Här träningsspelar ditt lag

Reporter: Elisabet Wahl

Publicerad:
Uppdaterad:

Det är 48 dagar kvar till elitseriepremiären.

Men den som vill se topphockey behöver inte vänta till september.

Här är elitserielagens schema för träningsmatcherna.

Tisdag 5 augusti

18:00 Luleå – Icebreakers (Luleå)

Onsdag 6 augusti

19:00 CSKA Moskva – Södertälje (Hedemora)

Torsdag 7 augusti

18:30 IFK Helsingfors – Djurgården (Järvenpää)

18:30 TPS Åbo – Frölunda (Åbo)

18:30 Kärpät – Färjestad (Uleåborg)

18:30 Jokerit – HV71 (Varkaus)

18:30 Tappara – Linköping (Lempäälä)

Fredag 8 augusti

18:30 Tappara – Djurgården (Tammerfors)

18:30 IFK Helsingfors – Frölunda (Järvenpää)

18:30 TPS Åbo – Färjestad (Loimaa)

18:30 Kärpät – HV71 (Uleåborg)

18:30 Jokerit – Linköping (Varkaus)

19:00 Rögle – Malmö (Lysekil)

Söndag 10 augusti

15:00 TPS Åbo – Djurgården (Paimio)

15:00 Kärpät – Frölunda (Rovaniemi)

16:00 Jokerit – Färjestad (Joensuu)

14:00 Tappara – HV71 (Kangasala)

15:00 IFK Helsingfors- Linköping (Tikkurila)

Tisdag 12 augusti

Tid ej klar: Luleå – Skellefteå (Luleå)

Torsdag 14 augusti

19:00 Brynäs – AIK (Sandviken)

19:00 Linköping – Djurgården (Motala)

19:00 Södertälje – Mora (Eskilstuna)

Fredag 15 augusti

19:00 Färjestad – Frölunda (Karlskoga)

Söndag 17 augusti

Tid ej klar: Kölner Haie - Skellefteå

Måndag 18 augusti

19:00 Troja/Ljungby – Rögle (Ljungby)

Tisdag 19 augusti

19:00 Brynäs – Kalpa (Gävle)

19:00 Linköping – Färjestad (Mjölby)

19:00 Skellefteå – MODO (Skellefteå)

19:00 Södertälje – Kloten Flyers (Gnesta)

Torsdag 21 augusti

15:30 Lukko Rauma – MODO (Umeå)

17:00 Brynäs-Timrå (Leksand)

19:00 Djurgården – Kärpät (Stockholm)

19:00 Frölunda – Jokerit (Borås)

19:00 Färjestad – Tappara (Kil)

19:00 HV71 – IFK Helsingfors (Skövde)

19:00 Linköping – TPS Åbo (Västervik)

19:00 Kloten – Rögle (Katrineholm)

19:00 Björklöven – Skellefteå (Umeå)

20.00 Leksand - Luleå (Leksand)

Fredag 22 augusti

17:00 Timrå – Luleå (Leksand)

18:00 Björklöven – MODO (Umeå)

19:00 Djurgården – Jokerit (Stockholm)

19:00 Frölunda – Tappara (Borås)

19:00 Färjestad – IFK Helsingfors (Sunne)

19:00 HV71 – TPS Åbo (Landsbro)

19:00 Linköping – Kärpät (Katrineholm)

19:00 Kloten – Rögle (Nyköping)

20:00 Leksand – Brynäs (Leksand)

00:00 Lukko Rauma – Skellefteå (Umeå)

Lördag 23 augusti

14:30 Brynäs – Luleå (Leksand)

17:30 Leksand – Timrå (Leksand)

Söndag 24 augusti

17:00 HV71 – Djurgården (Jönköping)

Tisdag 26 augusti

19:00 Djurgården – Frölunda (Vallentuna)

19:00 HV71 – Linköping (Norrahammar)

00:00 Färjestad – Malmö (Lidköping)

Onsdag 27 augusti

19:00 Skellefteå – Timrå (Strömsund)

Torsdag 28 augusti

19:30 Davos – Södertälje (Herisau)

Fredag 29 augusti

18:30 Linköping – Malmö (Tranås)

19:00 Frölunda – HV71 (Mölndal)

19:00 Färjestad – Djurgården (Oslo)

19:30 Ambri-Piotta – Södertälje (Bellinzona)

Lördag 30 augusti

17:30 Lugano – Södertälje (Lugano)

00:00 Vålerengen – Färjestad (Oslo)

Tisdag 2 september

18:00 Djurgården – Malmö (Stockholm)

19:00 Frölunda – Linköping (Kungsbacka)

19:00 Färjestad – HV71 (Karlstad)

00:00 Luleå – Skellefteå (Piteå)

Onsdag 3 september

19:00 Timrå – MODO (Timrå)

Torsdag 4 september

19:00 Sundsvall – Brynäs (Sundsvall)

19:00 Rögle – Leksand (Mariehamn)

19:00 Luleå - Björklöven (Luleå)

5–6 september

Slutspel i Nordic Trophy, samtliga tio lag spelar i Linköping

Fredag 5 september

17:00 Sundsvall – MODO (Sundsvall)

19:00 Lahti Pelicans – Rögle (Mariehamn)

20:00 Timrå – Brynäs (Sundsvall)

Lördag 6 september

13:30 MODO – Brynäs (Sundsvall)

17:00 Sundsvall – Timrå (Sundsvall)

Tisdag 9 september

19:00 Södertälje – Skellefteå (Södertälje)

Onsdag 10 september

19:00 Malmö - HV71 (Malmö)

Torsdag 11 september

19:00 Färjestad – Salzburg (Karlstad)

19:00 Skellefteå – Björklöven (Skellefteå)

00:00 MODO – Luleå (Örnsköldsvik)

Fredag 12 september

18:00 Djurgården – Södertälje (Östervåla)

19:00 Brynäs – Leksand (Långshyttan)

Lördag 13 september

13:00 Linköping – Salzburg (Linköping)

16:00 Timrå – Mora (Hudiksvall)

Tid ej klar: Frölunda – Malmö (Göteborg)

Publicerad:

ÄMNEN I ARTIKELN