Hockeyallsvenskan 2017/18 – allt du behöver veta

1 av 3 | Foto: SIMON HASTEG RD / BILDBYR N
HOCKEY

Hockeyallsvenskan är i gång.
Här är en guide inför landets näst största hockeyliga.

Hockeyallsvenskan på tv

CMore har rättigheterna till Hockeyallsvenskan. För att se vilken kanal som sänder – se på tv.nu

Ta ut ditt drömlag i hockeyallsvenskan

Utmana kompisarna och häng med i managerspelet Hockey Manager.

Resultat från hockeyallsvenskan

I Sportbladets målservice hittar du aktuella resultat och tabeller från hockeyallsvenskan.

Hockeyallsvenskan spelschema – dag för dag

Omgång 1

19/9 19.00 Timrå–Vita Hästen

19.00 AIK–Pantern

19.00 Karlskoga–Björklöven

20/9 19.00 Leksand–Södertälje

19.00 Västervik–Troja-Ljungby

19.00 Oskarshamn–Modo

19.00 Tingsryd–Almtuna

Omgång 2

22/9 19.00 Troja-Ljungby–Karlskoga

19.00 Vita Hästen–Oskarshamn

19.00 Pantern–Timrå

19.00 Almtuna–AIK

19.00 Björklöven–Leksand

23/9 18.00 Modo–Västervik

18.00 Södertälje–Tingsryd

Omgång 3

26/9 19.00 Timrå–Almtuna

19.00 Västervik–Vita Hästen

19.00 Leksand–Troja-Ljungby

19.00 Karlskoga–Modo

19.00 Oskarshamn–Pantern

19.00 AIK–Tingsryd

19.00 Björklöven–Södertälje

Omgång 4

29/9 19.00 Vita Hästen–Karlskoga

19.00 Pantern–Västervik

19.00 Tingsryd–Timrå

19.00 Södertälje–AIK

19.00 Troja-L–Björklöven

30/9 18.00 Modo–Leksand

18.00 Almtuna–Oskarshamn

Foto: LASSEALLARDAFTONBLADET

Omgång 5

3/10 19.00 Leksand–Vita Hästen

19.00 Karlskoga–Pantern

4/10 19.00 Almtuna–Västervik

19.00 Oskarshamn–Tingsryd

19.00 Timrå–AIK

19.00 Troja-Lj–Södertälje

19.00 Björklöven–Modo

Omgång 6

6/1019.00 Pantern–Leksand

19.00 Almtuna–Karlskoga

19.00 Tingsryd–Västervik

19.00 AIK–Oskarshamn

7/1015.15 Södertälje–Timrå

18.00 Modo–Troja-Ljungby

9/10 19.00 Vita Hästen–Björklöven

Omgång 7

9/10 19.00 Oskarshamn–Timrå

10/10 19.00 Karlskoga–Tingsryd

11/10 19.00 Leksand–Almtuna

19.00 Västervik–AIK

19.00 Modo–Södertälje

19.00 Troja-L–Vita Hästen

19.00 Björklöven–Pantern

Omgång 8

13/10 19.00 Tingsryd–Leksand

19.00 AIK–Karlskoga

19.00 Timrå–Västervik

19.00 Södertälje–Oskarshamn

19.00 Vita Hästen–Modo

19.00 Pantern–Troja-Ljungby

19.00 Almtuna–Björklöven

Foto: Mikael Fritzon/TT / TT NYHETSBYRÅN

Omgång 9

15/10 16.00 Leksand–AIK

16.00 Västervik–Oskarshamn

16.00 Troja-Ljungby–Almtuna

17.00 Björklöven–Tingsryd

18.30 Vita Hästen–Södertälje

16/10 19.00 Karlskoga–Timrå

24/11 19.00 Modo–Pantern

Omgång 10

17/10 19.00 Almtuna–Modo

18/10 19.00 Timrå–Leksand

19.00 Oskarshamn–Karlskoga

19.00 Södertälje–Västervik

19.00 Pantern–Vita Hästen

19.00 Tingsryd–Troja-Ljungby

19.00 AIK–Björklöven

Omgång 11

20/10 19.00 Leksand–Karlskoga

19.00 Västervik–Björklöven

19.00 Tingsryd–Pantern

19.00 Almtuna–Södertälje

19.00 Vita Hästen–AIK

19.00 Modo–Timrå

19.00 Troja-L–Oskarshamn

Omgång 12

22/10 16.00 Leksand–Oskarshamn

25/10 19.00 Modo–Tingsryd

19.00 Karlskoga–Västervik

19.00 Pantern–Södertälje

19.00 Vita Hästen–Almtuna

19.00 Troja-Ljungby–AIK

19.00 Björklöven–Timrå

Omgång 13

27/10 19.00 Västervik–Leksand

19.00 Södertälje–Karlskoga

19.00 Almtuna–Pantern

19.00 Tingsryd–Vita Hästen

19.00 Timrå–Troja-Ljungby

28/10 15.15 AIK–Modo

18.00 Oskarshamn–Björklöven

Omgång 14

31/10 19.00 Pantern–AIK

19.00 Almtuna–Tingsryd

1/11 19.00 Södertälje–Leksand

19.00 Björklöven–Karlskoga

19.00 Troja-L–Västervik

19.00 Modo–Oskarshamn

19.00 Vita Hästen–Timrå

Omgång 15

3/11 19.00 Västervik–Modo

19.00 Oskarshamn–Vita H

19.00 Timrå–Pantern

19.00 Tingsryd–Södertälje

4/11 15.15 AIK–Almtuna

18.00 Leksand–Björklöven

18.00 Karlskoga–Troja-L

Omgång 16

6/1119.00 Södertälje–Björklöven

7/1119.00 Vita Hästen–Västervik

19.00 Pantern–Oskarshamn

8/1119.00 Troja-Ljungby–Leksand

19.00 Modo–Karlskoga

19.00 Almtuna–Timrå

19.00 Tingsryd–AIK

Foto: BILDBYRÅN

Omgång 17

10/1119.00 Västervik–Pantern

19.00 Timrå–Tingsryd

19.00 Björklöven–Troja-L

11/11 15.15 Karlskoga–Vita Hästen

15.15 Leksand–Modo

18.00 AIK–Södertälje

18.00 Oskarshamn–Almtuna

Omgång 18

13/11 19.00 Västervik–Almtuna

19.00 Tingsryd–Oskarshamn

19.00 Vita Hästen–Leksand

19.00 Pantern–Karlskoga

19.00 AIK–Timrå

19.00 Södertälje–Troja-L

17/11 19.00 Modo–Björklöven

Omgång 19

17/11 19.00 Leksand–Pantern

19.00 Oskarshamn–AIK

19.00 Timrå–Södertälje

19.00 Västervik–Tingsryd

18/11 18.00 Karlskoga–Almtuna

19/11 16.00 Björklöven–Vita Hästen

20/11 19.00 Troja-Ljungby–Modo

Omgång 20

19/11 16.00 AIK–Västervik

22/11 19.00 Tingsryd–Karlskoga

19.00 Vita Hästen–Troja-L

19.00 Pantern–Björklöven

19.00 Almtuna–Leksand

19.00 Timrå–Oskarshamn

19.00 Södertälje–Modo

Omgång 21

15/10 18.30 Pantern–Modo

24/11 19.00 AIK–Leksand

19.00 Södertälje–Vita Hästen

19.00 Tingsryd–Björklöven

19.00 Almtuna–Troja-Ljungby

25/11 18.00 Oskarshamn–Västervik

26/11 16.00 Timrå–Karlskoga

Omgång 22

28/11 19.00 Modo–Almtuna

29/11 19.00 Björklöven–AIK

19.00 Leksand–Timrå

19.00 Karlskoga–Oskarshamn

19.00 Västervik–Södertälje

19.00 Vita Hästen–Pantern

19.00 Troja-Ljungby–Tingsryd

Omgång 23

26/11 16.00 AIK–Vita Hästen

1/12 19.00 Södertälje–Almtuna

19.00 Oskarshamn–Troja-L

19.00 Timrå–Modo

19.00 Pantern–Tingsryd

2/12 15.15 Björklöven–Västervik

18.00 Karlskoga–Leksand

Omgång 24

5/1219.00 Oskarshamn–Södertälje

19.00 Modo–Vita Hästen

6/12 19.00 Troja-Ljungby–Pantern

19.00 Leksand–Tingsryd

19.00 Karlskoga–AIK

19.00 Västervik–Timrå

19.00 Björklöven–Almtuna

Omgång 25

8/12 19.00 Västervik–Karlskoga

19.00 Södertälje–Pantern

19.00 Almtuna–Vita Hästen

19.00 Tingsryd–Modo

19.00 Oskarshamn–Leksand

9/12 15.15 AIK–Troja-Ljungby

18.00 Timrå–Björklöven

Foto: NILS JAKOBSSON / BILDBYRÅN
Foto: BILDBYRÅN

Omgång 26

4/12 19.00 Troja-Ljungby–Timrå

13/12 19.00 Vita Hästen–Tingsryd

19.00 Leksand–Västervik

19.00 Karlskoga–Södertälje

19.00 Pantern–Almtuna

19.00 Modo–AIK

19.00 Björklöven–Oskarshamn

Omgång 27

15/12 19.00 Leksand–Södertälje

19.00 Västervik–Troja-L

19.00 Timrå–Vita Hästen

19.00 AIK–Pantern

19.00 Tingsryd–Almtuna

16/12 15.15 Karlskoga–Björklöven

18.00 Oskarshamn–Modo

Omgång 28

18/12 19.00 Modo–Västervik

19.00 Björklöven–Leksand

19.00 Troja-L–Karlskoga

20/12 19.00 Södertälje–Tingsryd

19.00 Vita Hästen–Oskarshamn

19.00 Almtuna–AIK

19.00 Pantern–Timrå

Omgång 29

21/12 19.00 Modo–Karlskoga

19.00 Leksand–Troja-Ljungby

22/12 19.00 Oskarshamn–Pantern

19.00 AIK–Tingsryd

19.00 Västervik–Vita Hästen

19.00 Timrå–Almtuna

7/1 16.00 Björklöven–Södertälje

Omgång 30

26/12 18.00 Modo–Leksand

27/12 19.00 Almtuna–Oskarshamn

19.00 Södertälje–AIK

19.00 Vita Hästen–Karlskoga

19.00 Tingsryd–Timrå

19.00 Pantern–Västervik

19.00 Troja-L–Björklöven

Omgång 31

29/12 19.00 Leksand–Vita Hästen

19.00 Karlskoga–Pantern

19.00 Västervik–Almtuna

19.00Oskarshamn–Tingsryd

19.00Timrå–AIK

19.00Troja-L–Södertälje

15/219.00Björklöven–Modo

Omgång 32

3/119.00Pantern–Leksand

19.00 Almtuna–Karlskoga

19.00 Tingsryd–Västervik

19.00 AIK–Oskarashamn

19.00 Södertälje–Timrå

19.00 Modo–Troja-Ljungby

19.00 Vita Hästen–Björklöven

Omgång 33

5/1 19.00 Leksand–Almtuna

19.00 Modo–Södertälje

19.00 Oskarshamn–Timrå

6/1 15.15 Troja-L–Vita Hästen

15.15 Västervik–AIK

8/1 19.00 Karlskoga–Tingsryd

15/1 19.00 Björklöven–Pantern

Omgång 34

9/119.00 Vita Hästen–Modo

19.00 Pantern–Troja-Ljungby

10/1 19.00 Tingsryd–Leksand

19.00 AIK–Karlskoga

19.00 Timrå–Västervik

19.00 Södertälje–Oskarshamn

19.00 Almtuna–Björklöven

Foto: PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN

Omgång 35

12/1 19.00 Västervik–Oskarshamn

19.00 Vita Hästen–Södertälje

19.00 Troja-Ljungby–Almtuna

19.00 Björklöven–Tingsryd

19.00 Leksand–AIK

13/1 15.15 Modo–Pantern

15.15 Karlskoga–Timrå

Omgång 36

16/1 19.00 Oskarshamn–Karlskoga

17/1 19.00 Tingsryd–Troja-Ljungby

19.00 Pantern–Vita Hästen

19.00 Almtuna–Modo

19.00 Timrå–Leksand

19.00 AIK–Björklöven

19.00 Södertälje–Västervik

Omgång 37

19/1 19.00 Västervik–Björklöven

19.00 Tingsryd–Pantern

19.00 Almtuna–Södertälje

19.00 Vita Hästen–AIK

19.00 Timrå–Modo

20/1 15.15 Troja-L–Oskarshamn

15.15 Leksand–Karlskoga

Omgång 38

23/1 19.00 Pantern–Södertälje

19.00 Vita Hästen–Almtuna

24/1 19.00 Leksand–Oskarshamn

19.00 Karlskoga–Västervik

19.00 Modo–Tingsryd

19.00 Troja-Ljungby–AIK

19.00 Björklöven–Timrå

Omgång 39

25/1 19.00 Almtuna–Pantern

26/1 19.00 Västervik–Leksand

19.00 Timrå–Troja-Ljungby

19.00 AIK–Modo

19.00 Tingsryd–Vita Hästen

19.00 Södertälje–Karlskoga

19.00 Oskarshamn–Björklöven

Omgång 40

28/1 16.00 Pantern–Almtuna

16.00 Modo–AIK

18.30 Karlskoga–Södertälje

18.30 Leksand–Västervik

29/1 19.00 Troja-Ljungby–Timrå

19.00 Vita Hästen–Tingsryd

19.00 Björklöven–Oskarshamn

Foto: BILDBYRÅN

Omgång 41

31/1 19.00 Troja-L–Västervik

19.00 Södertälje–Leksand

19.00 Björklöven–Karlskoga

19.00 Modo–Oskarshamn

19.00 Vita Hästen–Timrå

19.00 Pantern–AIK

19.00 Almtuna–Tingsryd

Omgång 42

2/2 19.00 Oskarshamn–V Hästen

19.00 Timrå–Pantern

19.00 Tingsryd–Södertälje

19.00 Leksand–Björklöven

3/2 15.15 AIK–Almtuna

15.15 Västervik–Modo

3/2 18.00 Karlskoga–Troja-L

Omgång 43

5/2 19.00 Pantern–Oskarshamn

6/2 19.00 Vita Hästen–Västervik

7/2 19.00 Troja-Ljungby–Leksand

19.00 Karlskoga–Modo

19.00 Almtuna–Timrå

19.00 Tingsryd–AIK

19.00 Södertälje–Björklöven

Omgång 44

9/2 19.00 Leksand–Modo

19.00 Karlskoga–Vita Hästen

19.00 Timrå–Tingsryd

19.00 AIK–Södertälje

19.00 Björklöven–Troja-L

10/2 15.15 Oskarshamn–Almtuna

18.00 Västervik–Pantern

Omgång 45

30/12 18.00 Modo–Björklöven

13/2 19.00 Södertälje–Troja-L

14/2 19.00 Vita Hästen–Leksand

19.00 Pantern–Karlskoga

19.00 Almtuna–Västervik

19.00 Tingsryd–Oskarshamn

15/2 19.00 AIK–Timrå

Omgång 46

16/2 19.00 Leksand–Pantern

19.00 Västervik–Tingsryd

17/2 15.15 Karlskoga–Almtuna

15.15 Oskarshamn–AIK

15.15 Timrå–Södertälje

18.00 Troja-Ljungby–Modo

18/2 16.00 Björklöven–Vita Hästen

Omgång 47

19/2 19.00 Södertälje–Modo

21/2 19.00 Tingsryd–Karlskoga

19.00 Almtuna–Leksand

19.00 AIK–Västervik

19.00 Timrå–Oskarshamn

19.00 Vita Hästen–Troja-L

19.00 Pantern–Björklöven

Omgång 48

11/2 16.00 Modo–Vita Hästen

23/2 19.00 Karlskoga–AIK

19.00 Oskarshamn–Södertälje

19.00 Troja-Ljungby–Pantern

19.00 Björklöven–Almtuna

24/2 15.15 Leksand–Tingsryd

18.00 Västervik–Timrå

Omgång 49

27/2 19.00 Pantern–Modo

19.00 AIK–Leksand

19.00 Timrå–Karlskoga

19.00 Oskarshamn–Västervik

19.00 Södertälje–Vita Hästen

19.00 Almtuna–Troja-Ljungby

19.00 Tingsryd–Björklöven

Omgång 50

2/3 19.00 Leksand–Timrå

19.00 Karlskoga–Oskarshamn

19.00 Västervik–Södertälje

19.00 Vita Hästen–Pantern

19.00 Modo–Almtuna

19.00 Troja-Ljungby–Tingsryd

19.00 Björklöven–AIK

Omgång 51

4/3 16.00 Björklöven–Västervik

16.00 Pantern–Tingsryd

16.00 AIK–Vita Hästen

16.00 Modo–Timrå

16.00 Oskarshamn–Troja-L

16.00 Södertälje–Almtuna

18.30 Karlskoga–Leksand

Omgång 52

7/3 19.00 Oskarshamn–Leksand

19.00 Västervik–Karlskoga

19.00 Södertälje–Pantern

19.00 Almtuna–Vita Hästen

19.00 Tingsryd–Modo

19.00 AIK–Troja-Ljungby

19.00 Timrå–Björklöven

Med reservation för ändringar.