Svensk klar för OS – efter tvist

Går förbi kroatiska efter ny ranking: ”En julklapp”

Foto: TT
I oktober tog Nikita brons i VM i Manchester.
SPORTBLADET

Kroatiskan Ana Zaninovic fick poäng för en tävling hon inte deltog i.

Nu har rankingen gjorts om – och skickat svenska Nikita Glasnovic till OS.

– Det är som en julklapp och en födelsedagspresent på en och samma gång, säger hon till Sydsvenskan.

Foto: TT
Nikita Glasnovic med medaljen.

Sverige har fått ytterligare en deltagare klar till OS i Rio de Janeiro i sommar.

20-åriga Nikita Glasnovic, som tog brons vid VM i oktober, har fått en kvotplats i taekwondons 57 kilos-klass.

”Som en julklapp”

Tidigare såg den platsen ut att tillfalla kroatiskan Ana Zaninovic och Glasnovic skulle behöva kvala till OS via en tävling Istanbul i januari.

Men en tvist där Ana Zaninovic fick poäng för en tävling som hon var anmäld till – men inte tävlade i – gjorde att rankingen nu byggts om och skickat Nikita Glasnovic till OS.

– Det är som en julklapp och en födelsedagspresent på en och samma gång, säger hon till Sydsvenskan.

– Nu kan vi sätta en lite längre tidsplan på mina förberedelser och det är jättebra. Jag behöver inte stressa och tänka på kvalet, fortsätter hon.

Sverige får två kvotplatser

Den 20-åriga Malmötjejen slipper kvala efter den nya rankingen eftersom hon hamnar 0,8 poäng före kroatiskan Zaninovic på internationella taekwondoförbundets rankinglista.

– Nu har vi två kvotplatser på damsidan och fler kan vi inte få, så det känns väldigt bra att vi har nått dit, säger Glenn Östh, sportchef i Sveriges olympiska kommitté (SOK).

FAKTA

OS-klara svenskar:

Brottning: Sofia Mattsson, 53kg, Johanna Mattsson, 58 kg, Jenny Fransson, 69 kg.

Cykel: Emma Johansson, linjelopp och tempo.

Fotboll: Herrar.

Friidrott: Abeba Aregawi, 1500m, Daniel Ståhl, diskus, Angelica Bengtsson, stavhopp, Khaddi Sagnia, längdhopp.

Judo: Martin Pacek, 100 kg.

Kanot: Petter Menning, K1 200m.

Ridsport: Dressyr, lag, fälttävlan, lag, hoppning, lag.

Segling: Max Salminen, finnjolle, Josefin Olsson, laser radial, Lisa Ericson, 49er, Hanna Klinga, 49er, Anton Dahlberg, 470, Fredrik Bergström, 470.

Simning: Individuellt: Sarah Sjöström, 100m fjäril, 50- och 100m frisim, Jennie Johansson, 100m bröst, Louise Hansson, lagkapp, Michelle Coleman, lagkapp, Simon Sjödin, 200m medley. Lag: 4x100m medley damer, 4x100m frisim damer, 4x200m frisim damer.

Skytte: Stefan Nilsson, skeet, Marcus Svensson, skeet.

Taekwondo: Nikita Glasnovic, 57 kg.