Matchfakta: 5/2

HOCKEY

Almtuna–Nybro 4–0 (1–0, 2–0, 1–0)

Första perioden: 1–0 (6.00) Marcus Jonasén (Jens Jakobs) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–0 (6.02) Martin Gudmundsson (Kristoffer Jobs, Fredrik Abrahamsson), 3–0 (10.26) Per Fernhall (Johan Berggren).

Tredje perioden: 4–0 (8.54) Per Fernhall (Jens Jakobs, Tobias Gabrielsson) spel fem mot tre.

Skott: 41–25 (11–5, 13–14, 17–6).

Utv, Almtuna: 8x2. Nybro: 9x2, 1x5, 2x10, 1 matchstraff.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands–Väsby.

Publik: 760.

Hammarby–Rögle 1–2 (0–1, 1–1, 0–0)

Första perioden: 0–1 (16.16) Henrik Eriksson (Andreas Byström, Fredrik Möller) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 0–2 (3.19) Mattias Carlsson (Daniel Åhsberg), 1–2 (8.07) Stefan Töyrä spel fem mot fyra.

Skott: 22–20 (3–9, 11–4, 8–7).

Utv, Hammarby: 5x2. Rögle: 5x2.

Domare: Peter Eriksson, Bromma.

Publik: 531.

Sundsvall–Oskarshamn 1–1 (0–0, 0–0, 1–1, 0–0)

Tredje perioden: 0–1 (6.42) Fredric Jaensson (Lars–Peder Nagel), 1–1 (14.19) Jonas Floberg (Tony Westerlund, Markus Lilja) spel fyra mot fem.

Skott: 34–32 (11–10, 4–9, 16–12, 3–1).

Utv, Sundsvall: 5x2. Oskarshamn: 5x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 522.

Växjö–Skellefteå 2–5 (1–0, 0–3, 1–2)

Första perioden: 1–0 (7.12) Christian Jacobsson (Johan Andersson, Torsten Yngvesson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–1 (4.30) Magnus Wernblom (Fredrik Öberg), 1–2 (7.39) Magnus Wernblom (Fredrik Öberg, Johan Åkerman), 1–3 (18.09) Magnus Wernblom (Johan Åkerman, Fredrik Öberg) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 2–3 (10.27) Johan Ejdepalm (Christian Jacobsson, Johan Andersson), 2–4 (11.01) Per Anton Lundström (Johan Ramstedt, Johan Åkerman), 2–5 (18.10) Magnus Wernblom (Fredrik Öberg) mål i tom kasse.

Skott: 34–35 (11–6, 10–17, 13–12).

Utv, Växjö: 11x2. Skellefteå: 14x2.

Domare: Pehr Claesson, Alvesta.

Publik: 2901.

Västerås–Malmö 1–3 (0–0, 1–1, 0–2)

Andra perioden: 1–0 (10.35) Jimmie Lindström (Mikael Backlund, Per Gustafsson), 1–1 (11.09) David Moravec (Juha Riihijärvi, Carl Söderberg).

Tredje perioden: 1–2 (3.03) Carl Söderberg (David Moravec, Lubomir Sekeras), 1–3 (6.51) Robert Tomik (Jan Öberg, Martin Stepanek).

Skott: 39–27 (17–4, 8–13, 14–10).

Utv, Västerås: 5x2, 1x10. Malmö: 4x2.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 1492.

Nyköping–Arboga 4–3 (2–1, 2–1, 0–1)

Första perioden: 1–0 (5.15) Christian Wibner (Niklas Olausson, Daniel Johansson), 2–0 (7.06) Johan Åhnelöf (Ronny Björlin, Kim Cannerheim) spel fem mot tre, 2–1 (19.49) Joachim Leijon (Dan Johansson).

Andra perioden: 2–2 (15.20) Mikael Holmqvist (Jonas Finn–Olsson) spel fem mot fyra, 3–2 (18.00) Martin Johansson, 4–2 (19.58) Timo Seikkula (Ronny Björlin) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 4–3 (8.33) Mikael Holmqvist (Miikka Jäske, Thor Dresler).

Skott: 36–23 (12–5, 14–8, 10–10).

Utv, Nyköping: 6x2, 1x10. Arboga: 8x2, 1x10.

Domare: Morgan Claesson, Alvesta.

Publik: 2443.

ARTIKELN HANDLAR OM