Guide: Program till OS i Rio 2016 – dag för dag

Tider och datum – så tävlar svenskarna

SPORTBLADET

Uppdaterad: 26/7 kl 18:32

= FINALER, FINALPASS

Blå = Svenska deltagare

Grön= Ny OS-gren

OS avgörs i Rio, Brasilien, 3–21 augusti.

Foto: TT

■ ■ ■ ■ ■ ■ Fredag 5 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

00.15-04.00 INVIGNINGSCEREMONI

Maracanã

■ ■ ■ ■ ■ ■ Lördag 6 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

kval och final

10 m luftgevär (d)

10 m luftpistol (h)

13.30-21.30 RODD

Lagoastadion

Svensk deltagare: Anna Malvina Svennung (Singelsculler)

Heat

Scullerfyra (h)

Scullerfyra (d)

Par (h)

Dubbelsculler (d)

Dubbelsculler (h)

Lättvikt fyra (h)

Singelsculler (h)

Singelsculler (d)

14.00-19.20 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h)

Grupp A:

Serbien–Ungern.

Grekland–Japan.

Grupp B:

USA–Kroatien.

Spanien–Italien.

14.00-17.45 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Pär Gerrell, Kristian Karlsson. Li Fen, Matilda Ekholm

Kval

Singel (d+h)

Första omgången

(d)

14.00-19.15 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Första omgången och kvartsfinaler

Värja (d) individuellt

14.00-15.40 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Åttondelsfinaler

Lag (h)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d).

14.30-21.15 CYKEL

Fort Copacabana

FINAL

Linjelopp (h)

14.30-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d):

14.30 Norge–Brasilien.

16.30 Nederländerna–Frankrike.

15.00-18.00 JUDO

Carioca Arena 2

Grundomgång och kvartsfinaler:

Herrar, 60 kg.

Damer, 48 kg.

15.00-21.05 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Swennerstål, Anna Nilsson

Dag 1

Fälttävlan

Dressyr, individuellt och lag

15.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter – plan 1

Gruppspel (h), två matcher.

Argentina–Nederländerna.

Belgien–Storbritannien.

15.00-18.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Grundomgång, (d+h) fyra matcher

15.30-18.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Kval (h)

15.45-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Rios olympiska tenniscenter – Court 1

Rios olympiska tenniscenter – Court 2

Rios olympiska tenniscenter – Courts 3-9

Svensk deltagare: Johanna Larsson

Singel och dubbel (d+h)

16.00-19.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (d), sex matcher.

Frankrike–Spanien.

Nya Zeeland–Kenya.

Storbritannien–Brasilien.

Kanada–Japan.

USA–Fiji.

Australien–Colombia.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

16.00-20.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter – plan 2

Gruppspel (h), två matcher.

Indien–Irland.

Australien–Nya Zeeland.

16.00-18.15 BOXNING

Riocentro – paviljong 3

Första omgången

Lättflugvikt 49 kg (h)

Lättvikt 60 kg (h)

Lätt tungvikt 81 kg (h)

Tungvikt 91 kg (h)

17.00-21.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Turkiet–Frankrike.

Kina–Kanada.

18.00-20.30 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Försök

400 m ind. medley (h)

100 m fjäril (d)

Svensk deltagare: Sarah Sjöström (100 m fjäril)

400 fristil (h)

400 m ind. medley (d)

100 m bröstsim (h)

Svensk deltagare: Erik Persson (100 m bröstsim)

4x100 m frisim (d)

Svensk deltagare: Landslaget

19.00-22.50 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Kvartsfinaler, semifinaler och final

Lag (h)

19.15-21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Australien–Frankrike.

19.30-22.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Omgång 1

Singel (d+h)

19.30-22.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Kval (h).

19.40-23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d):

19.40 Ryssland–Sydkorea.

21.40 Montenegro–Spanien.

20.00-23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d).

Brasilien–Kamerun.

USA–Puerto Rico.

20.00-01.00 FOTBOLL

Corinthians Arena – São Paulo

Gruppspel (d), Grupp B:

20.00 Kanada–Zimbabwe.

23.00 Tyskland–Australien.

20.30-23.10 JUDO

Carioca Arena 2

FINALPASS

60 kg (h)

48 kg (d)

20.30-00.20 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Grundomgång Fyra matcher (d+h).

21.00-00.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (d), sex matcher.

Frankrike–Kenya.

Nya Zeeland–Spanien.

Storbritannien–Japan.

Kanada–Brasilien.

USA–Colombia.

Australien–Fiji.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

11.00-23.20 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Semifinaler och finaler

Värja (d)

22.00-03.00 FOTBOLL

Mineirãostadion – Belo Horizonte

Gruppspel (d), Grupp G:

22.00 USA–Frankrike.

01.00 Colombia–Nya Zeeland.

22.00-02.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter – plan 2

Gruppspel (d+h), två matcher.

Argentina–USA (d).

Spanien–Brasilien (h).

22.00-00.15 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången

Lättflugvikt 49 kg (h)

Lättvikt 60 kg (h)

Lätt tungvikt 81 kg (h)

Tungvikt 91 kg (h)

22.30-02.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Brasilien–Australien.

Vitryssland–Japan.

23.00-03.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter – plan 1

Gruppspel (d+h), två matcher.

Kanada–Tyskland (h).

Storbritannien–Australien (d).

23.30-02.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Kval (h).

23.45-04.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svensk deltagare: Johanna Larsson

Singel och dubbel (d+h).

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

48 kg (d)

00.00-03.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Omgång 1 & 2

Singel (d+h).

00.00-05.00 FOTBOLL

Olympiastadion

Svensk deltagare: Fotbollslandslaget, damer

Gruppspel (d), grupp E:

00.00 Sydafrika–Kina.

03.00 Sverige–Brasilien.

00.00-01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Kina–USA.

00.30-03.10 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), två matcher.

Frankrike–Montenegro.

Brasilien–Australien.

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, damer

Gruppspel (d):

00.50 Rumänien–Angola.

02.50 Sverige–Argentina.

01.30-05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

Ryssland–Argentina.

Serbien–Italien.

01.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Grundomgång, fyra matcher (d+h).

03.00-04.55 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Semifinal

100 m fjäril (d)

Svensk deltagare: Ev Sarah Sjöström

100 m bröstsim (h)

Svensk deltagare: Erik Persson

FINALER

400 m medley (h)

400 m fristil (h)

400 m medley (d)

4x100 m fristil (d), final

Svensk deltagare: Landslaget

03.30-05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Venezuela–Serbien.

■ ■ ■ ■ ■ ■ Söndag 7 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-17.30 RODD

Lagoastadion

Svensk deltagare: Ev Anna Malvina Svennung (Singelsculler)

Återkval

Tvåa utan styrman (h), dubbelsculler (d+h), fyra utan styrman (lättvikt) (h)

Försök

Dubblsculler (lättvikt) (d+h), tvåa utan styrman (d), fyra utan styrman (h)

Återkval

Singelsculler (d+h)

14.00-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Kval

Trap (h)

Kval och final

Luftpistol, 10 m (d)

Trap (d)

14.00-17.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svensk deltagare: Ev Pär Gerrell, Kristian Karlsson, Matilda Ekholm, Li Fen.

Andra omgången

Singel (d+h)

14.00-19.15 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Kval

Florett, individuellt (h)

14.00-15.40 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Åttondelsfinal

Lag (d)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Italien–Frankrike.

Brasilien–Mexiko.

14.30-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, herrar

Gruppspel (h)

14.30 Kroatien–Qatar.

16.30 Sverige–Tyskland.

14.45-18.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Kval (d)

15.00-19.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

58 kg (h), grupp B

53 kg (d), grupp B

15.00-18.00 JUDO

Carioca Arena 2

Elimineringsrunda och kvartsfinaler.

52 kg (d)

66 kg (h)

15.00-20.55 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Swennerståhl, Anna Nilsson

Fälttävlan

Dressyr

Individuellt

Lag

15.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d), två matcher.

Nya Zeeland–Sydkorea.

Nederländerna–Spanien.

15.00-18.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h)

15.45-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svensk deltagare: Johanna Larsson

Singel och dubbel (d+h)

16.00-19.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (d), sex matcher.

Spanien–Kenya.

Nya Zeeland–Frankrike.

Brasilien–Japan.

Kanada–Storbritannien.

Fiji–Colombia.

Australien–USA.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

16.00-21.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (h), två matcher.

Japan–Indien.

Kina–Tyskland.

16.00-18.30 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången

Lättvikt 60 kg (h)

Weltervikt 69 kg (h)

Lätt tungvikt 81 kg (h)

17.00-21.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

USA–Senegal.

Serbien–Spanien.

17.15-21.35 CYKEL

Fort Copacabana

Svensk deltagare: Emma Johansson, Emilia Fahlin och Sara Mustonen-Lichan

Landsväg, linjelopp (d)

17.30-21.15 KANOTSLALOM

Rios olympiska kanotslalomstadion

Svensk deltagare: Isak Öhrström (K1)

Försöksheat

C-1 och K-1 (h)

18.00-23.00 FOTBOLL

Arena Fonte Nova, Salvador

Gruppspel (h), Grupp C:

18.00 Fiji–Mexiko.

21.00 Tyskland–Sydkorea.

18.00-20.20 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Försök

100 m rygg (d)

Svensk deltagare: Michelle Coleman (100 m rygg)

200 m fritt (h)

100 m bröst (d)

Svenska deltagare: Sophie Hansson, Jennie Johansson (100 m bröst)

100 m rygg (h)

400 m fritt (d)

4x100 m fritt (h)

18.30-21.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Andra omgången

Singel (d+h)

19.00-22.50 BÅGSKYTTE

Sambódromo

FINALPASS

Lag (d)

19.15-21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Brasilien–Litauen.

19.30-21.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Svenska deltagare: Emma Larsson

Kval (d).

19.40-23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h), två matcher:

19.40 Danmark–Argentina.

21.40 Polen–Brasilien.

20.00-23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Polen–Egypten.

USA–Kanada.

20.00-01.00 FOTBOLL

Olympiastadion

Gruppspel (h), Grupp D:

20.00 Honduras–Portugal.

23.00 Argentina–Algeriet.

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

53 kg (d)

20.30-23.10 JUDO

Carioca Arena 2

FINALPASS

52 kg (d)

66 kg (h)

20.30-00.20 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

21.00-00.00 RUGBY

Deodorostadion

Placeringsmatcher (9–12) och åttondelsfinaler (d).

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

21.00-23.20 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Semifinaler, bronsmatch och final

Florett, individuellt (h).

21.00-22.15 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

FINAL

Parhoppning, svikt 3 m (d)

22.00-04.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (h), fyra matcher.

Storbritannien–Nya Zeeland.

Brasilien–Belgien.

Nederländerna–Irland.

Australien–Spanien.

22.00–00.30 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången

Lättvikt 60 kg (h)

Weltervikt 69 kg (h)

Lätt tungvikt 81 kg (h)

22.30-00.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Kval (d).

22.30-02.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Australien–Turkiet.

Frankrike–Vitryssland.

23.00-03.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Pär Gerrell, Kristian Karlsson, Li Fen, Matilda Ekholm

Tredje omgången

Singel (d+h)

00.00-05.15 FOTBOLL

Arena da Amazônia – Manaus

Svensk deltagare: Fotbollslandslaget, herrar

Gruppspel (h), Grupp B:

23.00 Sverige–Nigeria.

02.00 Japan–Colombia.

23.45-04.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Första omgången

Singel och dubbel (d+h)

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

56 kg (h)

00.00-05.00 FOTBOLL

Mané Garrincha-stadion – Brasília

Gruppspel (h) Grupp A:

00.00 Danmark–Sydafrika.

03.00 Brasilien–Irak.

00.00-01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Kroatien–Spanien.

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h), två matcher:

00.50 Frankrike–Tunisien.

02.50 Slovenien–Egypten.

01.30-05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Ryssland–Kina.

Argentina–Iran.

01.30-03.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Svensk deltagare: Ev Emma Larsson

Kval (d).

02.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

03.00-05.15 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Semifinaler

200 m fritt (h)

100 m bröst (d)

Svenska deltagare: Ev Sophie Hansson,  Jennie Johansson (100 m bröst)

100 m rygg (d+h)

Svenska deltagare: Ev Michelle Coleman (100 m rygg)

FINAL

100 m fjäril (d)

Svenska deltagare: Ev Sarah Sjöström (100 m fjäril)

100 m bröst (h)

Svenska deltagare: Ev Erik Persson (100 m bröst)

400 m fritt (d)

4x100 m fritt (h)

03.30-05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Nigeria–Argentina.

■ ■ ■ ■ ■ ■ Måndag 8 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-16.10 RODD

Lagoastadion

Svenska deltagare: Ev Anna Malvina Svennung (singelsculler)

Återkval

Scullerfyra (d+h), lättvikt dubbelsculler (d+h), par (d), tvåa utan styrman (d), fyra utan styrman (h)

Försök

Åtta (d+h)

Semifinaler

Singersculler (d+h)

14.00-19.20 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), fyra matcher.

Serbien–Grekland.

Italien–Frankrike.

USA–Spanien.

Ungern–Australien.

14.00-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Kval

10 m luftgevär (h)

Kval och final

Trap (h)

14.00-17.55 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Svensk deltagare: Christine Bjerendal

32-delsfinaler och 16-delsfinaler (d+h)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

Kina–Italien.

Japan–Kamerun.

14.30-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, damer

Gruppspel (d), två matcher:

14.30 Sydkorea–Sverige.

16.30 Frankrike–Ryssland.

15.00-19.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

Svensk deltagare: Angelica Roos

Grupp B

62 kg (h)

58 kg (d)

15.00-19.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerrell, Kristian Karlsson, Li Fen, Matilda Ekholm

Omgång 3

Singel (d+h).

15.00-18.00 JUDO

Carioca Arena 2

Elimineringsrunda och kvartsfinaler.

57 kg (d)

73 kg (h)

15.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d):

Australien–USA.

Nya Zeeland–Tyskland.

Gruppspel (h):

Kanada–Argentina.

Tyskland–Indien.

15.00-20.55 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svensk deltagare: Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Svennerstål, Anna Nilsson

Fälttävlan

Terrängritt, individuellt och lag

15.00-18.50 BEACHVOLLEY

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h).

15.45-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svenska deltagare: Ev Johanna Larsson

Singel och dubbel (d+h).

16.00-19.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången

Lätt flugvikt (49 kg).

Weltervikt (69 kg).

Mellanvikt (75 kg).

Tungvikt (91 kg).

17.00-21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (d), två matcher.

Spanien–USA.

Kanada–Serbien.

17.30-20.30 RUGBY

Deodorostadion

Placeringsmatcher och semifinaler (d).

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

17.30-21.00 KANOTSLALOM

Rios olympiska kanotslalomstadion

Två heat

C2 (h)

K1 (d)

18.00-19.15 SEGLING

Marina da Glória

Svensk deltagare: Josefin Olsson (Laser Radial), Jesper Stålheim (Laser)

Tävlingsdag 1

RS:X (d+h)

Laser (h).

Laser Radial (d).

18.00-19.15 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Försök

200 m frisim (d)

Svenska deltagare: Sarah Sjöström

200 m fjäril (h)

Svenska deltagare: Simon Sjödin

200 m medley (d).

Svenska deltagare: Stina Gardell

19.15-21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Serbien–Australien.

19.40-23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d), två matcher:

19.40 Spanien–Norge.

21.40 Brasilien–Rumänien.

20.00-23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

USA–Nederländerna.

Serbien–Puerto Rico.

20.00-22.40 FÄKTNING

Sambódromo

Sabel (d+h).

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

Svenska deltagare: Ev Angelica Roos

FINAL

58 kg (d)

20.30-23.10 JUDO

Carioca Arena 2

FINALPASS

57 kg (d)

73 kg (h)

20.30–00.20 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

21.00-23.00 BORDTENNIS

Svenska deltagare: Ev Pär Gerrell, Kristian Karlsson, Li Fen, Matilda Ekholm

Riocentro – paviljong 3

Fjärde omgången

Singel (d+h)

21.00-22.15 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter.

FINAL

Parhoppning, 10 m (h)

21.00-00.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Lag (h)

22.00-02.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d).

Nederländerna–Sydkorea.

Spanien–Kina.

Indien–Storbritannien.

Argentina–Japan

22.00-00.30 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången (h)

Weltervikt (69 kg)

Mellanvikt (75 kg)

22.30-01.00 RUGBY

Deodorostadion

FINAL (d)

22.30-02.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Japan–Brasilien.

Senegal–Kina.

23.45-04.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Singel och dubbel (d+h)

00.00-02.00 TYNGDLYTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

62 kg (h)

00.00-01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

USA–Venezuela.

00.30-03.10 VATTENPOLO

Carioca Arena 1

Gruppspel (h), två matcher.

Japan–Brasilien.

Kroatien–Montenegro.

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d), två matcher:

00.50 Argentina–Nederländerna.

02.50 Angola–Montenegro.

01.30-05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

Ryssland–Sydkorea.

Brasilien–Argentina.

01.30-03.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Fjärde omgången

Singel (d+h)

02.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

03.00-05.00 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Semifinaler

200 m frisim (d)

Svenska deltagare: Ev Sarah Sjöström

200 m fjärilsim (h)

Svenska deltagare: Ev Simon Sjödin

200 m medley (d)

FINALER

200 m frisim (h).

100 m ryggsim (d).

Svenska deltagare: Ev Michelle Coleman

100 m ryggsim (h).

100 m bröstsim (d)

Svenska deltagare: Ev Jennie Johansson, Sophie Hansson

03.30-05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Frankrike–Kina.

■ ■ ■ ■ ■ ■ Tisdag 9 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-16.50 RODD

Lagoastadion

Semifinaler

Tvåa utan styrman (h), dubbelsculler (d+h), lättvikt fyra (h), lättvikt åtta (d), lättvikt dubbelsculler (h).

Kvartsfinaler

Singelsculler (d+h).

Svenska deltagare: Ev Anna Malvina Svennung (singelsculler)

14.00-19.20 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (d), fyra matcher.

Kina–Ungern.

Italien–Brasilien.

Spanien–USA.

Ryssland–Australien.

14.00-21.45 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Försök och final

Pistol, 25 m (d)

14.00-17.55 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Värja, kvartsfinaler (h).

14.00-17.55 BÅGSKYTTE

Sambódromo

32-delsfinaler och 16-delsfinaler (d+h).

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Ryssland–Argentina.

Frankrike–Mexiko.

14.30-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h), två matcher:

14.30 Qatar–Frankrike.

16.30 Tyskland–Polen.

15.00-19.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

Grupp B

69 kg (h)

63 kg (d)

15.00-19.00 BORDTENNIS

Svenska deltagare: Ev Li Fen, Matilda Ekholm

Riocentro – paviljong 3

Kvartsfinaler (d).

15.00-18.00 JUDO

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Ev Mia Hermansson, Robin Pacek,

Elimineringsrunda och kvartsfinaler

63 kg (d)

81 kg (h)

15.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (h), fyra matcher.

Nya Zeeland–Spanien.

Tyskland–Irland.

Argentina–Indien.

Nederländerna–Kanada.

15.00-20.55 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Fälttävlan

Hoppning

FINAL

Lag och individuellt

Svenska deltagare: Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Svennerstål, Anna Nilsson

15.00-18.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

15.45-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svenska deltagare: Ev Johanna Larsson

Omgång 2 och 3

Singel (d+h).

Kvartsfinaler

Dubbel (d+h).

16.00-19.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (h), sex matcher.

Australien–Frankrike.

Sydafrika–Spanien.

Storbritannien–Kenya.

USA–Argentina.

Fiji–Brasilien.

16.00-18.15 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången (h):

Lättvikt (60 kg)

Mellanvikt (75 kg)

Super tungvikt (91 kg)

17.15-19.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d).

Australien–Frankrike.

18.00-20.40 SEGLING

Marina da Glória

Svensk deltagare: Josefin Olsson (Laser Radial), Jesper Stålheim (Laser), Max Salminen (Finnjolle)

Tävlingsdag 1

Finnjolle (h)

Tävlingsdag 2

RS:X, (d+h)

Laser (h)

Laser Radial (d)

18.00-19.40 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Försök

100 m fritt (h)

200 m fjäril (d)

200 m bröstsim (h)

Svenska deltagare: Erik Persson

4x200 m frisim (h)

17.30-21.00 KANOTSLALOM

Rios olympiska kanotslalomstadion

Final

C1 (h)

19.15-21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Spanien–Brasilien.

19.40-23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h), två matcher:

19.40 Tunisien–Danmark.

21.40 Brasilien–Slovenien.

20.00-23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Italien–USA.

Polen–Iran.

20.00-22.40 BÅGSKYTTE

Sambódromo

32- och 16-delsfinaler (d+h).

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

63 kg (d)

20.30-23.10 JUDO

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Ev Mia Hermansson, Robin Pacek

FINALPASS

63 kg (d)

81 kg (h)

20.30-00.20 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

20.30-00.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Brasilien–Vitryssland.

Turkiet–Japan.

21.00-23.00 FOTBOLL

Mané Garrincha-stadion – Brasília

Gruppspel (d), Grupp F:

21.00 Tyskland–Kanada

Arena Fonte Nova, Salvador

21.00 Australien–Zimbabwe.

21.00-23.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerrell, Kristian Karlsson

Kvartsfinaler

Singel (h)

21.00-00.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (h), sex matcher.

Australien–Spanien.

Sydafrika–Frankrike.

Storbritannien–Japan.

Nya Zeeland–Kenya.

USA–Brasilien.

Fiji–Argentina.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

21.00-23.00 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Finaler

Värja (h)

21.00-22.15 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

FINAL

Parhoppning, 10 m (d)

21.00-23.15 GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Lag (d)

22.00-00.30 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången:

Lättvikt (60 kg)

Mellanvikt (75 kg)

Supertungvikt (+91 kg).

22.00-02.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (h), två matcher.

Brasilien–Storbritannien.

Belgien–Australien.

23.45-04.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svenska deltagare: Ev Johanna Larsson

Omgång 2

Singel (h)

Omgång 3

Singel (d)

Kvartsfinaler

Dubbel (h)

Omgång 2, 3 och kvartsfinaler

Dubbel (d)

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

69 kg (h)

00.00-01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Litauen–Nigeria.

00.00-02.00 FOTBOLL

Arena da Amazônia – Manaus

Gruppspel (d), Grupp G:

00.00 Colombia–USA.

Arena Fonte Nova, Salvador

Gruppspel (d), Grupp F:

00.00 Nya Zeeland–Frankrike

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, herrar

Gruppspel (h), två matcher.

00.50 Egypten–Sverige.

02.50 Argentina–Chile.

01.30-05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Kuba–Egypten.

Brasilien–Kanada.

01.30-03.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svensk deltagare:Ev Pär Gerell, Krisitan Karlsson

Kvartsfinaler

Singel (h)

02.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

03.00-05.00 FOTBOLL

Mané Garrincha-stadion – Brasília

Svensk deltagare: Fotbollslandslaget, damer

Gruppspel (d), Grupp E:

03.00 Kina–Sverige.

Arena da Amazônia – Manaus

03.00 Sydafrika–Brasilien.

03.00-05.10 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Semifinaler

100 m frisim (h)

200 m fjäril (d)

200 m bröstsim (h)

Svenska deltagare: Ev Erik Persson

FINALER

200m frisim (d)

Svenska deltagare: Ev Sarah Sjöström, Michelle Coleman

200 m medley (d)

Svenska deltagare: Ev Stina Gardell

4x200 m frisim (h)

03.30-05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Argentina–Kroatien.

■ ■ ■ ■ ■ ■ Onsdag 10 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-16.50 RODD

Lagoastadion

Svensk deltagare: Ev Anna Malvina Svennung (singelsculler)

Semifinaler

lättvikt dubbelsculler (d+h), sculler fyra (h), singelsculler (d+h)

FINALPASS

Scullerfyra (h)

Scullerfyra (d)

13.30-21.00 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Sabel (h)

Florett (d)

13.30-18.20 CYKEL

Pontal

Svensk deltagare: Emma Johansson

FINALER

Tempolopp (d+h)

14.00-19.20 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), fyra matcher.

Australien–Japan.

Grekland–Ungern.

Frankrike–USA.

Montenegro–Italien.

14.00-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Svensk deltagare: Håkan Dahlby

Kval och final (h)

Dubbeltrap

50 m pistol

14.00-17.55 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Svensk deltagare: Ev Christine Bjerendahl

32-delsfinaler och 16-delsfinaler (d+h)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

Kina–Puerto Rico.

Italien–Nederländerna.

14.30-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d):

14.30 Brasilien–Spanien.

16.30 Rumänien–Montenegro.

15.00-19.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

Grupp B

77 kg (h)

69 kg (d)

15.00-17.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Matilda Ekholm, Li Fen

Semifinaler (d)

15.00-18.00 JUDO

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Marcus Nyman

Elimineringsrunda och kvartsfinaler:

70 kg (d)

90 kg (h)

15.00-21.00 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen

Dag 1

Dressyr, lag, Grand prix

15.00-20.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d), fyra matcher.

Spanien–Nya Zeeland.

Tyskland–Sydkorea.

Indien–Australien.

Storbritannien–Argentina.

15.00-18.50 BEACHVOLLEYBOLL

Beach Volley Arena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

15.45-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svenska deltagare: Ev Johanna Larsson

Omgång 1

Mixed

Omgång 3

Singel (h)

Kvartsfinaler

Singel (d)

Kvartsfinaler

Dubbel (d)

Semifinaler

Dubbel (h)

16.00-19.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (h), sex matcher.

Frankrike–Spanien.

Sydafrika–Australien.

Kenya–Japan.

Nya Zeeland–Storbritannien.

Argentina–Brasilien.

Fiji–USA.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

16.00–19.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Grundomgång (h)

Bantamvikt (56 kg)

Lätt weltervikt (64 kg)

Lätt tungvikt (81 kg).

Kvartsfinaler

Lättflugvikt (49 kg)

Tungvikt (91 kg).

17.15-19.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d).

Kina–Spanien.

18.00-20.40 SEGLING

Marina da Glória

Svensk deltagare: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström (470), Max Salminen (Finnjolle)

Tävlingsdag 1:

470 (d+h), Nacra 17 (mixed).

Tävlingsdag 2:

Finnjolle (h).

Tävlingsdag 3:

Laser (h), Laser radial (d).

18.00-20.00 FOTBOLL

Mané Garrincha-stadion – Brasília

Gruppspel (h), Grupp D:

18.00 Argentina–Honduras

Mineirãostadion – Belo Horizonte

18.00 Algeriet–Portugal.

18.00-20.05 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Försök

100 m frisim (d)

Svenska deltagare: Sarah Sjöström, Michelle Coleman

200 m ryggsim (h)

200 m bröstsim (d)

Svenska deltagare: Sophie Hansson (200 m bröst)

200 m medley (h)

Svenska deltagare: Simon Sjödin (200 m medley)

4x200 m frisim (d).

Svenska deltagare: Landslaget

18.30-21.10 KANOTSLALOM

Rios olympiska kanotslalomstadion

Svenska deltagare: Ev Isak Öhrström

Semifinal och final

K1 (h)

19.15-21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Serbien–Frankrike.

19.40-23.10 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, damer

Gruppspel (d), två matcher:

19.40 Ryssland–Sverige.

21.40 Norge–Angola.

20.00-23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

USA–Serbien.

Ryssland–Kamerun.

20.00-22.50 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Utslagning (d+h), 32-delsfinaler och 16-delsfinaler.

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

69 kg (d)

20.30-23.10 JUDO

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Ev Marcus Nyman

FINALPASS

70 kg (d)

90 kg (h)

20.30-00.20 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

20.30-00.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

USA–Serbien.

Senegal–Kanada.

21.00-23.00 FOTBOLL

Mané Garrincha-stadion – Brasília

Gruppspel (h), Grupp C:

21.00 Sydkorea–Mexiko.

Mineirãostadion – Belo Horizonte

21.00 Tyskland–Fiji.

21.00-00.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (h), placeringsmatcher 9–12, samt kvartsfinaler.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar.Vinnarna i kvartsfinalerna går vidare till semifinal. NY OS-GREN!

21.00-22.15 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

Parhoppning

3 m svikt (h)

21.00-23.45 GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Mångkamp (h)

22.00-03.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d), två matcher.

USA–Japan.

Kina–Nederländerna.

Gruppspel (h), två matcher.

Nya Zeeland–Brasilien.

Storbritannien–Australien.

22.00-00.30 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången (h)

Bantamvikt (56 kg)

Lätt weltervikt (64 kg)

Lätt tungvikt (81 kg).

Kvartsfinaler (h)

Flugvikt (49 kg)

Tungvikt (91 kg)

22.30-02.20 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Final

Florett, individuellt (d)

Sabel, individuellt (h)

23.45-04.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svenska deltagare: Ev Johanna Larsson

Omgång 1

Mixed

Omgång 3

Singel (h)

Kvartsfinaler

Singel (d)

Dubbel (d)

Semifinaler

Dubbel (h)

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

77 kg (h)

00.00-02.00 FOTBOLL

Arena Fonte Nova, Salvador

Svensk deltagare: Fotbollslandslaget, herrar

Gruppspel (h), Grupp B:

00.00 Japan–Sverige.

Corinthians Arena – São Paulo

00.00 Colombia–Nigeria.

00.00-01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Australien–USA

00.30-03.10 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), två matcher.

Brasilien–Serbien.

Spanien–Kroatien.

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d)

00.50 Nederländerna–Sydkorea.

02.50 Frankrike–Argentina.

01.30-05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

Sydkorea–Argentina.

Brasilien–Japan.

01.30-03.45 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Matilda Ekholm, Li Fen

Final och bronsmatch

Singel (d)

02.00-05.50 BEACHVOLLEBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

03.00-05.00 FOTBOLL

Arena Fonte Nova, Salvador

Gruppspel (h), Grupp A:

03.00 Danmark–Brasilien.

Corinthians Arena – São Paulo

03.00 Sydafrika–Irak.

03.00-05.25 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Semifinaler

100 m frisim (d)

Svenska deltagare: Ev Sarah Sjöström, Michelle Coleman (100 m frisim)

200 m ryggsim (h)

200 m bröstsim (d)

Svenska deltagare: Ev Sophie Hansson (200 m bröst)

200 m medley (h)

Svenska deltagare: Ev Simon Sjödin (200 m medley)

FINALER

200 m bröstsim (h)

Svenska deltagare: Ev Erik Persson (200 m bröst)

200 m fjäril (d)

100 m frisim (h)

4x200 m frisim (d)

Svenska deltagare: Ev Landslaget

03.30-05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h), en match.

Venezuela–Kina.

■ ■ ■ ■ ■ ■ Torsdag 11 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.30-21.00 GOLF

Rios olympiska golfbana

Dag 1 (h).

Svenska deltagare: Henrik Stenson, David Lingmerth

Så går det till: Slagspel över fyra dagar, de tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.00-19.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h)

dubbel (d+h)

Mixed

13.30-16.50 RODD

Lagoastadion

Svenska deltagare: Ev Anna Malvina Svennung (Singelsculler)

Semifinaler

Singelsculler (d+h).

Sedan B-finaler i andra klasser

FINALER

Tvåa utan styrman (h).

Dubbelsculler (d).

Dubbelsculler (h).

Lättvikt fyra utan styrman (h).

14.00-19.20 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), fyra matcher.

Ryssland–Brasilien.

Italien–Australien.

Kina–USA.

Spanien–Ungern.

14.00-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Kval och final

50 m gevär, 3 positioner (d)

14.00-20.30 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Kvartsfinaler och semifinaler

Värja lag (d)

14.00-17.45 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Svenska deltagare: Ev Christine Bjerendal

Åttondelsfinaler (d)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Iran–Kuba.

Ryssland–Egypten.

14.30-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h).

14.30 Tunisien–Qatar.

16.30 Polen–Egypten.

15.00-17.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerrell, Kristian Karlsson

Semifinaler (h)

15.00-18.00 JUDO

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Martin Pacek (100 kg)

Elimineringsrunda och kvartsfinaler

78 kg (d)

100 kg (h)

15.00-21.00 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen

Dag 2

Dressyr, lag, Grand Prix

15.00-20.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (h), fyra matcher.

Nederländerna–Indien.

Argentina–Tyskland.

Irland–Kanada.

Spanien–Belgien.

15.00-18.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

16.00-19.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Grundomgång (h).

Bantamvikt (56 kg)

Lätt weltervikt (64 kg)

Weltervikt (68 kg)

Lätt tungvikt (81 kg)

16.00-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svenska deltagare: Ev Johanna Larsson

Kvartsfinaler

Singel (h)

Mixed

Semifinaler

Singel (d)

Dubbel

17.15-19.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d).

Vitryssland–Turkiet.

17.30-19.30 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (h), placeringsmatcher 9–12, samt semifinaler.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

17.30-21.10 KANOTSLALOM

Rios olympiska kanotslalomstadion

Final

K1 (d)

C2 (h)

18.00-20.40 SEGLING

Marina da Glória

Svensk deltagare: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström (470), Maz Salminen (Finnjolle).

Tävlingsdag 2: 470 (d+h), Nacra 17 (mixed).

Tävlingsdag 3: RS:X (d+h), Finnjolle (h).

18.00-20.05 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Försök

50 m frisim (h)

800 m frisim (d)

100 m fjärilsim (h)

200 m ryggsim (d)

19.15-21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Brasilien–Kroatien.

19.40-23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h)

19.40 Danmark–Kroatien.

21.40 Brasilien–Tyskland.

20.00-23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Polen–Argentina.

Kanada–Frankrike.

20.00-22.50 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Svenska deltagare: Ev Christine Bjerendal

Finalpass (d), kvartsfinaler, semifinaler, bronsmatcher och final.

20.30-23.00 BADMINTON

Riocentro – Pavilion

Svenska deltagare: Ev Henrik Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h)

Dubbel (d+h)

Mixed

20.30-23.10 JUDO

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Ev Martin Pacek

FINALER

78 kg (d)

100 kg (h)

20.30-00.20 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

20.30-00.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Frankrike–Brasilien.

Japan–Australien.

21.00-23.45 GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Mångkamp (d)

21.00-23.45 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

Kval

Förföljelselopp (d+h)

Final

Lag sprint (h)

22.00-00.50 FÄKTNING

Carioca Arena 3

LAGFINAL

Värja (d)

22.00-03.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d):

Tyskland–Spanien.

USA–Indien.

Australien–Argentina.

Japan–Storbritannien.

22.00-00.30 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången (h).

Bantamvikt (56 kg)

Lätt weltervikt (64 kg)

Weltervikt 69 kg

Lätt tungvikt (81 kg)

22.30-01.00 RUGBY

Deodorostadion

Gruppspel (h), placeringsmatcher 5–8, bronsmatch och final.

Så går det till: Rugby är med på OS-programmet för första gången sedan 1924. Det spelas i sjumannalag och tolv nationer deltar. Lagen delas in i tre grupper där de två bästa i varje grupp, samt de två bästa treorna går vidare till kvartsfinal. NY OS-GREN!

00.00-01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Nigeria–Spanien.

00.30-04.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henrik Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h)

Dubbel (d+h)

Mixed.

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, herrar

Gruppspel (h):

00.50 Slovenien–Sverige.

02.50 Frankrike–Argentina.

01.30-05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Italien–Mexiko.

Brasilien–USA.

01.30-03.45 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerell, Kristian Karlsson

FINAL

Singel (h)

02.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Gruppspel (d+h), fyra matcher.

03.00-04.55 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Semifinaler

50 m frisim (h)

200 m ryggsim (d)

100 m fjärilsim (h)

FINALER

200 m bröstsim (d)

Svenska deltagare: Ev Sophie Hansson (200 m bröst)

200 m medley (h)

Svenska deltagare: Ev Simon Sjödin (200 m medley)

100 m frisim (d)

Svenska deltagare: Ev Sarah Sjöström, Michelle Coleman (100 m fritt)

03.30–05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Litauen–Argentina.

■ ■ ■ ■ ■ ■ Fredag 12 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.30-21.00 GOLF

Rios olympiska golfbana

Dag 2 (h)

Svenska deltagare: Henrik Stenson, David Lingmerth

Så går det till: Slagspel över fyra dagar, de tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.00-19.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h), dubbel (d+h), mixed.

13.30-16.50 RODD

Lagoastadion

Svenska deltagare: Ev Anna Malvina Svennung

Placeringsmatcher

FINALER

Lättvikt dubbelsculler (d)

Lättvikt dubbelsculler (h)

Tvåa utan styrman (d)

Fyra utan styrman (h)

14.00-19.20 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), tre matcher.

Ungern–Japan.

Kroatien–Italien.

USA–Montenegro.

14.00-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Svenska deltagare: Stefan Nilsson och Marcus Svensson (Skeet)

Kval

Skeet (h)

25 m pistol (h)

Skytte 50 m, tre positioner (h).

Skeet (d)

FINAL

Skeet (d)

14.00-20.30 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Kvartsfinaler och semifinaler

Florett lag (h)

14.00-17.45 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Åttondelsfinaler (h)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

Kina–Serbien.

Argentina–Kamerun.

14.30-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Svenska deltagare: Handbollslandslaget, damer

Gruppspel (d).

14.30 Angola-Brasilien.

16.30 Sverige-Nederländerna.

14.30-18.10 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

Diskus (h)

Svenska deltagare: Daniel Ståhl (diskus)

Kula (d)

800 m (h)

Sjukamp (100 m häck och höjdhopp)

100 m (d)

FINAL

10 000 m (d)

15.00-19.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

85 kg (h)

75 kg (d)

15.00-18.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Lag, damer

15.00–18.00 JUDO

Carioca Arena 2

Elimineringsrunda och kvartsfinaler

+78 kg (d)

+100 kg (h)

15.00-21.40 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Dag 3

Svenska deltagare: Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen

FINAL, dressyr

Lag, Grand Prix Special

15.00–20.15 LANDHOCKEY

Olympic Equastrian Centre

Gruppspel (h).

Indien–Kanada.

Tyskland–Nederländerna.

Gruppspel (d).

Sydkorea-Kina.

Nya Zeeland–Nederländerna.

16.00–18.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (d+h), två matcher.

16.00–19.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Grundomgång

Flugvikt 51 kg (d)

Lättvikt 60 kg (d)

Mellanvikt 75 kg (h)

Kvartsfinaler

Lättvikt 60 kg (h)

Semifinaler

Lätt flugvikt 49 kg (h)

17.00-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Semifinal

Mixed

Singel (d+h)

Bronsmatch

Dubbel

Final

Dubbel (h)

17.15-19.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d).

Serbien–Kina.

18.00-20.40 SEGLING

Marina da Glória

Svenska deltagare: Lisa Ericson, Hanna Klinga (49er FX), Josefin Olsson (Laser Radial), Anton Dahlberg, Fredrik Bergström (470), Jesper Stålheim (Laser).

Tävlingsdag 1

49er FX (d)

Tävlingsdag 3

470 (d+h)

Tävlingsdag 4

Laser (h)

Laser Radial (d)

RS:X (d+h)

18.00-20.00 FOTBOLL

Mané Garrincha-stadion – Brasília

Kvartsfinal (d)

18.00-20.20 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Försök

50 m frisim (d)

Svenska deltagare: Sarah Sjöström, Therse Alshammar (50 m frisim)

1500 m frisim (h)

4x100 m medley (d+h)

Svenska deltagare: Landslaget

19.00-21.40 GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Trampolin (d)

19.15–21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Kina–Australien.

19.30-21.10 GÅNG

Pontal

Svenska deltagare: Perseus Karlström

FINAL

20 km gång (h)

19.40–23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d), två matcher.

19.40 Rumänien–Spanien.

21.40 Montenegro–Norge.

20.00–23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

USA–Italien.

Nederländerna–Puerto Rico.

20.00-00.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Lag (d)

20.00–21.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (d+h), två matcher

20.00-22.50 BÅGSKYTTE

Sambódromo

Kvartsfinaler, semifinaler, bronsmatcher och final (h)

20.30-23.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h), dubbel (d+h), mixed

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

75 kg (d)

20.30–23.10 JUDO

Carioca Arena 2

FINALER

+78 kg (d)

+100 kg (h)

20.30-23.10 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

3 m svikt (d)

20.30-00.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Kanada–USA.

Spanien–Senegal.

21.00-23.00 FOTBOLL

Arena Fonte Nova, Salvador

Kvartsfinal (d)

21.00-00.10 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

Kval, semifinaler och final

Lag sprint (d)

Kval, återkval och 16-delsfinaler

200 m time trial (h)

FINAL

Herrar lagförföljelselopp

22.00–00.50 FÄKTNING

Carioca Arena 3

LAGFINAL

Florett (h)

22.00–03.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (h):

Storbritannien–Spanien.

Irland–Argentina.

Belgien–Nya Zeeland.

Australien–Brasilien.

22.00–00.45 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Kvartsfinaler

Lättvikt (60 kg, h)

Första omgången

Flugvikt (51 kg, d)

Lättvikt (60 kg, d)

Mellanvikt (75 kg, h)

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

85 kg (h)

00.00-02.00 FOTBOLL

Corinthians Arena – São Paulo

Kvartsfinal (d)

00.00-01.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (d+h), två matcher.

00.00–01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

USA–Serbien.

00.30-04.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel, dubbel (d+h), mixed.

00.30-04.30 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), tre matcher.

Grekland–Brasilien.

Spanien–Frankrike.

Serbien–Australien.

00.30-03.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Pär Gerell/Kristian Karlsson/Mattias Karlsson

Lag (h)

00.50–04.20 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d)

00.50 Ryssland–Argentina

02.50 Sydkorea–Frankrike

01.20-04.25 FRIIDROTT

Olympiastadion

Sjukamp: Kula, 200 m

Försök

1 500 m (d)

Svenska deltagare: Meraf Bahta (1 500 m)

Slägga (d)

100 m (d)

400 m (h)

Längdhopp (h)

Svenska deltagare: Michel Tornéus

FINAL

Kula (d)

01.30–05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher.

Ryssland–Japan.

Brasilien–Sydkorea.

03.00-05.00 FOTBOLL

Mineirãostadion – Belo Horizonte

Kvartsfinal (d)

03.00-04.30 SIMNING

Rios olympiska simstadion

Semifinaler

50 m frisim (d)

Svenska deltagare: Ev Sarah Sjöström, Therese Alshammar (50 m fritt)

FINALER

200 m ryggsim (d)

100 m fjärilsim (h)

800 m frisim (d)

50 m frisim (h)

03.30–05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h).

Frankrike–Venezuela.

04.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (d+h), två matcher.

■ ■ ■ ■ ■ ■ Lördag 13 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.30-21.00 GOLF

Rios olympiska golfbana

Dag 3 (h)

Svenska deltagare: Henrik Stenson, David Lingmerth

Så går det till: Slagspel över fyra dagar, de tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.00-19.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h)

Dubbel (d+h)

Mixed.

14.00-19.20 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (d), fyra matcher.

Kina–Spanien.

Ryssland–Italien.

Australien–Brasilien.

Ungern–USA.

14.00-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Svenska deltagare: Stefan Nilsson, Marcus Svensson.

FINALER

Skeet Dag 2 (h)

25 m pistol (h)

14.00-20.30 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Kvartsfinaler och semifinaler

Sabel, lag (h)

13.50-16.40 RODD

Lagoastadion

Svenska deltagare: Ev Anna Malvina Svennung

Placeringslopp singelsculler (d+h)

  FINALER

Singelsculler (h)

Singelsculler (d)

Åtta med styrman (d)

Åtta med styrman (h)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher.

Iran–Egypten.

Argentina–Kuba.

14.30–18.00 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h)

14.30 Slovenien–Tyskland.

16.30 Kroatien–Frankrike.

14.30-18.10 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

100 m (d+h)

Tresteg (d)

3 000 m hinder (d)

Svenska deltagare: Charlotta Fougberg (3 000 m hinder)

400 m (d)

Sjukamp (längdhopp)

FINAL

Diskus (h)

Svenska deltagare: Ev Daniel Ståhl, Axel Härstedt.

15.00-18.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Kvartsfinaler

Lag (d)

15.00–19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d).

Argentina–Indien.

Nederländerna–Tyskland.

15.00-16.40 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

Försök

Kerin (d)

Åttondelsfinaler

Sprint (h)

Semifinaler

Lag förföljelse (d)

16.00–18.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (d+h), två matcher.

16.00–19.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Grundomgång

Flugvikt 52 kg (h)

Supertungvikt +91 kg (h)

Kvartsfinaler

Weltervikt 69 kg (h)

Semifinaler

Tungvikt 91 kg (h)

17.00-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

Svenska deltagare: Ev Johanna Larsson

Bronsmatcher

Damdubbel och mixed dubbel

FINAL

Singel (d)

17.15–19.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d)

Australien–Vitryssland.

18.00-20.40 SEGLING

Marina da Glória

Svenska deltagare, 49er FX: Lisa Ericson och Hanna Klinga. Laser Radial: Josefin Olsson. Laser: Jesper Stålheim. Finnjolle: Max Salminen

Tävlingsdag 2

49er (h)

49er FX (d)

Tävlingsdag 3

Nacra 17 (öppen klass)

Tävlingsdag 4

Finnjolle (h)

Tävlingsdag 5

Laser (h)

Laser Radial (d)

18.00-20.00 FOTBOLL

Mané Garrincha-stadion – Brasília

Kvartsfinal (h)

19.00-21.40 GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Trampolin (h)

19.15–21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Argentina–Brasilien.

19.40–23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h)

19.40 Danmark–Qatar

21.40 Kroatien–Frankrike

20.00–23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h)

Polen–Ryssland

USA–Frankrike

20.00-00.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson

Grundomgång

Lag, (h)

20.00–21.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (h+d), två matcher

20.30-23.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h)

Dubbel (d+h)

Mixed

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

94 kg (h)

20.30-00.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d), två matcher.

Turkiet–Brasilien.

Japan–Frankrike.

21.00-23.00 FOTBOLL

Arena Fonte Nova, Salvador

Kvartsfinal (h)

21.00-22.40 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

3 m svikt (d)

21.00-22.25 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

FINALPASS

Kerin (d)

Lagförföljelselopp (d)

Kvartsfinaler, semifinaler samt placeringslopp

Sprint (h)

22.00–00.35 FÄKTNING

Carioca Arena 3

LAGFINAL

Sabel (d)

22.00–03.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Gruppspel (d)

Sydkorea–Spanien

Australien–Japan

Storbritannien–USA

Kina–Nya Zeeland

22.00–01.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Första omgången

Flugvikt 52 kg (h)

Supertungvikt +91 kg (h)

Kvartsfinaler

Weltervikt 69 kg (h)

Semifinaler

Tungvikt 91 kg (h)

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

94 kg (h)

00.00-02.00 FOTBOLL

Mineirãostadion – Belo Horizonte

Kvartsfinaler

00.00-01.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (d+h), två matcher

00.00–01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Spanien–Litauen

00.30-04.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svensk deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel

Dubbel (d+h)

Mixed

00.30-03.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Kvartsfinaler

Lag (d)

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, herrar

Gruppspel (h)

00.50 Sverige–Polen

02.50 Argentina–Tunisien

01.20-04.25 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

Stavhopp (h)

Svenska deltagare: Melker Svärd Jacobsson (Stavhopp)

Semifinaler

400 m (h)

800 m (h)

FINALER

Sjukamp (spjut, samt den avslutande grenen 800 m)

Längdhopp (h)

Svenska deltagare: Ev Michel Tornéus

10 000 m (h)

100 m (d)

1.30–05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher

Kanada–Mexiko

Brasilien–Italien

03.00-05.00 FOTBOLL

Corinthians Arena – São Paulo

Kvartsfinal (h)

03.00-04.30 SIMNING

Rios olympiska simstadion

FINALER

50 m frisim (d)

Svenska deltagare: Ev Sarah Sjöström, Therese Alshammar (50 m frisim)

1 500 m frisim (h)

4x100 m frisim (d)

4x100 m medley (d)

Svenska deltagare: Ev Landslaget

03.30–05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Kroatien–Nigeria

04.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Åttondelsfinaler (d+h), två matcher

■ ■ ■ ■ ■ ■ Söndag 14 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.00-20.50 GOLF

Rios olympiska golfbana

Dag 4 (sista dagen) (h)

Svenska deltagare: Henrik Stenson, David Lingmerth

Så går det till: Detta är den sista av fyra tävlingsdagar. Killarna tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.00-19.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h)

dubbel (d+h)

Mixed

14.00-17.45 FRIIDROTT

Sambódromo

FINAL

Maraton (d)

14.00-21.30 SKYTTE

Rios olympiska skyttecenter

Kval och final

50 m gevär, tre positioner (h)

14.00-20.30 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Kvartsfinaler och semifinaler

Värja lag (h)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher

Serbien–Nederländerna

Sydkorea–Kamerun

14.30–18.00 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Hanbollslandslaget, damer

Gruppspel (d)

14.30 Montenegro–Brasilien

16.30 Sverige–Frankrike

15.00-18.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerell, Mattias Karlsson, Kristian Karlsson

Kvartsfinaler

Lag (h)

15.00-18.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Kval och utslagning, 59 kg och 75 kg

Grekisk romersk stil (h)

15.00-18.40 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henrik von Eckerman

Hoppning, dag 1

Individuellt kval

15.00–19.45 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Kvartsfinaler (h), två matcher

16.00-18.10 KONSTSIM

Maria Lenks simcenter

Par, fria programmet (d)

16.00-19.45 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Svenska deltagare: Anna Laurell Nash (75 kg)

Grundomgång (d+h)

Mellanvikt 75 kg (d)

Lätt weltervikt 64 kg (h)

Bantamvikt 56 kg (h)

Kvartsfinaler

Lätt tungvikt 81 kg (h)

Semifinaler

Lätt vikt 60 kg (h)

FINAL

Lätt flugvikt 49 kg (h)

17.00-01.00 TENNIS

Rios olympiska tenniscenter

FINALER

Singel (h)

Dubbel (d)

Mixed dubbel

17.15–19.00 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d)

Kina–USA

17.50-23.10 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), fyra matcher

Montenegro–Spanien

Australien–Grekland

USA–Italien

Frankrike–Kroatien

18.00-20.40 SEGLING

Marina da Glória(h)

Svenska deltagare, 470: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström. Finnjolle: Max Salminen

Tävlingsdag 4

470 (d+h)

Nacra 17 (öppen klass)

Tävlingsdag 5

Finnjolle (h)

FINALER

RS:X (d)

RS:X (h)

19.00-22.00 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Svensk deltagare: Ev Emma Larsson (hopp)

FINALER

Fristående (h)

Hopp (d)

Bygelhäst (h)

Barr (d)

19.15–21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

USA–Frankrike

19.40–23.10 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d)

19.40 Nederländerna–Ryssland

21.40 Norge–Rumänien

20.00–23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher

Italien–Puerto Rico

USA–Kina

20.00-00.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson

Kvartsfinaler

Lag (h)

20.30-23.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Gruppspel

Singel (d+h)

20.30-00.30 BASKET

Youth Arena

Gruppspel (d) två matcher

Senegal–Serbien

Spanien–Kanada

21.00-00.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Grekisk romersk stil (h)

FINALPASS

Återkval och finaler

59 kg

75 kg

21.00-22.30 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

3 m svikt (d)

21.00-22.25 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

FINALPASS

Sprint (h)

Kval

200 m timetrial (d)

Omnium, 15 km (h)

Omnium 4 km individuellt förföljelselopp (h)

Sprint (d)

21.00-22.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Kvartsfinaler (d), två matcher

22.00–00.05 FÄKTNING

Carioca Arena 3

Lagfinal

Värja (h)

22.00–01.15 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Svenska deltagare: Anna Laurell Nash (75 kg)

Grundomgång

Mellanvikt 75 kg (d)

Lätt weltervikt 64 kg

Bantamvikt 56 kg (h)

Kvartsfinaler

Lätt tungvikt 81 kg (h)

Semifinaler

Lättvikt 60 kg (h)

23.00–03.45 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Kvartsfinaler (h)

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

+75 kg (d)

00.00-01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Australien–Venezuela

00.30-04.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Kvartsfinaler

Singel (d)

Mixed dubbel

00.30-03.10 VATTENPOLO

Maria Lenks simcenter

Gruppspel (h), två matcher

Serbien–Japan

Brasilien–Ungern

00.30-03.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Kvartsfinaler, Lag (d)

00.50-04.20 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (d)

00.50 Spanien–Angola

02.50 Argentina–Sydkorea

01.20-03.30 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

Höjdhopp (h)

Semifinaler

400 m (d)

100 m (h)

1 500 m (d)

Svenska deltagare: Ev Meraf Bahta

FINALER

Tresteg (d)

400 m (h)

100 m (h)

01.30–05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (d), två matcher

Japan–Argentina

03.30–05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Serbien–Kina

04.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Kvartsfinaler (d), två matcher

 ■ ■ ■ ■ ■ ■ Måndag 15 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-18.30 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Henri Hurskainen

Åttondelsfinaler

Singel (h)

Kvartsfinaler

Dubbel (d)

14.00-16.40 SIMNING

Fort Copacabana

FINAL

Marathon (d)

14.00-16.30 KANOT

Lagoastadion

Svenska deltagare: Linnea Stensils (K1 200m), Sofia Paldanius, Karin Johansson (K2 500)

Heat och semifinaler

K1 -1 000 m (h), K1-200 m (d) , C1-1 000 m (h), K2-500 m (d)

14.30-17.10 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

Tresteg (h)

200 m (d)

3 000 m hinder (h)

400 m häck (h)

FINALER

3 000 m hinder (d)

Svenska deltagare: Ev Charlotta Fougberg

Slägga (d)

14.30-18.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher

Argentina–Egypten

USA–Mexiko

14.30–18.00 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h)

14.30 Polen–Slovenien

16.30 Tyskland–Egypten

15.00-18.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Semifinaler

Lag (d)

15.00-18.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Zakarias Berg (85 kg), Johan Eurén (130 kg)

Grekisk romersk stil (h)

Kval och utslagning 85 kg och 130 kg

15.00–19.45 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Kvartsfinaler (d)

15.00-18.40 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen

FINAL

Dressyr, individuellt Grand Prix

15.00-16.20 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

Kval

Omnium (h), 1 km time trial.

Omnium (d), 10 km scratch race

Åttondelsfinaler

Sprint (d)

16.00-18.10 KONSTIM

Maria Lenks simcenter

Par, tekniska programmet (d)

16.00–19.45 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Grundomgång

Mellanvikt 75 kg (h)

Flugvikt 52 kg (h)

Kvartsfinaler

Lättvikt 60 kg (d)

Semifinaler

Weltervikt 69 kg (h)

18.00-21.45 SEGLING

Marina da Glória

Svenska deltagare: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström (470). 49er FX: Lisa Ericson och Hanna Klinga.

Tävlingsdag 5

470 (d+h)

Tävlingsdag 3

49er

49er FX (d)

FINALER

Laser (h)

Svenska deltagare: Ev Jesper Stålheim

Laser Radial (d)

Svenska deltagare: Ev Josefin Olsson

19.00-21.25 GYMNASTIK

Olympiaarenan

Svensk deltagare: Ev Emma Larsson (bom)

FINALER

Ringar (h)

Bom (d)

Hopp (h)

19.10-21.50 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Kvartsfinaler (d) två matcher

19.15–21.00 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Nigeria–Brasilien

19.40–23.10 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, herrar

Gruppspel (h)

19.40: Frankrike–Danmark

21.40 Sverige–Brasilien

20.00–23.50 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher

Ryssland–Iran

Polen–Kuba

20.00-23.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerell, Mattias Karlsson, Kristian Karlsson

Semifinaler

Lag (h)

20.15-23.45 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

Kval

3 m svikt (h)

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

105 kg (h)

21.00-00.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Ev Zakarias Berg (85 kg), Johan Eurén (130 kg)

Grekisk romersk stil (h)

FINALPASS

Återkval och finaler

85 kg

130 kg

21.00-23.45 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

Ominum (h): flygande varv, 250 m time trial.

Omnium (d): 3 km ind förföljelselopp

Omnium (h): 40 km poänglopp.

21.00-22.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Kvartsfinaler (h), två matcher

22.00–01.15 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Grundomgång

Flugvikt 52 kg (h)

Mellanvikt 75 kg (h)

Kvartsfinaler

Lättvikt 60 kg (d)

Semifinaler

Weltervikt 69 kg (h)

FINAL

Tungvikt 91 kg (h)

22.30-04.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Åttondelsfinaler (h), kvartsfinaler (d), semifinaler (mixed dubbel).

23.00–03.45 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Kvartsfinaler (d), två matcher

00.20-02.00 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Kvartsfinaler (d), två matcher.

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

+105kg (h)

00.00–01.45 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Spanien–Argentina.

00.30-03.30 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerell, Mattias Karlsson, Kristian Karlsson

Semifinaler

Lag (h)

00.50–04.20 HANDBOLL

Future Arena

Gruppspel (h)

00.50 Kroatien-Tunisien

02.50 Qatar-Argentina

01.15-03.50 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

Diskus (d)

110 m häck (h)

400 m häck (d)

FINALER

Stavhopp (h)

Svenska deltagare: Ev Melker Svärd Jacobsson

800 m (h)

400 m (d)

01.30–05.20 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Gruppspel (h), två matcher

Italien–Kanada

Brasilien–Frankrike

03.30–05.15 BASKET

Carioca Arena 1

Gruppspel (h)

Litauen–Kroatien

04.00-05.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Kvartsfinaler (h), två matcher

■ ■ ■ ■ ■ ■ Tisdag 16 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-18.30 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Semifinaler

Dubbel (d+h)

14.00-16.40 SIMNING

Fort Copacabana

Marathon (h)

14.00-16.30 KANOT

Lagoastadion

Svenska deltagare: Ev Sofia Paldanius och Karin Johansson (K2-500m), Linne Stensils (K1-200m)

FINALER

K1-1000 m (h)

K2-500 m (d)

K1-200 m (d)

C1-1000 m(h)

14.30-17.40 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

5 000 m (d)

Stavhopp (d)

Svenska deltagare: Angelica Bengtsson, Michaela Meijer (stavhopp)

1 500 m (h)

100 m häck (d)

Svenska deltagare: Susanna Kallur (100 m häck)

200 m (h)

FINALER

Tresteg (h)

Diskus (d)

15.00-17.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinaler (d)

15.00-18.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Fredrik Schön (98 kg)

Grekisk romersk stil (h)

Kval och utslagning 66 kg och 98 kg

15.00-18.30 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henick von Eckerman

Kval

Laghoppning

15.00-16.50 SIMHOPP

Semifinal

3 m svikt (h)

15.00-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Svenska deltagare: Ev handbollslandslaget

Kvartsfinal (d)

16.00-18.40 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Kvartsfinaler (h) två matcher

16.00-18.15 BOXNING

Riocentro – paviljong 2

Kvartsfinaler

Flugvikt 51 kg (d)

Bantamvikt 56 kg (h)

Lätt weltervikt 64 kg (h)

Supertungvikt +91 kg (h)

Semifinaler

Lätt tungvikt 81 kg (h)

16.00-19.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Bronsmatch (d)

16.00-18.45 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinal (d)

17.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter, plan 1

Semifinal (h)

18.00-21.45 Segling

Marina da Glória

Svenska deltagare: 49er FX: Lisa Ericson och Hanna Klinga.

Tävlingsdag 4

49er (h)

49er FX (d)

FINALER

Finnjolle (h)

Svenska deltagare: Ev Max Salminen (Finnjolle)

Nacra 17 (öppen klass)

18.00-20.00 FOTBOLL

Maracanã

Semifinal (d)

18.30-20.30 HANDBOLL

Future Arena

Kvartsfinal (d)

19.00-21.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinal (d)

19.00-20.30 KONSTSIM

Maria Lenks simcenter

FINAL

Par

19.00-21.25 GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINALER

Räck (h)

Fristående (d)

Barr (h)

19.30–21.15 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinaler (d)

20.10-21.50 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Kvartsfinaler (h) två matcher.

20.30-22.30 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

+ 105 kg (h)

21.00-00.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Ev Fredrik Schön (98 kg)

Grekisk romersk stil (h)

FINALPASS

Återkval och finaler

66 kg

98 kg

21.00-23.00 FOTBOLL

Mineirãostadion – Belo Horizonte

Semifinal (d)

21.00-23.50 CYKEL, VELODROM

Rios olympiska velodrom

Omgång 2, placeringslopp och final

Kerin (h)

Flygande varv, 250 m time trial, samt 25 km poänglopp

Omnium (d)

Semifinaler, bronsmatch och final

Sprint (d)

21.00-22.50 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Semifinaler (d+h), två matcher

22.00–00.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Semifinaler (h)

22.00-00.00 HANDBOLL

Future Arena

Kvartsfinal (d)

22.00–01.15 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Kvartsfinaler

Flugvikt 56 kg (d)

Banmatvikt 56 kg (h)

Weltervikt 64 kg (h)

Supertungvikt +91 kg (h)

Semifinaler

Lätt tungvikt 81 kg (h)

FINAL

Lättvikt 60 kg (h)

22.30-04.00 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Kvartsfinaler

Singel (d)

Bronsmatch

Dubbel (mixed)

23.00-01.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinal (d)

23.00-01.00 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

3 m svikt (h)

23.45-01.30 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinaler (d)

00.00-02.00 TYNGDLYFTNING

Riocentro – paviljong 2

FINAL

+ 105 kg (h)

00.30-03.45 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

FINAL

Lag (d)

01.15-03.50 FRIIDROTT

Olympiastadion

Försök

Spjut (d)

längdhopp (d)

Svenska deltagare: Khaddi Sagnia

Semifinaler

110 m häck (h)

400 m häck (d)

400 m häck (h)

200 m (d)

FINALER

Höjdhopp (h)

1 500 m (d)

Svenska deltagare: Ev Meraf Bahta

110 m häck (h)

01.15-03.30 HANDBOLL

Future Arena

Svensk deltagare: Handbollslandslaget, damer

Kvartsfinal (d)

03.15-05.15 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinal (d)

03.15-05.00 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinaler (d)

04.00-05.50 BEACHVOLLEBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Semifinaler (d+h), två matcher

■ ■ ■ ■ ■ ■ Onsdag 17 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.30-21.00 GOLF

Rios olympiska golfbana

Dag 1 (d)

Svenska deltagare: Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg

Så går det till: Slagspel över fyra dagar, de tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.30-18.30 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen,

Singel, Kvartsfinaler (h)

FINAL

Dubbel (Mixed)

14.00-18.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

58 kg (h)

49 kg (d)

14.00-16.30 KANOT

Lagoastadion

Försök och semifinaler

K1 500 m (d), K2 200 m (h)

Semifinaler

C1 1000 m (h), K2 1000 m (h)

14.30-18.05 FRIIDROTT

Olympiastadion

Tiokamp

100 m, längdhopp, kula

Försök

Slägga 5 000 m (h)

800 m (d)

Svenska deltagare: Lovisa Lindh (800 m)

FINAL

3 000 m hinder (h)

15.00-18.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Johanna Mattsson (58 kg), Jenny Fransson (69 kg)

Fristil (d)

Kval och utslagning

48 kg, 58 kg och 69 kg.

15.00-17.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinal (h)

15.00-17.45 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henrick von Eckerman

FINAL

Laghoppning

15.00-18.00 HANDBOLL

Future Arena

Kvartsfinal (h)

16.00-19.00 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson

Lag, bronsmatch (h)

16.00-18.40 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Semifinaler och placeringsmatcher (d)

16.00-18.45 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinal (h)

17.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter, plan 1

Semifinal (d)

18.00-21.45 SEGLING

Marina da Glória

Svenska deltagare, 470: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström.

FINALER

470 (h)

470 (d)

18.00-20.00 FOTBOLL

Maracanã

Semifinal (h)

18.30-20.30 HANDBOLL

Future Arena

Kvartsfinal (h)

15.30-20.25 CYKEL, BMX

Rios olympiska BMX-center

BMX, seedning (d+h)

19.00-21.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinal (h)

19.00-22.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Svenska deltagare: Ev Anna Laurell Nash

Kvartsfinaler

Mellanvikt 75 kg (d)

Flugvikt 52 kg (h)

Semifinal

Lättvikt 60 kg (d)

FINAL

Weltervikt 69 kg (h)

19.30–21.15 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinaler (h)

20.00-23.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Kvartsfinaler och semifinaler

58 kg (h)

49 kg (d)

20.00-23.10 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

10 m (d)

20.10-21.50 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Semifinaler (d)

21.00-00.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Johanna Mattsson (58 kg), Jenny Fransson (69 kg)

Fristil (d)

Återkval och finaler

48 kg

58 kg

69 kg

21.00-23.00 FOTBOLL

Corinthians Arena – São Paulo

Semifinal (h)

22.00–00.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Semifinaler (d)

22.00-00.00 HANDBOLL

Future Arena

Kvartsfinal (h)

22.45-04.05 FRIIDROTT

Olympiastadion

Tiokamp: Höjdhopp och 400 m

Försök

Spjut (h)

Svenska deltagare: Kim Amb (spjut)

Semifinaler

100 m häck (d)

200 m (h)

FINALER

Längdhopp (d)

Svenska deltagare: Ev Khaddi Sagnia

200 m (d)

100 m häck (d)

Svenska deltagare: Ev Susanna Kallur

23.00-01.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinal (h)

23.45-01.30 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinaler (h)

00.30-03.45 BORDTENNIS

Riocentro – paviljong 3

Svenska deltagare: Ev Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson

FINAL

Lag (h)

01.00-04.05 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Finaler och återkval

-58 kg (h)

-49 kg (d)

01.30-03.30 HANDBOLL

Future Arena

Kvartsfinal (h)

03.00-06.10 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Bronsmatch (d)

FINAL (d)

03.15-05.15 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Kvartsfinal (h)

03.15-05.00 BASKET

Carioca Arena 1

Kvartsfinaler (h)

 ■ ■ ■ ■ ■ ■ Torsdag 18 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.30-21.00 GOLF

Rios olympiska golfbana

Dag 2 (d)

Svenska deltagare: Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg

Så går det till: Slagspel över fyra dagar, de tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.30-18.30 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Semifinaler

Singel (d)

Bronsmatcher

Dubbel (d+h)

FINAL

Dubbel (d)

14.00-18.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Svenska deltagare: Nikita Glasnovic (57 kg)

68 kg (h)

57 kg (d)

14.00-15.25 KANOT

Lagoastadion

FINALER

C1 200 m (h)

K1 500 m (d)

K2 1000 m h)

K2 200 m (h)

14.30-21.25 FRIIDROTT

Olympiastadion

Kval

Höjdhopp

Svenska deltagare: Erika Kinsey, Sofie Skoog

Tiokamp

110 m häck, diskus, stavhopp

Försök

Kula (h)

4x100 m (d)

4x100 m (h)

FINAL

400 m häck (h)

15.00-18.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svenska deltagare: Sofia Mattsson (53 kg), Henna Johansson (63 kg)

Fristil (d)

Kval och utslagning 53 kg, 63 kg och 75 kg.

15.00-18.00 MODERN FEMKAMP

Youth Arena

Fäktning (d)

15.00-16.30 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

10 m (d)

16.00-18.30 TRIATHLON

Fort Copacabana

FINAL (h)

16.00-18.40 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Semifinaler och placeringsmatcher (d)

17.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter, plan 1

Bronsmatch (h)

18.00-20.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Semifinaler (d)

18.00-21.45 SEGLING

Marina da Glória

Svenska deltagare: Lisa Ericson och Hanna Klinga (49er FX)

49er (h)

49er FX (d)

Så går det till: Tio tävlingar körs under OS och det sämsta resultatet räknas bort. Tio seglare kvalar därefter in till finalen. NY OS-GREN!

18.00-18.45 KONSTSIM

Maria Lenks simcenter

Team, tekniska programmet.

18.30-19.35 CYKEL, BMX

Rios olympiska BMX-center

Seedning (d+h)

Kvartsfinaler

(h)

19.00-22.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Semifinaler

Flugvikt 51 kg (d)

Bantamvikt 56 kg (h)

Mellanvikt 75 kg (h)

FINAL

Lätt tungvikt 81 kg (h)

19.30-22.30 MODERN FEMKAMP

Youth Arena

Fäktning (h)

20.00-23.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Svenska deltagare: Ev Nikita Glasnovic

Kvartsfinaler och semifinaler

-68 kg (h)

-57 kg (d)

20.00-22.00 BASKET

Carioca Arena 1

Semifinal (d)

20.10-21.50 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Placeringsmatcher och semifinaler (h)

20.30-22.30 HANDBOLL

Future Arena

Semifinal (d)

21.00-00.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Svensk deltagare: Ev Sofia Mattsson (53 kg), Henna Johansson (63 kg).

Återkval och finaler

Fristil (d)

53 kg

63 kg

75 kg

21.00-22.30 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

10 m (d)

22.00–00.30 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

FINAL (h)

22.35-03.35 FRIIDROTT

Olympiastadion

Tiokamp

Spjut, 1500 m

Semifinaler

1500 m (h)

800 m (d)

Svenska deltagare: Ev Lovisa Lindh (800 m)

FINALER

Kula (h)

Spjut (d)

400 m häck (d)

200 m (h)

00.00-02.00 BASKET

Carioca Arena 1

Semifinal (d)

01.00-04.05 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Svenska deltagare: Ev Nikita Glasnovic

FINALER

68 kg (h)

57 kg (d)

01.30-03.30 HANDBOLL

Future Arena

Semifinal (d)

03.00-06.10 BEACHVOLLEYBOLL

Rios olympiska beachvolleyarena

Bronsmatch och final (h)

03.15-05.15 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Semifinal (d)

■ ■ ■ ■ ■ ■ Fredag 19 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.30-21.00 GOLF

Rios olympiska golfbana

Dag 3 (d)

Svenska deltagare: Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg

Så går det till: Slagspel över fyra dagar, de tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.00-17.20 GÅNG

Pontal

FINAL

50 km (h)

13.30-18.30 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

Semifinaler

Singel (h)

FINALER

Singel (d)

Dubbel (h)

14.00-18.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Svenska deltagare: Elin Johansson (67 kg)

80 kg (h)

67 kg (d)

14.00-15.45 KANOT

Lagoastadion

Svenska deltagare: Petter Menning (K1-200m)

Heat

K1 200 m (h), C2 1000 m (h), K4 500 m (d), K4 1000 m (h).

Semifinaler

K1 200 m (h), C2 1000 m (h), K4 500 m (d), K4 1000 m (h).

15.00-18.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Fristil (h)

Kval och utslagning 57 kg och 74 kg

15.00-18.20 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Placeringsmatcher och bronsmatch (d)

15.00-17.45 RIDSPORT

Rios olympiska ridsportcenter

Svenska deltagare: Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henrick von Eckerman

FINAL

Individuellt

15.20-18.20 RYTMISK GYMNASTIK

Olympiaarenan

Kval

Individuellt

17.00-18.30 KONSTSIM

Maria Lenks simcenter

FINAL

Lag ( d) fria programmet

17.00-23.35 MODERN FEMKAMP

Olympiastadion

FINAL (d)

17.00-19.15 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

Bronsmatch (d)

18.00-20.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Semifinaler (h)

18.00-21.00 FOTBOLL

Corinthians Arena – São Paulo

Bronsmatch (d)

18.30-20.45 CYKEL, BMX

Rios olympiska BMX-center

Semifinaler (d+h)

FINALER (d+h)

19.00-22.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Svensk deltagare: Ev Anna Laurell Nash

Semifinaler

Mellanvikt 75kg (d)

Flugvikt 52 kg (h)

Lätt weltervikt 64 kg (h)

Supertungvikt +91 kg (h)

FINAL

Lättvikt 60 kg (d)

19.10-22.20 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

FINAL

(d)

19.30-21.15 GÅNG

Pontal

FINAL

20 km (d)

19.50-22.50 RYTMISK GYMNASTIK

Olympiaarenan

Individuellt kval

20.00-23.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Svenska deltagare: Ev Elin Johansson (67 kg)

Kvartsfinaler och semifinaler

80 kg (h)

67 kg (d)

20.30-22.30 HANDBOLL

Future Arena

Semifinal (h)

20.30-22.30 BASKET

Carioca Arena 1

Semifinal (h)

21.00-00.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Återkval och finaler

Fristil (h)

57 kg

74 kg

21.00-22.30 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

10 m (h)

22.00–00.30 LANDHOCKEY

Rios olympiska landhockeycenter

FINAL (d)

22.30-01.00 FOTBOLL

Maracanã

FINAL (d)

00.00-02.00 BASKET

Carioca Arena 1

Semifinal (h)

01.00-04.05 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

FINALER

80 kg (h)

67 kg (d)

01.10-03.45 FRIIDROTT

Olympiastadion

Kval

4x400 m (d)

4x400 m (h)

FINALER

Stavhopp (d)

Svenska deltagare: Ev Michaela Meijer, Angelica Bengtsson (Stavhopp)

Slägga (h)

5 000 m (d)

Svenska deltagare: Meraf Bahta (5 000 m)

4x100 m (d)

4x100 m (h)

01.30-03.30 HANDBOLL

Future Arena

Semifinal (h)

03.15-05.15 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Semifinal (h)

■ ■ ■ ■ ■ ■ Lördag 20 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

12.30-21.00 GOLF

Rios olympiska golfbana

FINAL, dag 4 (d)

Svenska deltagare: Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg

Så går det till: Slagspel över fyra dagar, de tävlande spelar 18 hål varje dag. Efter 72 hål räknas resultatet samman och lägst score (poäng) vinner. Om två eller flera spelare har samma score blir det särspel om placeringarna. NY OS-GREN!

13.30-18.30 BADMINTON

Riocentro – paviljong 4

Svenska deltagare: Ev Henri Hurskainen

FINAL

Singel (h)

14.00-18.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

+ 80 kg (h)

+ 67 kg (d)

14.00-15.45 KANOT

Lagoastadion

FINALER

C2 1000 m (h)

K1 200 m (1)

K4 500 m (d)

K4 1000 m (h)

15.00-18.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Fristil (h)

Kval och utslagning 86 kg och 125 kg

15.00-16.00 RYTMISK GYMNASTIK

Olympiaarenan

Kval

Lag

16.00-17.50 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

10 m (h)

16.00-18.35 TRIATHLON

Fort Copacabana

Svenska deltagare: Lisa Nordén

FINAL (d)

16.30-19.30 HANDBOLL

Future Arena

Bronsmatch (d)

16.30-19.30 BASKET

Carioca Arena 1

Bronsmatch (d)

16.40-19.20 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

Placeringsmatcher och bronsmatch (h)

17.00-23.35 MODERN FEMKAMP

FINAL (h)

17.30-19.30 CYKEL, MOUNTAINBIKE

Rios olympiska mountainbikepark

FINAL

Cross country (d)

Svenska deltagare: Jenny Rissveds

18.00-20.00 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Bronsmatch (d)

18.00-20.30 FOTBOLL

Mineirãostadion – Belo Horizonte

Bronsmatch (h)

19.00-20.30 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

FINALER

Flugvikt 51 kg (d)

Bantamvikt 56 kg (h)

Mellanvikt 75 kg (h)

20.00-23.00 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

Kvartsfinaler och semifinaler

+ 80 kg (h)

+ 67 kg (d)

20.20-22.45 RYTMISK GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Individuell

20.30-22.30 HANDBOLL

Future Arena

FINAL (d)

20.30-22.30 BASKET

Carioca Arena 1

FINAL (d)

21.00-00.00 BROTTNING

Carioca Arena 2

Återkval och finaler

Fristil (h)

86 kg

125 kg

21.30-00.40 VATTENPOLO

Rios olympiska simstadion

FINAL (h)

21.00-22.30 SIMHOPP

Maria Lenks simcenter

FINAL

10 m (h)

22.30-01.00 FOTBOLL

Maracanã

FINAL (h)

01.00-04.05 TAEKWONDO

Carioca Arena 3

FINAL

+67 kg (d)

+80 kg (h)

01.10-04.05 FRIIDROTT

Olympiastadion

FINALER

Höjdhopp (d)

Svenska deltagare: Erika Kinsey, Sofie Skoog (höjdhopp)

Spjut (h)

Svenska deltagare: Kim Amb (spjut)

1 500 m (h)

800 m (d)

Svenska deltagare: Ev Lovisa Lindh (800 m)

5 000 m (h)

4x400 m (d)

4x400 m (h)

03.15-05.30 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

FINAL (d)

■ ■ ■ ■ ■ ■ Söndag 21 AUGUSTI ■ ■ ■ ■ ■ ■

13.30-16.15 BROTTNING

Carioca Arena 2

Fristil (h)

Kval och utslagning 65 kg och 97 kg

14.30-16.30 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

Bronsmatch (h)

14.30-17.15 FRIIDROTT

Sambódromo

FINAL

Maraton (h)

15.30-17.30 HANDBOLL

Future Arena

Bronsmatch (h)

16.00-17.45 RYTMISK GYMNASTIK

Olympiaarenan

FINAL

Lag

16.30-19.30 BASKET

Carioca Arena 1

Bronsmatch (h)

17.30-19.30 CYKEL, MOUNTAINBIKE

Rios olympiska mountainbikepark

FINAL

Cross country (h)

17.45-20.15 BROTTNING

Carioca Arena 2

FINALER

Fristil (h)

65 kg

97 kg

18.15-20.30 VOLLEYBOLL

Maracanãzinho

FINAL (h)

19.00-21.15 HANDBOLL

Future Arena

FINAL (h)

19.00-21.00 BOXNING

Riocentro – paviljong 6

Svenska deltagare: Ev Anna Laurell Nash

FINALER:

Mellanvikt 75 kg (d)

Flugvikt 52 kg (h)

Weltervikt 64 kg (h)

Super tungvikt  +91 kg (h)

20.45-23.05 BASKET

Carioca Arena 1

FINAL (h)

00.15-04.00 Avslutningscermoni

Maracanã

ARTIKELN HANDLAR OM