”Han står i en klass för sig i det här loppet”

Sportbladets V4-tips – fredag 1 juni

Foto: Kanal 75
Sportbladets Martin Berg tippar V4 till Årjäng
TRAV

Här är dagens tips till loppen från Årjäng, fredag 1 juni.

Spelstopp 13.27

ATG Live 12.00

TV12 12.30

V4-1, 2 140 m

1 Hickothepooh* – Hop V3112114,8

2 Flirtin Beach* – Höitomt E6522213,8

3 Ridolini Park* – Jepson C J4005513,3

4 Smirre Creek – Andersson M J0080213,1

5 Super Photogenic – Dalborg Td105014,1

6 Max Not Sand – Hultman M4600014,0

7 Monfalcone – Horpestad T7061212,9

8 M.T.James – Widell K0045214,8

2 160 meter

9 Quirire – Jakobsson M1400613,4

Rankning: 1–7–2–5–3–8–4–6–9.

Kommentar: Hickothepooh är i en klass för sig i det här gänget. Visst har han varit struken (28 april för en hovböld) och inte startat på en stund. Men det oroar faktiskt inte så mycket. Ett sådant här lopp ska han vinna även om han inte är helt på topp.

V4-2, 2 140 m

1 Bobby Brick – Nilsson P2346118,1

2 Selma Frecel* – Höitomt E4142119,7

3 Hilma Venit – Söderström C30d8115,5

4 Livi More Money – Jepson C J2221117,5

5 Coktail’s Hangover* – Antonsen G2225320,9

6 Valkyria K. – Andersson M J3202115,1

7 Cityglow – Schützer D5212119,8

8 Notation – Blom N2210517,5

9 Bello Dante* – Johansen K0d20619,8

10 No Faith – Mahony P6511516,2

Rankning: 6–2–4–10–7–9–5–1–3–8.

Kommentar: Det var en rejäl insats senast av Valkyria K. vid segern. Fick göra grovjobbet men vann ändå. Ska komma bra på det och ska ha segertipset. Intressant att se vad norska Selma ­Frecel kan hitta på och om körspö ger en positiv effekt. Klart ­möjligt. Även Livi More Money har gjort det bra mest hela tiden, men fjärde­spåret är kanske inte någon höjdare. Aktuell oavsett. I de två senaste har No Fait sprungit i spets. Bakifrån nu. Cityglow?

V4-3, LD-1, 1 640 m auto

1 Ilikeitlikethat – Hultman M0540k12,3a

2 Saint Mathilda – Widell K0800013,0a

3 Knock Nevis – Andersson M J68d2612,6a

4 Running Young – Austevoll G60d4012,1a

5 Mood Indigo – Nilsson P12dk013,1a

6 King Highlight – Lindberg K0377713,2a

7 Chip Line – Horpestad T005d314,8a

8 Fux de Luxe – Dalborg T1541213,0a

9 Hot Advice – Söderström C0054214,0a

10 On Track Banditen – Jakobsson M6344512,0a

11 Sao Paulo* – Malmin K0101513,9a

12 Mias Komet – Jepson C J1300712,5a

Rankning: 8–10–1–11–4–5–2–7–6–12–3–9.

Kommentar: Idel rejäla insatser av Fux de Luxe och trots sämsta läget får han tipset på kapacitet och form. Kanske har On Track Banditen hitat formen? Kan nämligen bättre. Tar med tre till.

V4-4, LD-2, 1 640 m auto

1 Just Like Messi* – Johansen K0363114,7

2 Mr Cane’s Lad – Andersson M J2326015,0a

3 Amarone Classic* – Malmin K1d50d15,5a

4 Nellie Laday – Lindberg K0100015,6a

5 Maximum Endurance – Strömberg P6340314,9a

6 Tedo O.K.* – Sagholen O A4023413,9a

7 Djazz Rhythm – Mahony P4526214,2a

8 Mr Classic* – Hop V4623514,6a

9 Big Boy Blue – Karlsson P14d0d15,4a

10 Victory Hill* – Höitomt E8010313,9a

11 Marion – Klockar A7711014,0a

12 Real Superb* – Östre O J3054415,3a

Rankning: 1–10–6–3–11–9–12–8–2–5–4–7.

Kommentar: Norske Just Like Messi har varit här förr och presterat bra. Fina villkor. Intressant att se Victory Hill på svensk mark igen. Det blir faktiskt ytterligare två norska ekipage, Tedo O.K. och Amarone Classic, på kupongen. Norsk batalj alltså.

Systemförslagen

V4

V4-1: 1 Hickothepooh (7–2).
V4-2: 6–2–4–10–7 (9–5).
V4-3: 8–10–1–11–4 (5–2).
V4-4: 1–10–6–3 (11–9).
100 rader/200 kronor.

Lunchdubbel

LD-1: 8–10.
LD-2: 1–10–6.
6 rader.

Här får du Sveriges vassaste spelservice 00:29
ARTIKELN HANDLAR OM

V4-tips

V4

V4-tips