Matchfakta 17/2

HOCKEY

Nyköping-Malmö 1-4

(1–1, 0–1, 0–2)

Första perioden: 0–1 (5.49) Jonathan Coleman (Markus Matthiasson), 1–1 (16.25) Ronny Björlin (Martin Johansson, Andreas Jungbeck).

Andra perioden: 1–2 (18.48) Robert Tomik (Juha Riihijärvi).

Tredje perioden: 1–3 (1.38) Markus Matthiasson (Kim Staal, Jonathan Coleman), 1–4 (3.16) Martin Stepanek (Juha Riihijärvi, Carl Söderberg).

Skott: 26–31 (10–9, 9–14, 7–8).

Utv, Nyköping: 7x2. Malmö: 8x2, 1x10.

Domare: Sören Persson, Lidköping.

Publik: 898.

Oskarshamn-Växjö 5-4

(1–1, 1–1, 2–2, 1–0)

Första perioden: 1–0 (5.29) Tomas Gustafsson (Robin Ekström), 1–1 (14.48) Torsten Yngvesson (Christian Jacobsson).

Andra perioden: 1–2 (13.12) Christian Jacobsson (Aki Heino, Johan Andersson), 2–2 (17.38) Fredrik Jonsson (Johan Hägglund, Magnus Eriksson).

Tredje perioden: 2–3 (7.15) Torsten Yngvesson (Johan Andersson) spel fyra mot fem, 3–3 (11.42) Fredric Jaensson, 3–4 (16.36) Jarno Pikkarainen (Robert Rosén), 4–4 (18.34) Fredrik Jonsson (Andreas Schultz) spel fem mot fyra.

Fjärde perioden: 5–4 (2.49) Rasmus Ericsson (Magnus Eriksson) spel fem mot fyra.

Skott: 45–31 (14–6, 13–11, 15–13, 3–1).

Utv, Oskarshamn: 10x2. Växjö: 14x2, 1x10.

Domare: Robert Lahti, Västerås.

Publik: 1 986.

Bofors-Rögle 5-1

(1–1, 3–0, 1–0)

Första perioden: 1–0 (4.42) Tobias Thermell (Fredrik Höggren, Niklas Zetterström), 1–1 (13.16) Patrik Tano (Kristofer Starck) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–1 (0.26) Nicholas Angell (Kristoffer Näslund, Sebastian Lauritzen) spel fem mot fyra, 3–1 (13.10) Daniel Wessner (Fredrik Ericson) spel fyra mot fem, 4–1 (19.42) Tobias Thermell (Martin Thelander, Martin Strandfeldt).

Tredje perioden: 5–1 (8.03) Martin Strandfeldt (Daniel Wessner, Niklas Zetterström).

Skott: 31–17 (12–9, 11–3, 8–5).

Utv, Bofors: 10x2. Rögle: 9x2, 1x10.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 2130.

Skellefteå-Sundsvall 3-2

(0–1, 1–0, 2–1)

Första perioden: 0–1 (2.15) Jonas Floberg (Tommy Enström, Alexander Larsson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–1 (6.21) Daniel Branda (Fredrik Krekula, Libor Prochazka) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 2–1 (2.16) Johan Åkerman (Andreas Paulsson, Daniel Branda) spel fem mot fyra, 3–1 (6.07) Magnus Wernblom (Anders Söderberg, Johan Åkerman) spel fem mot fyra, 3–2 (13.46) Robert Vavroch (Jonas Floberg, Alexander Larsson) spel fem mot tre.

Skott: 48–27 (16–8, 16–10, 16–9).

Utv, Skellefteå: 11x2, 1x10. Sundsvall: 14x2.

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik.

Publik: 2 295.

Björklöven-Almtuna 4-1

(1–0, 1–1, 2–0)

Första perioden: 1–0 (10.19) Daniel Olofsson (Jon Palmebjörk, Björn Lavander) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–1 (10.02) Marcus Jonasén (Fredrik Abrahamsson, Mattias Karlsson), 2–1 (10.47) Johan Bergmark (Daniel Olofsson) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3–1 (9.05) Daniel Olofsson (Björn Lavander, Jon Palmebjörk) spel fem mot fyra, 4–1 (16.05) Jon Palmebjörk (Jesper Jäger).

Skott: 36–24 (14–6, 8–11, 14–7).

Utv, Björklöven: 4x2. Almtuna: 6x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 3 301.

TT

ARTIKELN HANDLAR OM