GUIDE: Så spelar ditt lag på försäsongen

HOCKEY

Samtliga träningsmatcher för alla SHL–klubbar

Flera av SHL–lagen har klarat av sina ispremiärer.

Här nedan ser ni samtliga försäsongsmatcher inklusive gruppspelsmatcherna i CHL för SHL–lagen.

Brynäs

20/8, AIK – Brynäs 1–2 (Träningsmatch)

27/8 Brynäs – Leksand 5–0 (Träningsmatch)

Almtuna – Brynäs, 19,00, 1/9 (Träningsmatch)

Brynäs – Karlskrona, 15,00, 3/9 (Träningsmatch)

Djurgården – Brynäs, 19,00, 6/9 Träningsmatch)

Brynäs – Örebro, 19,00, 8/9 (Träningsmatch)

Brynäs – Djurgården, 18,30, 16/9 (Träningsmatch)

Djurgården

11/8, Almtuna – Djurgården, 3–6 (Träningsmatch)

21/8, Djurgården – Rouen 4–0 (CHL)

27/8 Djurgården – Davos 6–0 (CHL)

Davos – Djurgården, 19,45, 2/9 (CHL)

Djurgården – Brynäs, 19,00, 6/9 (Träningsmatch)

Rouen – Djurgården, 19,45, 10/9 (CHL)

Linköping – Djurgården, 19,00, 14/9 (Träningsmatch)

Brynäs – Djurgården, 18,30, 16/9 (Träningsmatch)

Frölunda

12/8, Frölunda – Färjestad 1–0 (Träningsmatch)

14/8, Frölunda – Norge (landslag) 3–1 (Träningsmatch)

19/8 Wolfsburg – Frölunda 1–2 19/8 (CHL)

21/8 Pardubice – Frölunda 3–2 e str (CHL)

25/8 Frölunda – Växjö 2–5 (Träningsmatch)

27/8 Frölunda – Pardubice 5–2 (CHL)

Frölunda – Färjestad, 18,30, 31/8 (Träningsmatch)

Frölunda – HV71, (tid oklar), 4/9 (Träningsmatch)

Frölunda – Wolfsburg, 20,00, 9/9 (CHL)

Färjestad

12/8, Frölunda – Färjestad 1–0 (Träningsmatch)

13/8, Färjestad – Norge (landslag) 4–3 (Träningsmatch)

19/8 Comarch Cracovia – Färjestad 1–5 (CHL)

21/8 Sparta Prague – Färjestad 1–2 (CHL)

Frölunda – Färjestad, 18,30, 31/8 (Träningsmatch)

Färjestad – Sparta Prague, 17,00, 4/9 (CHL)

Färjestad – Comarch Cracova, 15,00, 10/9 (CHL)

HV71

12/8, HV71 – Växjö 1–3 (Träningsmatch)

18/8 HV71 – Sheffield 5–3 (CHL)

27/8 Sheffield – HV71 2–5 (CHL)

HV71 – Malmö, 19,00, 1/9 (Träningsmatch)

Frölunda – HV71, (tid oklar), 4/9 (Träningsmatch)

Salzburg – HV71, 19,30, 7/9 (CHL)

HV71 – Salzburg 19,00, 9/9 (CHL)

Karlskrona

16/8 Västervik – Karlskrona 7–0 (Träningsmatch)

18/8 Oskarshamn – Karlskrona 0–2 (Träningsmatch)

25/8 Karlskrona – Malmö 2–5 (Träningsmatch)

Almtuna – Karlskrona, 19,00, 2/9 (Träningsmatch)

Brynäs – Karlskrona, 15,00, 3/9 (Träningsmatch)

Karlskrona – Örebro, 19,00, 13/9 (Träningsmatch)

Rögle – Karlskrona, 19,00, 16/9 (Träningsmatch)

Leksand

12/8, Salavet Yulaev – Leksand 8–2 (Träningsmatch)

16/8 Almtuna – Leksand 2–4 (Träningsmatch)

19/8 Rögle – Leksand 5–1 (Träningsmatch)

20/8 Västerås –Leksand 1–2 e str (Träningsmatch)

27/8 Brynäs – Leksand 5–2 (Träningsmatch)

Örebro – Leksand, 19,00, 1/9 (Träningsmatch)

Sparta – Leksand, 16,00, 3/9 (Träningsmatch)

Mora – Leksand, 19,00, 6/9 (Träningsmatch)

Timrå – Leksand, 19,00, 9/9 (Träningsmatch)

Skellefteå – Leksand, 19,00, 15/9 (Träningsmatch)

Linköping

11/8, Slovan – Linköping 2–4 (Träningsmatch)

13/8, Vitkovice – Linköping 3–2 (Träningsmatch)

14/8 Trinec – Linköping 3–2 (Träningsmatch)

21/8 Rapace – Linköping 0–2 (Träningsmatch)

28/8 JYP –Linköping 1–4 (CHL)

30/8 Linköping – Växjö 1–3 (Träningsmatch)

Linköping – JYP, 20,00 2/9 (CHL)

Linköping – Rapace, 19,00, 8/9 (CHL)

Linköping – Djurgården, 10,00, 13/9 (Träningsmatch)

Luleå

11/8 Luleå – Kärpät 3–2 (Träningsmatch)

13/8 Asplöven – Luleå 2–4 (Träningsmatch)

19/8 Berlin – Luleå 2–1 (CHL)

23/8 Luleå – Saipa 2–4 (CHL)

Skellefteå – Luleå, 19,00, 31/8 (Träningsmatch)

Saipa – Luleå, 17,00, 4/9 (CHL)

Luleå – Berlin, 20,00, 8/9 (CHL)

Luleå – Modo, 15,00, 10/9 (Träningsmatch)

Malmö

16/8 Pantern – Malmö 0–3 (Träningsmatch)

23/8 Malmö – AIK 4–0 (Träningsmatch)

25/8 Karlskrona – Malmö 2–5 (Träningsmatch)

HV71 – Malmö, 19,00, 1/9 (Träningsmatch)

Rögle – Malmö, 19,00, 8/9 (Träningsmatch)

Växjö – Malmö, 19,00, 13/9 (Träningsmatch)

Rögle

19/8 Leksand – Rögle 1–5 (Träningsmatch)

24/8 Rögle – AIK 4–1 (Träningsmatch)

27/8 La Chaux de–Fonds – Rögle 2–4 (Träningsmatch)

30/8 Rapperswil – Rögle 1–7 (Träningsmatch)

Ambri Piotta –Rögle, 19,45, 31/8 (Träningsmatch)

Kloten – Rögle, 19,00, 2/9 (Träningsmatch)

Langnau – Rögle, 15,45, 4/9 (Träningsmatch)

Rögle – Malmö, 19,00, 8/9 (Träningsmatch)

Rögle – Karlskrona 19,00, 16/9 (Träningsmatch)

Skellefteå

12/8 Björklöven – Skellefteå 2–3 (Träningsmatch)

18/8 Vienna – Skellefteå 3–2 e förl (CHL)

20/8 Kalpa – Skellefteå 1–2 (CHL)

27/8 Skellefteå – Kalpa 4–0 (CHL)

Skellefteå – Luleå, 19,00, 31/8 (Träningsmatch)

Skellefteå – Vienna, 20,00, 7/9 (CHL)

Skellefteå – Leksand, 19,00, 15/9 (Träningsmatch)

Växjö

12/8, HV71 – Växjö 1–3 (Träningsmatch)

18/8 Växjö – Boleslav 7–3 (CHL)

21/8 Boleslav – Växjö 3–2 e str (CHL)

23/8 Minsk – Växjö 4–3 e förl (CHL)

25/8 Frölunda – Växjö 2–5 (Träningsmatch)

30/8 Linköping – Växjö 1–3 (Träningsmatch)

Pelicans – Växjö, 19,00, 2/9 (Träningsmatch)

Växjö – Minsk, 19,00, 9/9 (Träningsmatch)

Växjö – Malmö, 19,00, 13/9 (Träningsmatch)

Örebro

18/8 Almtuna – Örebro 3–4 (Träningsmatch)

25/8 Pelicans – Örebro 3–2 (Träningsmatch)

26/8 Trinec – Örebro 2–0 (Träningsmatch)

27/8 Poprad – Örebro 0–5 (Träningsmatch)

Örebro – Leksand, 19,00, 1/9 (Träningsmatch)

Vita Hästen – Örebro, 19,00, 6/9 (Träningsmatch)

Brynäs – Örebro, 19,00, 8/9 (Träningsmatch)

Karlskrona – Malmö, 19,00, 25/8 (Träningsmatch)

■ ■ 17:e september är det dags för SHL–premiär när tre matcher spelas. Övriga lag gör sin premiär 21:a och 22:a september.

ARTIKELN HANDLAR OM