Nystrand imponerade

Utklassade OS-mästaren

Foto: Joel Marklund
Nystand vann i Stockholm.
SPORTBLADET

Franske OS-guldmedaljören Alain Bernard var chanslös mot världsrekordhållaren Stefan Nystrand på 100 m fritt vid världscuptävlingarna i Stockholm.

Likaså resten av konkurrenterna.

Den svenske simstjärnan var bara två tiondelar över sitt snart ett år gamla världsrekord i kort bana och vann i utklassningsstil på 46,03, 99 hundradelar före tvåan Lyndon Ferns, Sydafrika, och 1,01 före trean Bernard.

En skön seger för Nystrand som fick stryk av Bernard både på OS och EM.

– Det var jätteviktigt. Det är lite revansch, även om det inte är världens viktigaste tävling jämfört med OS och EM. Men det är skönt, speciellt här inför hemmapubliken.

Siktar på världsrekord

Nu siktar han in sig på att försöka gå ned under sitt världsrekord på 45,83 när världscupen avslutas i Berlin till helgen.

– Det är små marginaler, hade jag bara haft en annan uppgång så hade det blivit i dag. Det var ju jättenära. Så jag ser att det är fullt realistiskt i Berlin. Jag ligger och nosar på min kapacitet just nu, sade Nystrand.

Två som lyckades slå världsrekord var sydafrikanen Cameron van der Burgh på 50 m bröstsim och Peter Marshall, USA, på 100 m rygg. Van der Burgh är i sitt livs form och slog världsrekord för andra gången på tre dagar. Nu kapade han 14 hundradelar ned till 25,94. Marshall förbättrade landsmannen Ryan Lochtes drygt två år gamla rekord med fem hundradelar till 49,94.

FAKTA

Världscupen, kortbana

STOCKHOLM

herrar, 100 m fritt

1) Stefan Nystrand, Sverige, 46,03, 2) Lyndon Ferns, Sydafrika, 47,02, 3) Alain Bernard, Frankrike, 47,04, 4) Darian Townsend, Sydafrika, 47,06, 5) Jevgenij Lagunov, Ryssland, 47,19, 6) Nicholas Brunelli, USA, 47,54, 7) Andrej Gretjin, Ryssland, 47,70, 8) Frederick Bousquet, Frankrike, 47,98.

400 m fritt

1) Oussama Mellouli, Tunisien, 3.38,42, 2) Paul Biedermann, Tyskland, 3.42,06, 3) Mads Glaesner, Danmark, 3.42,79, 4) Pål Joensen, Färöarna, 3.44,07, 5) Robert Hurley, Australien, 3.48,29, 6) Nicolas Ffrost, do, 3.53,07, 7) Xavier Mohammed, Storbritannien, 3.53,83, 8) Robert Margalis, USA, 3.57,58.

50 m bröst

1) Cameron Van Der Burgh, Sydafrika, 25,94 (v–rek), 2) Vladislav Poljakov, Kazakstan, 26,72, 3) Christian Sprenger, Australien, 26,86, 4) Igor Borysik, Ukraina, 26,90, 5) Marco Koch, Tyskland, 27,64, 6) Ryo Tateishi, Japan, 27,93, 7) Martin Gustafsson, Sverige, 27,98, 8) Kristian Outinen, Danmark, 28,15.

200 m bröst

1) Igor Borysik, Ukraina, 2.05,68, 2) Kazuki Otsuka, Japan, 2.06,47, 3) Christian Sprenger, Australien, 2.06,48, 4) Vladislav Poljakov, Kazakstan, 2.06,64, 5) Marco Koch, Tyskland, 2.09,60, 6) Martin Gustafsson, Sverige, 2.10,36, 7) Giedrius Titenis, Litauen, 2.10,67, 8) Ryo Tateishi, Japan, 2.13,97.

50 m fjäril

1) Matthew Jaukovic, Australien, 22,85, 2) Jevgenij Korotisjkin, Ryssland, 23,04, 3) Frederick Bousquet, Frankrike, 23,06, 4) Lyndon Ferns, Sydafrika, 23,08, 5) Kohei Kawamoto, Japan, 23,19, 6) Mario Todorovic, Kroatien, 23,33, 7) Chris Wright, Australien, 23,44, 8) Masayuki Kishida, Japan, 24,11.

200 m fjäril

1) Nikolaj Skvortsov, Ryssland, 1.52,33, 2) Chris Wright, Australien, 1.53,71, 3) Christophe Lebon, Frankrike, 1.54,48, 4) Simon Sjödin, Sverige, 1.54,97 (sv–rek), 5) Linus Junefelt, do, 1.59,71, 6) Lasse Offersen, Danmark, 2.00,88, 7) Viktor Bromer, do, 2.03,75.

100 m rygg

1) Peter Marshall, USA, 49,94 (v–rek), 2) Randall Bal, do, 50,30, 3) Robert Hurley, Australien, 51,01, 4) Ashley Delaney, do, 51,55, 5) Aschwin Wildeboer, Spanien, 51,80, 6) Ryosuke Irie, Japan, 52,01, 7) Felix Wolf, Tyskland, 52,68, 8) Ryan Bennett, Storbritannien, 53,64.

100 m medley

1) Oussama Mellouli, Tunisien, 52,78, 2) Darian Townsend, Sydafrika, 52,94, 3) Nicholas Brunelli, USA, 53,34, 4) Vytautas Janusaitis, Litauen, 53,69, 5) Diogo Yabe, Brasilien, 54,39, 6) Martin Spitzer, Österrike, 56,19, 7) Ryan Bennett, Storbritannien, 56,39, 8) Masayuki Kishida, Japan, 56,53.

400 m medley

1) Chris Christensen, Danmark, 4.11,47, 2) Diogo Yabe, Brasilien, 4.13,12, 3) Tobias Urban Hansen, Danmark, 4.28,31, 4) Jesper Svensson, Sverige, 4.37,09.

Damer, 50 m fritt

1) Mareike Guehrer, Australien, 24,25, 2) Therese Alshammar, Sverige, 24,32, 3) Josefin Lillhage, do, 24,47, 4) Arlene Semeco, Venezuela, 24.53, 5) Hanna–Maria Seppälä, Finland, 24,57, 6) Claire Hedenskog, Sverige, 24,62, 7) Tatiana Lemosbarbosa, Brasilien, 24,90, 8) Alice Mills, Australien, 25,06.

200 m fritt

1) Petra Granlund, Sverige, 1.54,77, 2) Josefin Lillhage, do, 1.55,37, 3) Kara Lynn Joyce, USA, 1.57,25, 4) Tatiana Lemosbarbosa, Brasilien, 1.57,30, 5) Haruka Ueda, Japan, 1.57,48, 6) Lucy Worrall, Storbritannien, 1–59,02, 7) Sasha Matthews, Storbritannien, 1.59,03, 8) Sophie Huber, Frankrike, 2.03,82.

800 m fritt

1) Lotte Friis, Danmark, 8.14,99, 2) Kristel Köbrich, Chile, 8.20,09, 3) Katheryn Meaklim, Sydafrika, 8.32,72, 4) Au Hoi Shun, Hongkong, 8.42,41, 5) Sophie Huber, Frankrike, 8.43,24, 6) Elin Slaatmo, Norge, 7) Aurelie Muller, Frankrike, 8.44,45, 8) Martina Granström, Sverige, 8.46,32... 11) Joanna Olsson, do, 9.16,04.

100 m bröst

1) Sarah Katsoulis, Australien, 1.04,84, 2) Joline Höstman, Sverige, 1.06,13, 3) Tara Kirk, USA, 1.06,20, 4) Sally Foster, Australien, 1.07,51, 5) Hanna Westrin, Sverige, 1.08,08, 6) Suzaan Van Biljon, Sydafrika, 1.08,20, 7) Alena Alexejeva, Ryssland, 1.08,40, 8) Elin Lindström, Sverige, 1.08,94.

100 m fjäril

1) Li Tao, Singapore, 56,87, 2) Jeanette Ottesen, Danmark, 57,46, 3) Petra Granlund, Sverige, 57,78, 4) Kimberly Vandenberg, USA, 58,57, 5) Amy Smith, Australien, 59,10, 6) Cecilia Rasmuson, Sverige, 59,20, 7) Hanna–Maria Seppälä, Finland, 59,25, 8) Ingvild Snildal, Norge, 1.01,83.

50 m rygg

1) Sanja Jovanovic, Kroatien, 27,16, 2) Fabiola Molina, Brasilien, 27,45, 3) Sophie Edington, Australien, 27,58, 4) Magdalena Kuras, Sverige, 27,60 (sv–rek), 5) Anastasia Zujeva, Ryssland, 27,70, 6) Lim Jia Yi Shana, Singapore, 28,01, 7) Elspa Mörköre, Danmark, 28,27, 8) Pernille Larsen, Danmark, 28,65.

200 m rygg

1) Melissa Ingram, Nya Zeeland, 2.04,88, 2) Sophie Edington, Australien, 2.06,18, 3) Tomoyo Fukuda, Japan, 2.06,40, 4) Elspa Mörköre, Danmark, 2.08,73, 5) Pernille Larsen, Danmark, 2.09,16, 6) Eleonor Lindborg, Sverige, 2.12,23, 7) Lau Yin Yan, Hongkong, 2.14,03, 8) Sanja Jovanovic, Kroatien, 2.14,48.

200 m medley

1) Katheryn Meaklim, Sydafrika, 2.09,54, 2) Joanna Maranhaomelo, Brasilien, 2.11,36, 3) Amanda Loots, Sydafrika, 2.11,46, 4) Emma Smithurst, Storbritannien, 2.12,34, 5) Sophie Allen, Storbritannien, 2.12,40, 6) Stina Gardell, Sverige, 2.12,55, 7) Ida Sandin, do, 2.13,57, 8) Malin Svahnström, do, 2.14,23.