”Jag spikar honom – med fullt förtroende”

Expertens V64-tips – torsdag 9 augusti

Foto: TR Bild
Sportbladets Martin Berg tippar V64-omgången till Bollnäs
TRAV

Här är Sportbladets tips till kvällens V64-lopp på Bollnäs, torsdag 9 augusti.

Spelstopp V64 19.30

DD 20.56

Sportkanalen 22.00

ATG Live 18.00

V64-1

2 140 m

1 Livi Kingdom – Andersson M M 7200116,5

2 Tornado Gel – Westerholm N 0112417,6

3 Framante – Kylin Blom O 0408116,2

4 Abeba Aregawi – Djuse M E 1450415,2

5 Jangus – Widell K 6351016,2

6 Perfect Time – Lindegren E 2231d16,3

7 Uptown Sally – Frick K 4235015,7

8 Stern – Oscarsson K 6000117,3

2 160 meter

9 Triton’s Angel – Eriksson P 4325014,4

10 Lugnets Sardonyx – Nilsson M 5141014,4

11 Jeppe Yamoz – Eriksson U 1405014,0

12 Sambuco – Lennartsson P 3262515,2

13 On Track Tic Tac – Leo E 5355014,9

14 Lillsves Davrik – Skoglund R N 2076315,3

15 Sete – Andersson O J 2040315,0

Rankning: 2–6–3–12–10–15–9–1–7–13–8–4–5–11–14.

Kommentar: Intressant att se om loppet passar Tornado Gel bättre den här gången än vad det gjorde senast. Avslutade klart bra då trots att speed inte är hans främsta vapen. Klart att det är lite svårt att veta vart Perfect Time står för dagen. Har varit borta lite för länge för det, men nu när det är dags igen ska han vara

V64-2

1 640 m auto

1 Vestpol Iver* – Ohlsson U 7162127,7a

2 Komnes Juni – Djuse M E 1602126,3

3 Mari Slogum – Eriksson P 3513326,2

4 Vangli Lykke* – Eriksson U 2141626,3

5 Bol Brage* – Mjölneröd J R 0112d25,7a

6 Trollklackan – Pöllänen R 0117027,1

7 Hallsta Astor – Blomqvist T 0k41227,6a

8 Optandsfröken – Djuse M A 1172827,2

9 Fix Odin – Jonsson F N 1335026,8

10 Sundbo Rymling – Skoglund R N 0104525,8

11 Tivo* – Antonsen G 10k5026,9a

12 Komnes Omer* – Kihlström Ö 4022127,4

Rankning: 5–1–2–12–11–4–3–10–6–7–8–9.

Kommentar: Senast blev det helt enkelt för tufft för Bol Brage och det är egentligen inte mycket att säga om. Nu är han tillbaka i sin normala omgivning och där vet vi att han räcker bra. Även om det skulle
bli ett tufft upplägg duger han bra i sammanhanget. Ska bli kul att se om Vestpol Iver kan försvara ledningen hela vägen. Långt ifrån omöjligt. Stämmer det till för Komnes Juni är hon inte alls ofarlig.

V64-3

1 640 m auto

1 Tekno Eld – Ohlsson U 1111224,2a

2 Grislefaksen G.L.* – Mjölneröd J R 1120325,3

3 Månlykke A.M. – Persson J-O 1111126,2

4 Philip Ess* – Kihlström Ö 5432124,0a

5 Björlifix – Skoglund R N 2356026,5a

6 Delsbofaks – Eriksson U 1424025,7a

7 Myrsjös Stalo – Pettersson T 1105525,7a

8 Hugo Bäck – Antonsen G 3013025,7a

Rankning: 1–4–2–3–5–7–6–8.

Kommentar: Jag trodde, som så många andra, att Tekno Eld skulle ta hem Kallblodsderbyt. Men det blev aningen för långt fram. Färre hästar nu och givetvis är man ruskigt revanschsugna. Så Uffe Ohlsson kommer knappast att lägga fingrarna emellan och lämna något åt slumpen. Visst vann Philip Ess Derbyt senast, men normalt sett är Tekno Eld bättre. Kan bara inte lura honom på konfekten en gång till... Spikar, med fullt förtroende för att favoriten reder ut det.

V64-4

1 640 m

1 Mellby Gladiolus – Ohlsson U k33117,8

2 Vilda Frontline – Kylin Blom O 3070118,7

3 Ävja Palema – Skoglund R N 6702217,3

4 Laleh – Magnusson L k163017,9

5 Ristretto – Nordström K-A 1d40617,0

6 Stallion Töll – Pettersson T 7332d18,2

1 660 meter

7 Light My Dreams – Frick K 0145018,0

8 Prototype Hanover – Oscarsson K 5460116,4

9 Gekko – Blomqvist T d254d15,5

10 Homemade Bourbon – Selin D d156017,8

11 Råsa Night – Landgren B 0004416,0

12 Sneak Peek – Schön J d562216,6

13 New Moon – Mårtensson E 0300117,8

14 Sunny Glider – Eriksson U 0330017,0

15 S.G.Port Ellen – Kylin-Blom W d834016,7

Rankning: 1–6–2–10–3–8–4–7–13–9–5–12–15–11–14.

Kommentar: Sättet Mellby Gladiolus vann på i comebacken lovar onekligen mer. Riktigt, riktigt rejäl i första starten efter lååång frånvaro. Knappast sämre nu och har rätt bra chans att lägga beslag på tätpositionen. Det kan vara dags för Stallion Töll att få välförtjänt utdelning. Om senaste insatsen inte var en tillfällighet ska Vilda Frontline absolut tas på allvar den här gången också. Var klart positiv då. Kan tycka att Homemade Bourbon är svår att räkna på, ojämn men bra när allting faller på plats. Ävja Palema? Prototype Hanover?

V64-5, DD-1

Rankning: 8–5–6–9–4–1–10–2–3–11–7.

Kommentar: Spåret är förstås ingen höjdare men det är inte säkert att det räcker för att få stopp på Lady Rubinstein. Var ruskigt bra senast och kommer nog att försöka från start trots spåret. Kan vinna även om det inte blir spets. Hermine Boko är inne i en fin period. Utvecklas positivt också. Känns som om Alliss Wadd kan bli spelvärd. Är verkligen i ordning.

V64-6, DD-2

Rankning: 5–6–4–7–2–3–1–11–12–10–8–9.

Kommentar: Segern senast dokumenterade att Ma Running är i riktigt bra form just nu. Gjorde en rejäl insats och tog hem segern trots ett tufft upplägg. Är garanterat ute efter ledningen nu och är hästen att slå då. Det första och största hotet är Fortune Teller. Gör det bra mest varje gång och är tuff av sig. Kan utmana om det stämmer till under vägen.

V64-systemet – 324 rader

V64-1:2–6–3 (12–10)

V64-2:5–1–2 (12–11)

V64-3:1 Tekno Eld (4–2)

V64-4:1–6–2–10–3–8 (4–7)

V64-5:8–5–6 (9–4)

V64-6:5–6 (4–7)

SPORTBLADETS TRAVBLOGGAR:


Få bästa tipsen – av Trav365:s experter här!


”Super-Marios” bästa lir – DD-tips, V75, V86, V64 – med mera här!

Här får du Sveriges vassaste spelservice 00:29
ARTIKELN HANDLAR OM

V64-tips

V64-tips

V64