”Det ser onekligen väldigt bra ut i kväll”

Expertens V64-tips – måndag 9 juli

Foto: Lars Jakobsson, TR Bild
National Prince är en bra spik i kväll, enligt Sportbladets expert Per Nicklasson.
TRAV

Här är Sportbladets tips till kvällens V64-lopp på Rättvik, måndag 8juli.

Spelstopp V64 19.30

DD 20.56

Sportkanalen 22.00

ATG Live 18.00

V64-1

1 640 meter auto

1 Chichen Itza* – Spangenberg D 25d1413,9a

2 Lady Zappa – Ohlsson U 1242012,0a

3 Minnestads Ecuador – Stjernström M 7d20213,7a

4 Lamino – Kontio J d021210,9a

5 Raise Broline – Adielsson E 0020213,4a

6 Arrivederci – Rondina-Bisi S 6144213,2a

7 In Line Tooma – Kylin Blom O 0150411,7a

8 Kemas Barolo – Westerholm N d632012,9a

9 Dust Collector – Djuse M 21d6612,5a

10 Ponce de Leon – Widell K 504d112,0a

11 Digital Yankee – Bergh R 2230012,5

12 Spot Bi – Eriksson K 3033013,3a

Rankning: 4–3–1–10–9–2–5–7–8–11–6–12.

Kommentar: Bra sport i Rättvik i kväll. Vi inleder med ett öppet sprinterlopp där flera hästar säkert är sugna på att nå ledningen, vilket kan öppna för att hästar bakifrån ska kunna få chansen (även om det är tätkänning och innerspår som gäller för det mesta nuförtiden). Lamino är snabb ut men inte spetsberoende, formen är på topp. Minnestads Ecuador bör hamna bra till men är knappast ett spetsbud. Går det undan från start kan det dock vara lika bra att inte blanda sig i den striden. Chichen Itza är svårbedömd efter vila. Visade bra kunnande och även startsnabbhet vid starter på svensk mark i vintras. Ponce de Leon var mycket bra senast, med tre lopp i kroppen ser han ut att vara i toppform. Dust Collector kan ­hamna bra till med lite tur. Lady Zappa är garanterad en fin resa. Raise Broline är nog ute efter ledningen, osäkert – men långtifrån omöjligt – om hon når dit.

V64-2

1 640 meter auto

1 Skaffer Adrian – Eriksson U d401025,9a

2 Sagoprins Jevi – Åkerlund H 7060727,7a

3 Rasmus Karma – Klockar A 4300d28,2a

4 Horgen Ylva* – Linderoth P 2110225,7

5 Fröyu Pelle* – Austevoll G 5635425,9a

6 Silver Stjärna – Eriksson P 005d324,8a

7 Gärdsjö Maks – Lisell P 3405526,2a

8 Hönn Blesa – Backhouse U 2304325,2a

9 Fjäll Humlan – Erlandsson S k077027,3

10 Ängsbläsen – Hallblom J 7044325,5a

11 Lannem Jubel – Witasp L 4d50725,7

Rankning: 5–6––1–7–8–4–2–10–11–9.

Kommentar: Ett öppet kallblodslopp men vi provar att gå kort fast vi hade haft råd med några till. Fröyu Pelle vann sju lopp på 18 starter i fjol. I år har det bara blivit en seger på åtta starter men senast höll han bra mot hårt motstånd. Silver Stjärna var mycket bra i sto-SM senast och här bör det rimligtvis vara betydligt lindrigare motstånd.

V64-3

2 140 meter volt

1 Boyson Village – Witasp L 70d2116,1

2 Test Pilot – Widell K 1260017,1

3 Eclat de Ranchval – Bergh R 6d1d116,1

4 Like a Boeing – Pettersson T 0347214,9

2 160 meter

5 Allowable – Brandel J 7111014,4

6 Ufo Jet – Eriksson K 4836317,6

7 Optimum Dragonfly – Adielsson E 1210015,1

8 Captain Sisu – Persson S 3200515,7

9 Photo – Byström J 5502715,9

10 Kid Vacation – Kontio J 6160515,4

11 Emmylou Love – Westerholm N 11d3815,7

12 Azarayah Ridge – Eriksson U 1303015,9

13 Red Miles – Ohlsson U 1502616,4

14 Anddontsayitsover – Oscarsson J 3503014,7

15 Kenwitj – Holm I 4015015,6

Rankning: 3–11–2–5–7–6–8–4–10–1–9–14–12–15–13.

Kommentar: Om man inte tror på Eclat de Ranchval bör man ta många, men vi gillade vad vi såg av honom senast.

V64-4

2 140 meter auto

1 Test Drive – Kontio J 000d412,4a

2 Milligan’s School – Eriksson U 0211209,9a

3 Muscle Hustle – Bergh R 2dddk09,9a

4 Makethemark – Ohlsson U 1303210,5a

5 Policy of Truth – Adielsson E 2102312,3a

Rankning: 4–5–2–3–1.

Kommentar: Ni som (obegripligt) propagerar för ett större fokus­ på unghästtävlande i Sverige – här har ni resultatet. I ett fem­åringslopp med 100 000 kronor till vinnaren finns det inte fler än fem hästar som vill vara med. Jättefina hästar förvisso, men ändå, bara fem hästar… Vi låter som en repig skiva, vi vet, men det är så sorgligt att se. Nåväl, det här är hästar att verkligen njuta av. Makethemark är det givna tipset efter sin starka andraplats bakom Propulsion i Norrbottens Stora Pris. Policy of Truth, denna underbara häst, fick det inte att aktionsmässigt flyta till hundra procent i comebacken. Men det kan ha berott mer på att det gick så fort på slutrundan och att det saknades tempo i kroppen än att det var något fel på honom, vilket understryks av att han startar här. 9,8 gick han hur som helst sista varvet i comebacken. Milligan’s School var med i samma lopp och gjorde åter en mycket bra insats. Muscle Hustle har skött sig i ett kvallopp men får bevisa i allvarets stund att han kan prestera
då också. Test Drive räcker inte baserat på den bristande form han visat hittills i år.

V64–5, DD-1

Rankning: 10–7–8–1–12–2–5–11–9–3–4–6.

Kommentar: DD-omgången håller hög klass även om det
i det här loppet rör sig om orutinerade hästar är det fina hästar. En sådan som Mellby Guvernören har verkligen skött sig med den äran hittills. Kan vara så att bakspåret är hans värsta motståndare. Om inte Dexter Brick är det… kommer han till ledningen är han svårslagen. Det kan dock vara upptaget av Charlie Brodde i den positionen. Hårdare emot för den senare nu men han är ganska fin och har gått bra i spets. Frequency Am var positiv senast, har gått bra innan det också och bör räknas trots spåret. Quarcia är fin.

V64–6, DD-2

Rankning: 2–6–5–4–7–9–1–3–11–10–8.

Kommentar: Om man väger hästarna mot varandra är det här ett jämnt lopp långt ner i ranken. Men med de här förutsättningarna ser det onekligen väldigt bra ut för National Prince som är svår att ta en längd på i starten. Lyckas ingen med det får de väldigt svårt att ta in det som behövs på honom på slutet också. Den som förmodligen har bäst chans att ta sig förbi National Prince från start är Västerbo Grosbois. Skulle han lyckas med det är han favorit att vinna loppet.

V64-systemet – 392 rader

V64-1:4–3–1–10–9–2–5 (7–8)

V64-2:5–6 (3–1)

V64-3:3 Eclat de Ranchval (11–2)

V64-4:4–5–2–3 (4–5)

V64-5:10–7–8–1–12–2–5 (11–9)

V64-6:2 National Prince (6–5)

SPORTBLADETS TRAVBLOGGAR:


Få bästa tipsen – av Trav365:s experter här!


”Super-Marios” bästa lir – DD-tips, V75, V86, V64 – med mera här!

Här får du Sveriges vassaste spelservice 00:29
ARTIKELN HANDLAR OM

V64-tips

V64-tips

V64

Rättvik

Trav