  • Lettland

  • Österrike

  • Italien

De spelar sina matcher i Ondrej Nepela Arena i Bratislava.

SVT:S TRUPP UNDER VM-SÄNDNINGARNA:

Programledare:

André Pops och Marie Lehmann

Kommentatorer:

Chris Härenstam, Pelle Bäckman och Peter Jonsson

Reportrar:

Maria Wallberg, Jenny Modin, Stefan Åsberg och Dusan Umicevic

Experter:

Jonas Andersson, Staffan Kronwall, Mikael Renberg och Maria Rooth

Gästexpert: Mika Zibanejad

VIASATS TRUPP UNDER VM-SÄNDNINGARNA:

Viaplay sänder samtliga matcher, med svenska kommentatorer, under ishockey-VM.

Kommentatorspar:

Niklas Jihde och Erik Granqvist.
Niklas Holmgren och Rickard Wallin.
Tobias Carlsson och Håkan Södergren.
Livereporter: Erica Carlsson.

TRE KRONORS TRUPP:

Målvakter: Jhonas Enroth, Örebro, Jacob Markström, Vancouver, Henrik Lundqvist, NY Rangers.

Backar: Adam Larsson, New Jersey, Robert Hägg, Philadelphia, Marcus Pettersson, Pittsburgh, Oliver Ekman Larsson, Arizona, Mattias Ekholm, Nahsville, Philip Holm, Nizjnij Novgorod, Erik Gustafsson, Chicago, John Klingberg, Dallas.

Forwards: Adrian Kempe, Los Angeles, Joakim Nygård, Färjestad, Marcus Krüger, Chicago, Loui Eriksson, Vancouver, Elias Lindholm, Calgary, Mario Kempe, Arizona, Oskar Lindblom, Philadelphia, Elias Pettersson, Vancouver, Anton Lander, AK Bars Kazan, Jesper Bratt, New Jersey, Dennis Rasmussen, Metallurg Magnitogorsk, Patric Hörnqvist, Pittsburgh, William Nylander, Toronto, Gabriel Landeskog, f, Colorado.

ARTIKELN HANDLAR OM

Ishockey

Tre Kronor