Favoriter i fara?

Premier League-lagen kliver in i skrällarnas turnering i kväll

Foto: ap
favoritfall i kväll? Ligacupen är här igen och då kan allt hända. I fjol fick fem lag från Premier League se sig slagna av lag från lägre divisioner.
SPEL

I fjol var det fem Premier League-lag som åkte ur Ligacupen mot lag från lägre divisioner.

I kväll är kan det vara dags igen.

– Ligacupen är skrällarnas turnering, säger Dan Vikman på spelbolaget Expekt.

Tycker du att du har bra koll på engelsk fotboll?

I kväll kan detta raseras totalt. Det är dags för Ligacupen igen.

Det är turneringen då skrällarna kan inträffa – till höga odds.

I fjol gick fem lag från Premier League på minor från lag från lägre divisioner i den anrika turneringen, däribland Manchester United hemma på Old Trafford mot Coventry från The Championship.

”Liverpool är klara”

I kväll ger sig åtta lag från premier League in i leken och spelbolaget Expekt höjer ett varningens finger för favoriter i fara.

– Ett chansspel på Sheffield United borta mot Arsenal till 9.25 i odds. Arsenal kan vara en favorit i fara mot ett fysiskt starkt Sheffield United, säger Expekts Dan Vikman.

Det finns givetvis även några ”säkra” spel i kväll:

– Spelvärdet kan ligga i Manchester United om man har ett hyfsat lag i matchen. Liverpool bör vara klara hemma mot Crewe oavsett vilket lag man ställer upp med. Sunderland och Aston Villa ser fina ut. De skulle jag spela i en dubbel. Båda lagen vill gå långt i de inhemska cuperna, tror Vikman.

Vad ska spelarna tänka på innan man spelar på Ligacupen?

– Det är en urigt och en utmaning både för oddssättarna och spelarna. Det är bäst att kolla in lagnyheter timmarna före avspark för att se hur coacherna resonerar. United ger ju 1.55 hemma mot Middlesbrough, vore det en ligamatch skulle oddset vara 1.25 kanske.

FAKTA

Kvällens Ligacupodds:

Omgång 3:

Watford–West Ham 3.60-3.30-2.00

Swansea–Cardiff 2.30-3.25-2.95

Liverpool–Crewe 1.15-6.75-15.00

Sunderland–Northampton 1.35-4.30-9.25

Leeds–Hartlepool 1.65-3.50-5.30

Manchester United–Middlesbrough 1.55-3.70-5.95

Rotherham–Southampton 2.95-3.25-2.30

Stoke–Reading 2.00-3.30-3.60

Burnley–Fulham 2.95-3.25-2.30

Arsenal–Sheffield United 1.35-4.30-9.25

Odds från Expekt.