”Formen sitter – dags för en fullträff nu...”

Sportbladets V4-tips – fredag 30 november

Foto: TR BILD
Sportbladets Martin Berg tippar V4 från Boden.

avMartin Berg

TRAV

Här är dagens tips till V4-loppen från Boden fredag, 30 november.

Spelstopp 13.27

ATG Live 12.00

V4-1, 1 640 m volt

1 Skaffer Elden – Gustafsson P 1100d24,9

2 Storvinna – Eriksson J 0440024,6

3 Romleskaft – Nilsson J 256d226,6

4 Starelv Odin – Nilsson R d010525,4

5 Lyckelds Elrigo – Wikström P 300d725,5

6 Risåelden – Söderholm K 5243325,5

1 660 meter

7 Philip Lyn* – Lindqvist O A 0032023,9

8 Vestpol Gladiator – Östman J 0077023,7

9 Loke Faks – Vikström L H d004624,6

10 Hallsta Vinnex – Jonsson M O d557024,8

1 680 meter

11 Adrigo – Olofsson H 4606023,0

Rankning: 6–10–1–8–3–7–11–5–9–4–2.

Kommentar: Börjar bli dags för Risåelden att få till en fullträff. Formen sitter. Hallsta Vinnex och Skaffer Elden är två motbud.

V4-2, 2 140 m volt

1 Kink Adviser – Eriksson S 0853417,1

2 Gasolina – Söderholm K 6640217,2

3Amorcito* – Alapekkala K 2412517,4

4 Finsweden – Jaara M k1d18,8

5 Venture Cinderella* – Niva M 2503018,6

6 Inatt Boko* – Soronen J 0616417,3

2 160 meter

7 Mellby Guava – Nilsson R 1536316,8

8 Proud L.A. – Olofsson H 3274516,4

9 Alpha Estate – Eriksson L 2177617,8

10 Fade to Black F.I.* – Pakkanen T 2222117,0

11 Crazy First Love – Lindqvist O A k1116,4

12 Walkaway Lane* – Kalaja T 4120016,4

13 Beddinge’s Pride* – Palojärvi K A 2311116,4

14 Yanru* – Hannus J k01117,7

15 Facebook Am – Eriksson J 6334418,1

Rankning: 11–13–14–10–7–4–6–3–8–15–1–2–9–5–12.

Kommentar: Treåringslopp med flera hästar med mycket ettor. Tipsettan Crazy First Love har varit fin och rejäl i två raka. Men om Beddinge’s Pride kommer bra på det räcker kunnandet långt. Tar också med Yanru, Fade to Black F.I. och Mellby Guava.

V4-3, LD-1, 2 140 m volt

1 Global Tail – Jaara M 67d0217,6

2 Forza Sting – Alamäki J 06d1715,0

3 Selah – Eriksson L 6064015,8

4 Sannu Mustang* – Soronen J 1620416,1

5 Letizia May* – Joki P 4024716,6

6 Celeste Brodda – Östman J 4356815,7

7 Gorgeous L.A. – Olofsson H 6566416,6

8 Front K.L.Hornline – Eriksson J 1645016,5

9 Glace au Four – Marklund L 6050217,5

2 160 meter

10 Hawaii Rigas – Lindkvist A 4436815,1

11 Mellby Fake – Nilsson R 0113416,0

12 Omaha Broline – Viklund M 0653614,6

13 Ain’t She Sweet* – Mikkonen H 1025016,6

14 Amazone d’Inverne – Hannus J 3223015,6

15 Laura Sånna – Lundholm E 4607414,0

Rankning: 11–13–4–6–15–2–10–12–7–14–5–9–1–3–8.

Kommentar: En hyfsat passande uppgift nu för Mellby Fake. Har gått rätt bra avslutningar på sistone och det kan ge utdelning nu. Det var länge sedan Ain’t She Sweet provade på svensk mark senast. Nu är det dags. Sannu Mustang är bättre än raden. Spåret?

V4-4, LD-2, Trio, 2 140 m auto

1 Cash’em – Olofsson H 0017712,4a

2 Desuper Filius – Nilsson R 5300312,1a

3 Valley Streamline – Eriksson L 2100512,0a

4 Gollum* – Mikkonen H 2712212,4a

5 Chintana Bananas – Heinonen A 0667312,6a

6 Rhesos Face – Jaara M 2520613,8a

7 Ballroomdancer F. – Viklund M 0336013,5a

8 Västerbo Exclusive – Eriksson J 3040012,0a

9 Carro’s Gift* – Joki P 0333112,8a

10 Jazza Håleryd – Lindqvist O A 0020112,3a

11 French Target – Eriksson S 0217013,0a

12 Un Dernier Rire – Östman J 0337212,5a

Rankning: 6–4–10–3–9–12–5–2–1–7–11–8.

Kommentar: Det är dags för Rhesos Face att göra comeback och flytten norrut känns intressant. Kunnandet finns. Gäller bara att få ut det. Finske gästen Gollum är ett tidigt och intressant motbud.

Systemförslagen

V4

V4-1: 6–10–1 (8–3).

V4-2: 11–13–14–10–7 (4–6).

V4-3: 11–13–4 (6–15).

V4-4: 6–4 (10–3).

90 rader/180 kronor

Lunchdubbel

LD-1: 11–13–4.

LD-2: 6–4.

6 rader

Här får du Sveriges vassaste spelservice 00:29
ARTIKELN HANDLAR OM

V4-tips

V4-tips

V4