Omgång 8

HOCKEY

AIK-Nyköping 5-3 (4–2, 1–1, 0–0)

Första perioden: 0–1 (0.52) Niklas Olausson, 0–2 (6.29) Olof Svensson (Niklas Olausson) spel fyra mot fem, 1–2 (9.14) David Bornhammar (Monir Kalgoum, Jonas Westerling) spel fem mot fyra, 2–2 (12.52) Martin Fjällby (Sami Pitkänen, Stefan Gråhns) spel fem mot fyra, 3–2 (16.37) David Engblom (Jonas Westerling), 4–2 (17.19) Stefan Gråhns (Andreas Frisk, David Engblom).

Andra perioden: 4–3 (13.02) Johan Åhnelöf (Timo Seikkula, Daniel Back) spel fem mot fyra, 5–3 (18.01) Stefan Gråhns (Martin Fjällby) spel fem mot tre.

Skott: 22–32 (11–9, 8–14, 3–9).

Utv, AIK: 7x2. Nyköping: 8x2.

Domare: Tobias Suomela, Örebro.

Publik: 1352.

Arboga-Bofors 2-5 (0–3, 1–0, 1–2)

Första perioden: 0–1 (1.50) Marcus Weinstock (Andreas Lundin), 0–2 (4.17) Kristoffer Näslund (Nicholas Angell) spel fem mot fyra, 0–3 (10.04) Johan Sjödell-Wiklander (Daniel Wessner, Fredrik Ericson).

Andra perioden: 1–3 (10.39) Nicklas Westerlind spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 1–4 (10.28) Nicholas Angell (Daniel Wessner) spel fem mot fyra, 2–4 (15.22) Alexander Semjonovs (Dan Johansson, Daniel Hermansson) spel fem mot fyra, 2–5 (17.40) Sebastian Lauritzen.

Skott: 21–40 (4–16, 7–8, 10–16).

Utv, Arboga: 6x2, 1x10, 1 matchstraff. Bofors: 7x2, 1x10, 1 matchstraff.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands Väsby.

Publik: 1045.

Skellefteå-Halmstad 5-0 (2–0, 1–0, 2–0)

Första perioden: 1–0 (5.15) Per Helmersson (Johan Åkerman, Andreas Falk), 2–0 (10.05) Marc Busenburg (Johan Åkerman, Fredrik Öberg) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 3–0 (14.19) Johan Åkerman (Patrik Rönnqvist, Johan Ramstedt).

Tredje perioden: 4–0 (9.27) Johan Ramstedt (Alexander Sundqvist), 5–0 (14.40) Fredrik Öberg (Anders Söderberg) spel fem mot fyra.

Skott: 49–18 (19–9, 13–7, 17–2).

Utv, Skellefteå: 4x2, 1x5, 1 matchstraff. Halmstad: 8x2, 1x5, 1 matchstraff.

Domare: Thomas Forsström, Umeå.

Publik: 2502.

Malmö-Hammarby 9-0 (2–0, 2–0, 5–0)

Första perioden: 1–0 (9.25) Robert Tomik (Lubomir Sekeras) spel fem mot fyra, 2–0 (18.29) Robert Tomik (Lubomir Sekeras).

Andra perioden: 3–0 (1.19) Mikael Wahlberg spel fem mot fyra, 4–0 (18.12) Jan Öberg (Patrik Hersley, Markus Matthiasson).

Tredje perioden: 5–0 (0.49) Edvin Frylén (Johan Björk), 6–0 (7.43) Nicklas Jadeland, 7–0 (12.05) Miska Kangasniemi (Carl Söderberg), 8–0 (12.25) Andre Savage (Mikael Wahlberg), 9–0 (19.18) Edvin Frylén (Juha Riihijärvi) spel fem mot fyra.

Skott: 43–16 (12–5, 19–6, 12–5).

Utv, Malmö: 8x2. Hammarby: 7x2.

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik.

Publik: 2382.

Oskarshamn-Almtuna 3-2 (2–0, 0–2, 1–0)

Första perioden: 1–0 (1.14) Rasmus Olheden (Johan Ryno), 2–0 (9.45) Rasmus Olheden (Johan Ryno).

Andra perioden: 2–1 (7.41) Johan Agu (Nicklas Danielsson, Martin Wiita) spel fem mot fyra, 2–2 (10.28) Nicklas Eckerblom (Nicklas Danielsson).

Tredje perioden: 3–2 (14.03) Fredric Jaensson (Mattias Beck).

Skott: 25–22 (9–6, 7–11, 9–5).

Utv, Oskarshamn: 5x2. Almtuna: 6x2.

Domare: Pehr Claesson, Alvesta.

Publik: 2162.

Nybro Sundsvall 4-0 (0–0, 1–0, 3–0)

Andra perioden: 1–0 (8.26) Andreas Sundin (Jens Svensson).

Tredje perioden: 2–0 (1.47) Johan Lilja (Peter Rylander), 3–0 (13.15) Jonny Ågren (Jens Svensson), 4–0 (13.57) Peter Rylander (Richard Hallgren, Tobias Forss).

Skott: 35–14 (7–5, 14–6, 14–3).

Utv, Nybro: 3x2, 1x10. Sundsvall: 6x2.

Domare: Sören Persson, Lidköping.

Publik: 1160.

Rögle-Västerås 3-4 (1–2, 1–1, 1–0, 0–1)

Första perioden: 0–1 (2.52) Patrik Juhlin (Mattias Lööf, Marcus Söderkvist), 1–1 (15.30) Niklas Karmhag (Henrik Eriksson) spel fem mot tre, 1–2 (19.10) Patrik Juhlin (Marcus Söderkvist, Mattias Lööf) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–2 (2.24) Daniel Åhsberg (Mikael Johansson) spel fem mot fyra, 2–3 (10.02) Fredrik Johansson (Kalle Olsson, Tobias Lundqvist).

Tredje perioden: 3–3 (18.30) Kristofer Starck (Patrik Tano).

Fjärde perioden: 3–4 (0.37) Patrik Juhlin (Rikard Ekström).

Skott: 33–22 (12–8, 11–6, 10–7, 0–1).

Utv, Rögle: 3x2. Västerås: 8x2, 1x5, 1 matchstraff.

Domare: Wolmer Edqvist, Grums.

Publik: 3031.

Björklöven-Växjö 3-4 (1–1, 0–1, 2–1, 0–1)

Första perioden: 0–1 (12.48) Christoffer Persson (Ville Hirvonen), 1–1 (13.11) Daniel Olofsson (Johan Bergmark).

Andra perioden: 1–2 (5.56) Aki Heino (Torsten Yngvesson, Johan Markusson).

Tredje perioden: 2–2 (10.55) Daniel Olofsson (Niklas Strandberg, Jesper Jäger) spel fem mot fyra, 2–3 (14.08) Aki Heino (Christian Jacobsson), 3–3 (18.08) Mikelis Redlihs (Jon Palmebjörk).

Fjärde perioden: 3–4 (3.44) Martin Romö (Adam Calder).

Skott: 47–30 (11–8, 17–8, 15–12, 4–2).

Utv, Björklöven: 4x2. Växjö: 8x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 2969.

ARTIKELN HANDLAR OM