Omgång 9

HOCKEY

AIK–Bofors 5–3 (1–0, 2–1, 2–2)

Första perioden: 1–0 (14.15) Sami Pitkänen (Martin Fjällby, Stefan Gråhns) spel fem mot tre.

Andra perioden: 2–0 (7.42) Tobias Tschöp, 3–0 (15.49) Monir Kalgoum (Jonas Westerling, Jimmie Svensson), 3–1 (19.05) Kristoffer Näslund (Nicholas Angell, Tobias Thermell) spel fem mot tre.

Tredje perioden: 4–1 (10.53) Sami Pitkänen (Martin Fjällby) spel fem mot tre, 4–2 (13.00) Kristoffer Näslund (Nicholas Angell, Sebastian Lauritzen) spel fem mot fyra, 4–3 (13.14) Martin Strandfeldt (Per Sveder), 5–3 (18.42) Stefan Gråhns mål i tom kasse.

Skott: 23–25 (11–2, 7–12, 5–11).

Utv, AIK: 13x2. Bofors: 13x2, 1x5, 3x10, 2 Matchstraff.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 1307.

Arboga-Nyköping 3-5

(2–0, 0–2, 1–3)

Första perioden: 1–0 (9.49) Mikael Holmqvist (Dan Johansson), 2–0 (15.52) Stefan Sjödin (Mikael Holmqvist, Johan Thelin).

Andra perioden: 2–1 (12.00) Daniel Johansson (Johan Åhnelöf, Timo Seikkula), 2–2 (18.27) Daniel Karlsson (Daniel Johansson).

Tredje perioden: 3–2 (10.35) Daniel Hermansson (Alexander Semjonovs, Fredrik Vestberg), 3–3 (11.19) Timo Seikkula (Daniel Back, Johan Åhnelöf), 3–4 (11.59) Magnus Svensson (Daniel Karlsson), 3–5 (19.59) Daniel Johansson (Paul Esdale, Daniel Karlsson) mål i tom kasse.

Skott: 31–41 (13–10, 6–17, 12–14).

Utv, Arboga: 5x2. Nyköping: 5x2.

Domare: Wolmer Edqvist, Grums.

Publik: 720.

Björklöven-Halmstad 5-1

(3–0, 2–1, 0–0)

Första perioden: 1–0 (5.02) Jesper Jäger (Niklas Strandberg) spel fem mot fyra, 2–0 (10.27) Mats Lavander (Jon Palmebjörk, Erik Forssell), 3–0 (13.14) Andreas Lindahl (Mats Lavander, Erik Forssell) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 4–0 (8.18) Erik Forssell (Jon Palmebjörk), 5–0 (10.44) Mikelis Redlihs (Jesper Jäger), 5–1 (19.04) Jonas Bergman (Jonas Jakobsen, Henric Persson).

Skott: 46–18 (16–6, 12–6, 18–6).

Utv, Björklöven: 2x2. Halmstad: 7x2.

Domare: Thomas Forsström, Umeå.

Publik: 2659.

Oskarshamn-Sundsvall 4-3

(1–1, 1–1, 1–1, 1–0)

Första perioden: 1–0 (6.53) Johan Hägglund (Fredric Jaensson, Magnus Eriksson) spel fem mot fyra, 1–1 (10.03) Johannes Westring (Robert Vavroch).

Andra perioden: 2–1 (11.54) Mattias Beck (Dominic Forget), 2–2 (18.37) Andreas Nyberg (Jonas Floberg).

Tredje perioden: 2–3 (10.35) Jonas Floberg (Kristofer Persson, Mattias Svedberg), 3–3 (19.31) Aki Tuominen (Fredric Jaensson, Lars–Peder Nagel).

Fjärde perioden: 4–3 (3:12) Mattias Beck (Dominic Forget, Tomas Gustafsson).

Skott: 40–24 (7–11, 15–8, 15–3, 3–2).

Utv, Oskarshamn: 6x2. Sundsvall: 8x2.

Domare: Henrik Odsjö, Huddinge.

Publik: 1902.

Skellefteå-Växjö 3-3

(0–0, 2–2, 1–1, 0–0)

Andra perioden: 1–0 (15.01) Daniel Welser (Daniel Sondell, Alexander Sundqvist), 1–1 (16.02) Jonathan Persson (Aki Heino), 2–1 (18.10) Magnus Wernblom (Fredrik Öberg) spel fem mot fyra, 2–2 (18.38) Adam Calder (Martin Romö, Aki Heino).

Tredje perioden: 2–3 (0.55) Ville Hirvonen, 3–3 (12.13) Magnus Wernblom (Fredrik Öberg, Pontus Petterström) spel fem mot fyra.

Skott: 42–25 (3–11, 18–6, 19–5, 2–3).

Utv, Skellefteå: 9x2. Växjö: 12x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 2917.

Rögle-Hammarby 1-2

(1–0, 0–2, 0–0)

Första perioden: 1–0 (19.20) Pär Arlbrandt (Henrik Eriksson).

Andra perioden: 1–1 (4.34) Jimmie Kraft (Stefan Markl, Stefan Töyrä) spel fem mot fyra, 1–2 (15.41) Joakim Ohlsson (Christoffer Lindholm).

Skott: 34–33 (7–11, 16–13, 11–9).

Utv, Rögle: 7x2. Hammarby: 9x2.

Domare: Tobias Stenström, Göteborg.

Publik: 2719.

Nybro-Almtuna 3-4

(1–1, 1–2, 1–0, 0–1)

Första perioden: 1–0 (6.49) Peter Rylander (Richard Hallgren) spel fem mot fyra, 1–1 (18.19) Mikael Hammarström (Johan Berggren) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–2 (0.45) Anders Bastiansen (Marcus Jonasén, Marcus Ragnarsson), 1–3 (6.46) Marcus Jonasén (Fredrik Abrahamsson, Marcus Ragnarsson), 2–3 (10.53) Jonny Ågren (Kalle Zettervall, Jens Svensson).

Tredje perioden: 3–3 (18.01) Andreas Sundin (Johan Lilja).

Fjärde perioden: 3–4 (3:26) Anders Bastiansen (Marcus Ragnarsson, Jonas Johansson) spel fem mot fyra.

Skott: 32–37 (8–14, 15–16, 8–3, 1–4).

Utv, Nybro: 7x2. Almtuna: 6x2.

Domare: Daniel Lindgren, Ängelholm.

Publik: 1253.

Malmö-Västerås 3-2 (1–2, 1–0, 0–0, 1–0)

Första perioden: 0–1 (2.20) Jimmie Lindström (Stefan Holmgren), 0–2 (9.49) Fredrik Nilsson (Niklas Lihagen, Peter Popovic), 1–2 (15.43) Kim Staal (Juha Riihijärvi, Carl Söderberg).

Andra perioden: 2–2 (12.14) Markus Matthiasson (Jani Virtanen, Jan Öberg).

Fjärde perioden: 3–2 (1:34) Juha Riihijärvi (Carl Söderberg) spel fem mot fyra.

Skott: 28–27 (9–8, 13–9, 5–9, 1–1).

Utv: Malmö: 4x2. Västerås: 4x2.

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik.

Publik: 2687.

ARTIKELN HANDLAR OM